کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

عمان در یک اقدامی عجیب اسرائیل را به عنوان یک کشور پذیرفت


کد خبر : ۵۴۳۱۱شنبه، ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۱:۳۷۱۰۴۷ بازدید

یک روز پس از سفر بنیامین نتانیاهو به مسقط، وزیر خارجه عمان اسرائیل را یک کشور «پذیرفته شده» در خاورمیانه توصیف کرد.

یک روز پس از سفر بنیامین نتانیاهو به مسقط، وزیر خارجه عمان اسرائیل را یک کشور «پذیرفته شده» در خاورمیانه توصیف کرد.

یوسف بن علوی عبدلله، وزیر امور خارجه پادشاهی عمان که برای شرکت در کنفرانس امنیتی بحرن در منامه به سر می‌برد، روز شنبه گفت: «اسرائیل یک دولت در این منطقه است و همه این را می‌فهمیم. تمام دنیا هم به این واقعیت واقف است. شاید وقت آن رسیده است که با اسرائیل هم مانند دیگر کشورها رفتار کنیم و همزمان تعهداتی را بر این کشور اعمال کنیم.»

این نخستین بار است که یک مقام رسمی یکی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با صراحت و به‌شکل علنی از به رسمیت شناختن اسرائیل حمایت می‌کند. کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مانند عراق و سوریه کماکان با اسرائیل رابطه دیپلماتیک ندارند.

عبدلله همچنین با رد میانجیگری کشورش در گفت‌وگوهای صلح میان اسرائیل و فلسطینیان گفت: «عمان ایده‌هایی را برای کمک به اسرائیل و فلسطینیان پیشنهاد می‌کند.»

پادشاهی عمان، چهره یک دولت بی‌طرف در منطقه را دارد که همزمان با اتحاد با عربستان سعودی و دیگر همپیمانانش در شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب، با تهران و غرب هم روابط نزدیکی دارد.

وزیر خارجه این کشور، با اشاره به برنامه دونالد ترامپ برای مذاکرات صلح گفت: «عمان با ایالات متحده و تلاش‌های دونالد ترامپ برای «معامله قرن» همکاری می‌کند.

جیسون گرینبلات فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در خاورمیانه از سخنان وزرای خارجه عمان، عربستان سعودی و بحرین در رابطه با احیای مذاکرات صلح میان فلسطینیان و اسرائیل استقبال کرد.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری