کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

آیا قیمت جهانی نفت به 100 دلار می رسد؟


کد خبر : ۵۴۳۶۴سه شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۲:۱۶۵۴۴ بازدید

رسانه ها پر از داستان هایی است که پیش بینی می کنند قیمت نفت طی یکی دو سال آینده به بیش از 100 دلار در هر بشکه می‌رسد.

تسنیم- رسانه ها پر از داستان هایی است که پیش بینی می کنند قیمت نفت طی یکی دو سال آینده به بیش از 100 دلار در هر بشکه می‌رسد، در حالی که برخی قیمت های پایین تری را پیش بینی می کنند. عجیب است ولی هر دو ممکن هستند. بستگی دارد به اینکه چه اتفاقی برای تولید کنندگان اصلی نفت می افتد مخصوصاً ایران، ونزوئلا، لیبی و نیجریه. تمام این کشور ها گرفتار مشکلات سیاسی هستند .

ولی این پیش بینی ها نشان دهنده گرایش به نظرات سطحی در مورد بازار هستند. وقتی قیمت نفت بالا تر از بشکه ای 100 دلار شد بسیاری مقامات اجرایی گفتند که هزینه نهایی تولید، 100 دلار بوده و قیمت نفت به این زودی ها پایین نمی آید. اما با بالا رفتن قیمت نفت و عبور از 100 دلار، پروژه های گرانقیمت رها شدند تا هزینه های کلی پایین بیاید، سرمایه گذاری کاهش یافت و در نهایت تقاضا برای نفت کاهش پیدا کرد.

امروز تولید نفت تا حدی افزایش یافته ولی سرمایه گذاری هنوز 1.3 کمتر از بالاترین حد آن است و حفاری های بین المللی هم یا کم شده اند یا به همان اندازه قبلی باقی مانده اند . تولید نفت جدید افزایش زیادی پیدا نکرده و اغلب در حد حفاری های جزئی در همان میادین قبلی بوده است . رشد پایین سرمایه‌گذاری در بخش نفت بدین معناست که تولید این میادین نفتی خیلی سریعتر کاهش می یابند . آژانس بین‌المللی انرژی کاهش تولید سریع را در میادین فعلی نفتی پیش‌بینی کرده و اعتقاد دارد که این سرعت از 7 درصد در 2014_2010 به 5.7 درصد در سال 2017 رسیده است یعنی افزایش خالص تولید نفت فقط 600 میلیون بشکه در روز بوده است.

در حالیکه همه نگران میادین نفتی پرمین و وست کانادا بودند که باعث شده مالکان این میادین از کاهش قیمت نفت به زیر 100 دلار رنج ببرند،دیگر موضوع محدود شدن عرضه نفت در طولانی‌مدت مطرح نیست. ظرفیت تولید پرمین رو به افزایش است و تولیدکنندگان کانادایی با توجه به حمل و نقل ریلی به روند افزایش تولید و رسیدن به رکورد های جدید ادامه می‌دهند .

به رکود بازار فعلی برمیگردیم. سقوط تولید نفت ونزوئلا، روزانه یک میلیون بشکه از نفت بازار را در سال گذشته کم کرده‌است و این روند ادامه هم خواهد داشت. تحریم های جدید آمریکا علیه ایران روزانه یک میلیون بشکه دیگر به عرضه نفت ضربه می زند هرچند بیشترِ این مقدار تا حالا توسط عربستان، روسیه و سایر کشورها جبران شده اند . در واقع یک دولت جدید در ونزوئلا می تواند به راحتی مقادیر قابل توجهی از عرضه نفت را بازگرداند ولی زمان آن مشخص نیست.

مثل همیشه تهدید مشکلات در عرضه نفت توسط چند کشور دیگر باقی می ماند که پس از یک دوره بی‌نظمی‌های گسترده طی 5 سال آینده حل خواهند شد. هنوز هم احتمال افزایش قیمت نفت وجود دارد ولی در کل عرضه نفت بازار باید کافی باشد . با تغییر میزان تولید در ایران و ونزوئلا، میانگین قیمت نفت برنت باید به 70 دلار در هر بشکه یا کمتر از آن برسد. افزایش احتمالی تولید عراق، روسیه و آمریکا قیمت نفت را به قیمت پایین تر از این حد هم می رساند .


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری