کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

تاکید نماینده آمریکا بر قطع مرحله‌بندی شده صادرات نفت ایران


کد خبر : ۵۴۵۴۳پنجشنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۹:۳۱۲۹۴۴ بازدید

آمریکا بر عزم خود برای قطع کامل صادرات نفت ایران تاکید نهاده و به خریداران نفت شناور و ارائه دهندگان تسهیلات به کشتی‌های ایرانی هشدار داده است.
تاکید نماینده آمریکا بر قطع مرحله‌بندی شده صادرات نفت ایرانتاکید نماینده آمریکا بر قطع مرحله‌بندی شده صادرات نفت ایران

آمریکا بر عزم خود برای قطع کامل صادرات نفت ایران تاکید نهاده و به خریداران "نفت شناور" و ارائه دهندگان تسهیلات به کشتی‌های ایرانی هشدار داده است.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور مربوط به ایران، گفته است که ایالات متحده مصمم است از مسیری "مرحله‌بندی شده" صادرات ایران را به صفر تقلیل دهد بی‌آنکه این اقدام باعث افزایش بهای نفت در بازار جهانی شود.

آمریکا مرحله دوم تحریم ایران شامل تحریم نفتی را از روز دوشنبه این هفته به اجرا گذاشت اما اعلام کرد که هشت کشور را از شمول تحریم خریداران نفت ایران معاف کرده است. این کشورها عبارتند از ایتالیا، تایوان، ترکیه، چین، ژاپن، کره جنوبی، هند و یونان. روز گذشته، اعلام شد که افغانستان نیز مجاز به واردات مواد نفتی از ایران است.

پیش از این، مقامات آمریکایی تاکید کرده بودند که هدف آنان رساندن صادرات نفت ایران به صفر و محروم کردن ایران از منابع ارزی برای دنبال کردن برخی برنامه‌ها و سیاست های خارجی و داخلی آنان است.

معافیت این کشورها جنبه موقت داشته و در فواصل شش ماه قابل تجدید نظر است و ایالات متحده گفته است به منظور جلوگیری از فشار بر بازار نفت و افزایش بهای آن به دلیل قطع کامل صادرات نفتی ایران فعلا با معافیت این کشورها موافقت کرده است.

در مورد شرایط برخورداری این هشت کشور از معافیت از تحریم نفتی جزئیات بیشتری در دست نیست اما گفته می‌شود ایالات متحده انتظار دارد عرضه جهانی نفت طی ماه‌های آینده به حدی افزایش یابد که حذف کامل نفت ایران از بازار تاثیری در افزایش قیمت نداشته باشد و این کشورها نیز به تدریج واردات نفتی از ایران را، که تاکنون هم به سطح قابل قبول آمریکا کاهش داده‌اند، قطع کنند.

برایان هوک نیز در مورد "توافق محرمانه" ایالات متحده با هشت کشور برخوردار از معافیت از تحریم جزئیاتی در اختیار رسانه‌ها قرار نداده و تنها گفته است که "در مورد وارد کردن حداکثر فشار اقتصادی بر دولت ایران بدون بالا رفتن بهای نفت، ما دقت بسیار داشته‌ایم و در این زمینه موفق هم بوده‌ایم." وی افزوده است که: "ما مسیر رسیدن به صفر کردن صادرات نفتی ایران را دنبال می‌کنیم و مایلیم بیشترین فشار را وارد کنیم بدون اینکه به متحدان و دوستانمان زیانی برسد.." هوک گفته است که برای رسیدن به این هدف "طرحی مرحله‌بندی شده" به اجرا گذاشته شده است.

نماینده ویژه آمریکا همچنین به خریداران "نفت شناور" ایران و کسانی که امکانات عبور و تسهیلات بندری در اختیار کشتی‌های ایران قرارد دهند هشدار داده است. ایران برای "دور زدن" تحریم‌ها مقادیری نفت خام را در نفتکش‌های متعلق به خود انبار کرده و آن را به فروشندگان پیشنهاد می‌کند. در صورت یافتن مشتری، این نفت به تانکرهای طرف مقابل منتقل می‌شود با این امید که این نقل و انتقال غیررسمی از دید مراکز بین‌المللی نظارت بر حمل و نقل دریایی مخفی بماند. اطلاعات این مراکز در دسترس همگان قرار دارد.

هوک هشدار داده است که خریداران نفت شناور یا بنادری که امکانات و تسهیلاتی در اختیار تانکرهای حامل آن قرار دهند خود را در معرض مخاطرات اضافی و جریمه سنگین قرار می‌دهند.

نماینده ویژه آمریکا ترتیبات بیمه نفتکش‌ها و کشتی‌های متعلق به ایران را ناکافی و خطرناک توصیف کرده و با یادآوری اینکه در چارچوب تحریم‌های ایالات متحده، شناورهای ایرانی از دسترسی به امکانات بیمه قابل قبول بین‌المللی محروم هستند گفت: "از کانال سوئز تا تنگه مالاکا و در تمامی گلوگاه‌های بین آنها، تانکرهای ایرانی به منزله خسارت متحرک هستند و تانکرهای خود-بیمه ایرانی برای بنادری که به آنها اجازه می‌دهند پهلو بگیرند، کانال‌هایی که به آنها اجازه عبور میدهند و کشتی‌هایی که در مسیر آنها قرار می‌گیرند خطرآفرین هستند."

اشاره او به فقدان پوشش بیمه قابل قبول بین‌المللی برای این شناورهاست. مقامات کشورمان گفته‌اند که پوشش بیمه‌ای این شناورها را شرکت‌های داخلی برعهده گرفته‌اند اما از یکسو، این شرکت‌ها از بیمه اتکایی توسط موسسات معتبر جهانی برخوردار نیستند و از سوی دیگر، پرداخت‌های بین‌المللی ایران به واسطه تحریم بانکی توسط ایالات متحده با مشکل مواجه است.

برخی منابع غربی گفته‌اند که نفتکش‌های ایرانی برای جلوگیری از شناسایی در جریان حمل و نقل نفت، دستگاه‌های ردیاب خود را خاموش می‌کنند که خطر برخورد با کشتی‌های دیگر را افزایش می‌دهد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها