کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

دور زدن تحریم‌های نفتی با معافیت‌ها


کد خبر : ۵۴۵۱۶سه شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۴:۲۱۱۱۰۸ بازدید

یک مقام مسئول با بیان اینکه بعد از وقفه کوتاهی، تحریم فروش نفت نیز اتوماتیک‌وار دور زده می‌شود، گفت: سد تحریم‌ها سوراخ شده و معافیت ...

یک مقام مسئول با بیان اینکه بعد از وقفه کوتاهی، تحریم فروش نفت نیز اتوماتیک‌وار دور زده می‌شود، گفت: سد تحریم‌ها سوراخ شده و معافیت ۸ کشور نیز خود بهانه‌ای است که تحریم را راحت‌تر دور بزنیم.

حسن احمدیان در گفتگو با مهر با بیان اینکه بازگشت تحریم‌های آمریکا بخشی از هیجانات اقتصادی و آثار روانی خود را پیش از شروع، در اقتصاد ایران تخلیه کرده است، گفت: به نظر می‌رسد بخش عمده‌ای از آثار مرتبط با اعمال تحریم‌های آمریکا، در ماههای گذشته در اقتصاد ایران بروز کرده و همه اثرات و تبعات آن را به نوعی لمس کرده‌اند؛ البته به طور قطع، همه اثرات این تحریم‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی به طور یکسان نبوده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان افزود: بروز تحریم برای برخی از رشته‌ها کار را سخت‌تر کرده و برای برخی دیگر از افراد که صادرات مستقیم داشته و به کشورهایی صادر می کرده اند که باید به شکل مستقیم با آنها وارد تعامل می‌شدند، با توجه به بروز مشکل در روابط بانکی، ارتباط قطع خواهد شد و باید به فکر جایگزین بود؛ اما به صورت کلی، بخش عمده‌ای از اثرات آن تخلیه شده است.

وی با اشاره به تحریم نفتی ایران و امکان کاهش فروش آن تصریح کرد: با تصمیم آمریکا مبنی بر معافیت هشت کشور از تحریم‌های نفتی، بالطبع این هشت کشور نفت ایران را خریداری خواهند کرد؛ ضمن اینکه بخشی دیگر از خریداران نفت ایران که قبلا از ما نفت خریداری می‌کردند نیز ممکن است خرید خود را متوقف کنند؛ این در حالی است که در کنار این تغییرات خریداران نفت ایران، بازار ثانویه‌ای بین مصرف‌کننده و فروشند از طریق بورس یا به صورت مستقیم مثل بابک زنجانی‌ها به وجود می‌آید و در نهایت بعد از وقفه کوتاهی، راههای دور زدن تحریم فروش نفت نیز اتوماتیک باز می‌شود؛ به خصوص اینکه سد تحریم‌ها سوراخ شده و معافیت هشت کشور نیز خود بهانه‌ای است که تحریم را راحت‌تر دور بزنیم.

احمدیان در رابطه با روابط بانکی ایران بعد از برجام نیز خاطرنشان کرد: شاید ارتباط کاری ما با بانکهای دنیا در دوران بعد از برجام هم برقرار نشد و اتفاقات خوبی در این حوزه رخ نداد؛ ولی نبود سایه سنگین تحریم، بخشی از روابط بانکی را تسهیل کرده بود، حتی در حوزه رفت و آمد خارجی‌ها و تجار سایر کشورها به دنیا نیز این نگرانی وجود نداشت که با رفت و آمد به ایران، از سوی آمریکا دچار مشکل شود؛ اما اکنون این نگرانی تشدید شده است.

وی اظهار داشت: روابط کاری ایران با ۵۰ درصد کشورهایی که با آنها کار می‌کنند؛ در سایه برجام بهبود یافته بود، اما اکنون با تحریم‌، ممکن است مشکلاتی بروز کند.

عضو هیات مدیره کنفدراسیون صادرات ایران در مورد بازار ارز نیز خاطرنشان کرد: احساسم این است که تکانه‌های ارزی خاصی در اقتصاد ایران رخ نمی‌دهد، همانطور که طی روزهای گذشته این اتفاق نیفتاده است، به خصوص اینکه نرخ ارز بیشتر از نرخ متعادلی که باید، افزایش یافته است و بنابراین بعید به نظر می‌رسد که تکانه‌های شدید را داشته باشیم.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها