کانال تلگرام ایران جیب
بلو بانکبلو بانکواکنش ایران به سفر نتانیاهو به عمان


کدخبر:۵۴۳۰۱شنبه، ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹:۱۲۵۵۰ بازدید

وزارت امور خارجه ایران به شدت از سفر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به کشور عمان انتقاد کرد.

نتانیاهو روز جمعه در مسقط با سلطان قابوس پادشاه عمان دیدار کرد.

تل آویو و مسقط با یکدیگر رابطه دیپلماتیک ندارند. این نخستین سفر یک رهبر اسرائیل به عمان از سال ۱۹۹۶ به شمار می‌رود. در حالی که در اواخر دهه ۹۰ میلادی روابط دو طرف در حال گرم‌تر شدن بود، انتفاضه دوم در سال ۲۰۰۰ باعث تعطیلی دفاتر نمایندگی اسرائیل در مسقط شد.

بنا به اعلام منابع خبری رسمی، احیای روند مذاکرات صلح میان اسرائیل و تشکیلات خودگردان محور عمده گفت‌و‌گوهای میان دو طرف بوده است.

پیش از سفر نتانیاهو، محمود عباس دبیر تشکیلات خودگردان فلسطینی هم به این کشور سفر کرده بود.

پادشاهی عمان، چهره یک دولت بی‌طرف در منطقه را دارد که همزمان با اتحاد با عربستان سعودی و دیگر همپیمانانش در شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب، با تهران هم روابط نزدیکی دارد. این کشور پیش از آغاز آخرین دو مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱، میزبان گفت‌وگوهای محرمانه میان مقام‌های عالی‌رتبه جمهوری اسلامی و ایالات متحده آمریکا بود.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به این سفر گفت: «کشورهای منطقه نباید تحت فشار آمریکا به رژیم غاصب صهیونیستی، فضای تحرک برای ایجاد مصایب و مشکلات جدید در منطقه دهند.»

حسین امیرعبداللهیان معاون رئیس مجلس در امور بین‌الملل و معاون اسبق آفریقا و خاورمیانه وزارت امور خارجه ایران در حساب توییتر خود نوشت: «دیدار ⁧نتانیاهو ⁩ نخست وزیر جنایتکار رژیم نامشروع صهیونیستی با ⁧سلطان ⁩قابوس در کشور ⁧عمان، به دور از حکمت شناخته شده در سلطان قابوس است. برای ⁧ ترامپ ⁩ و نتانیاهو معامله ⁩قرن ثمری نخواهد داشت.»قاصدک 24قاصدک 24
اخبار مرتبط

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها