کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

توقف سوخت‌رسانی آمریکا به جنگنده‌های ائتلاف عربی در جنگ یمن «به درخواست عربستان»


کد خبر : ۵۴۵۸۴شنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۰:۰۳۲۵۵ بازدید

ایالات متحده آمریکا سوخت‌رسانی به جنگنده‌های ائتلاف عربی در جنگ یمن را متوقف می کند. تصمیمی که ظاهرا بنا به درخواست عربستان اتحاذ شده است.

ایالات متحده آمریکا سوخت‌رسانی به جنگنده‌های ائتلاف عربی در جنگ یمن را متوقف می کند. تصمیمی که ظاهرا بنا به درخواست عربستان اتحاذ شده است.

در همین رابطه سفارت عربستان سعودی در واشنگتن طی بیانیه‌ شامگاه جمعه ۹ نوامبر (۱۸ آبان) از ایالات متحده آمریکا خواسته است تا سوخت‌رسانی به جنگنده‌های ائتلاف عربی را در جنگ یمن متوقف کند. طبق این بیانیه، دلیل این تصمیم «افزایش توانایی عربستان در سوخت‌رسانی در حال پرواز» ذکر شده است.

وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا، جیمز متیس از این اقدام حمایت کرد و گفت عربستان با آمریکا پیش از گرفتن این تصمیم مشاوره کرده است.

این تصمیم درحالی اعلام می‌شود که نمایندگان جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره آمریکا به دنبال خشم افکار عمومی در ماجرای قتل جمال خاشقجی، تهدید کرده بودند که هفته آینده درباره سوخت‌رسانی آمریکا به نیروهای سعودی اقدام جدیدی در پیش‌ خواهند گرفت.

ایالات متحده آمریکا علاوه بر سوخت‌رسانی به جنگنده‌های ائتلاف عربی با فروش اسلحه و پشتیبانی اطلاعاتی محدود، از عربستان در جنگ یمن حمایت می‌کند.

آقای متیس با تاکید بر اینکه ایالات متحده به نقش حمایتی خود از عربستان و نیروهای دولت یمن ادامه خواهد داد گفت: «آمریکا و ائتلاف عربی در نظر دارند یک نیروی مشروع یمنی تشکیل دهند تا از مردم یمن و مرزهای کشورشان در برابر القاعده و داعش در منطقه دفاع کنند.»

نقش آمریکا در جنگ یمن در سال‌های گذشته بارها توسط برخی سیاست‌مداران و قانو‌ن‌گذاران آمریکایی مورد انتقاد قرار گرفته است.

تد لیو، نمایند دموکرات در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا گفت: «ما نباید از ائتلاف عربی در جنایت‌های جنگی که مرتکب می‌شوند حمایت کنیم. من سه سال است که چنین تقاضایی را مطرح می‌کنم و در انتظار روزی هستم که با بردن اکثریت در کنگره بتوانیم درباره نقش آمریکا در جنگ یمن تحقیق کنیم.»

با وجود خدشه‌دار شدن افکار عمومی در آمریکا در ماجرای قتل روزنامه‌نگار سعودی، رییس جمهوری آمریکا بر حفظ رابطه با عربستان سعودی و قراردادهای فروش اسلحه تاکید کرده است.

تحلیل‌گران معتقدند تصمیم هماهنگ‌شده واشنگتن و ریاض برای پایان دادن به عملیات سوخت‌رسانی به منظور جلوگیری از تصویب تحریم‌های سخت‌تر علیه عربستان سعودی در کنگره آمریکا است.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها