کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

احتمال تقویت «تقاضا» در بازار سهام


کد خبر : ۵۴۲۶شنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۷:۰۴۱۶۸۴ بازدید

بازار سهام در آخرین هفته خردادماه با کاهش 2.5 درصدی مواجه شد و شاخص کل بورس تا سطح 72 هزار و 638 واحد عقب‌نشینی کرد. نگرانی سرمایه‌گذاران از حملات تکفیری‌های داعش و مذاکرات هسته‌ای سبب ...

تعداد فروشندگان کاهش می‌یابد

بازار سهام در آخرین هفته خردادماه با کاهش 2/5درصدی مواجه شد و شاخص کل بورس تا سطح 72هزارو638واحد عقب‌نشینی کرد.  نگرانی سرمایه‌گذاران از حملات تکفیری‌های داعش و مذاکرات هسته‌ای سبب افزایش ریسک سیاسی بازار شده و سرمایه‌گذاران را مردد کرده است. از طرف دیگر انتظارات تورمی عامل مهمی بود که در سال‌های گذشته سبب رشد تقاضا و افزایش ارزش سهام شده بود و حال با کنترل قیمت‌ها توسط دولت، انتظارات تورمی سرمایه‌گذاران برآورده نشده و تقاضا در بازار ضعیف مانده است.  بررسی رفتار سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد با وجود کاهش قیمت‌ها در بازار و جذاب‌شدن آنها، حضور حقوقی‌ها در بازار کمرنگ است و این موضوع به کمبود نقدینگی برمی‌گردد.  در شرایط فعلی به‌نظر می‌رسد بیش از 60درصد از ارزش بازار در اختیار سرمایه‌گذاران خرد است و حقوقی‌ها سهمی حدود 40درصد دارند. این در حالی است که در هفته گذشته ریزش‌های شدید و متوالی که سبب شکست سطوح حمایتی شاخص یکی پس از دیگری شد، فعالان بازار و مدیران را به تشکیل جلسه‌ای واداشت که حمایت حقوقی‌ها از سهام تحت‌مدیریتشان یکی از توافق‌های جلسه بود اما این گروه با وجود توافق‌ها و مصوبات نتوانستند چندان‌که بایسته است در بازار فعال شوند که ناشی از ضعف نقدینگی است. 

شاخص کل در هفته گذشته سطح حمایت 74هزارو500واحدی و 73هزارو200واحدی را شکست و با کاهش هزارو626واحدی روی سطح 72هزارو638واحد قرار گرفت. تکنیکالیست‌ها، شکست سطوح حمایتی شاخص را نگران‌کننده عنوان می‌کنند و ریزش شاخص تا کانال 69هزارواحدی را محتمل می‌دانند اما تحلیلگران بنیادی معتقدند دلیلی برای ریزش بیشتر بازار وجود ندارد. گزارش مالی شرکت‌ها نسبتا خوب بوده و متوسط نسبت قیمت بر درآمد بازار حسابی اصلاح شده و شاید حتی به کمتر از شش‌ هم رسیده باشد. با این حال در هفته گذشته تعداد خریداران با رسیدن به 53هزارو625نفر، کاهش 18درصدی نسبت به هفته گذشته داشت. حجم و ارزش معاملات نیز کاهشی بود که نشان‌دهنده عمق کم بازار و تردید سرمایه‌گذاران برای خرید است.  در هفته گذشته تقریبا همه صنایع با کاهش ارزش مواجه شدند. بررسی شاخص صنایع بورسی نشان می‌دهد از 29صنعت فعال در بازار فقط سه‌صنعت توانستند با رشد همراه شوند و بیش از 21صنعت نزول کردند و تعدادی هم بدون تغییر باقی ماندند.  صنعت وسایل ارتباطی و محصولات چوبی تنها صنایعی بودند که کمی رشد کردند و شاخص صنعت استخراج زغال‌سنگ نیز مثبت باقی ماند.   در بین صنایع بورسی، بیشترین افت از آن شاخص صنعت استخراج زغال‌سنگ با بیش از 10درصد کاهش بود. بعد از آن سایر واسطه‌گری‌های مالی، ابزار پزشکی، خودرو، زراعت و سایر محصولات کانی غیرفلزی بیشترین نزول را متحمل شدند.

اما در آخرین روز هفته با انتشار خبرهایی از افزایش قیمت سیمان و افزایش قیمت خرید اوره دولتی، کم‌کم بازار با کاهش تعداد فروشنده‌ها مثبت شد و تقاضا در بازار کمی خودنمایی کرد و در آخرین روز معاملاتی هفته شاهد تشکیل صف خرید برای سهام سیمانی و نیز رشد تقاضا برای سهام پتروشیمی‌ها بودیم.  توقف نماد بزرگ‌ترین هلدینگ پتروشیمی (فارس) که مدت‌ها با صف فروش، جو گروه پتروشیمی را منفی کرده بود، نیز بر تقویت تقاضا در این گروه موثر شد.   بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های زیرمجموعه فارس بیانگر شرایط خوب این شرکت است که می‌تواند در آینده با رشد سود هم همراه شود اما به‌نظر می‌رسد دلیل اصلی توقف شرکت شفاف‌سازی باشد نه تعدیل که بیشتر با هدف کنترل بازار صورت گرفته و ناظر بازار دلیل توقف نماد را بررسی اطلاعات بیشتر آن عنوان کرده است. یکی از شرکت‌های زیرمجموعه فارس؛ پتروشیمی اروند است که تولید‌کننده انواع محصولات پلیمری و شیمیایی است و در گزارش 12ماهه خود توانسته در سال92 به سود 554میلیاردریالی دست یابد، در حالی‌که در سال‌های قبل با زیان همراه بوده است که توانست آن را با کاهش بهای تمام‌شده، کاهش هزینه‌های مالی و افزایش سایر درآمدها به سود تبدیل کند. پیش‌بینی می‌شود این شرکت با افزایش ظرفیت تولید واحدها که در این گزارش اعلام شده است، بتواند در سال 93 زیان انباشته خود را کاهش دهد.  شرکت پتروشیمی فجر هم برای سال مالی92 با وجود آنکه کمتر از ظرفیت کار کرده و هزینه سربار جذب نشده زیادی را به شرکت تحمیل کرده اما توانسته مبلغ دوهزارو430میلیاردریال سود خالص کسب کند، در حالی‌که سال گذشته زیان‌ده بوده است.

به این ترتیب با تبدیل‌شدن زیان انباشته شرکت در پایان سال مالی 92 به سود، به‌نظر می‌رسد با افزایش تولید و استفاده از ظرفیت‌های موجود و با کاهش هزینه‌های سربار، سودآوری شرکت هم افزایش یابد.  دیگر خبر منتشرشده موثر بر بازار، افزایش قیمت سیمان از 31خردادماه است. به گزارش خبرگزاری بورس‌نیوز مقرر شد به جهت جبران آثار ناشی از فاز دوم هدفمند‌سازی یارانه‌ها بر قیمت تمام‌شده سیمان، قیمت فروش هر تن سیمان معادل 160هزارریال افزایش یابد. در خصوص سیمان پوزولانی ویژه مبلغ فوق نیز برای 130هزارریال افزایش توافق شد. این در حالی است که بیشتر شرکت‌های سیمانی افزایش نرخ را در بودجه 93 خود لحاظ کرده بودند و به‌نظر می‌رسد تا 9 اردیبهشت با متوسط افزایش نرخ 20درصدی محصولات خود را فروخته‌اند. در گروه خودرو که سرمایه‌گذاران حقیقی زیادی را به خود جذب کرده است، شنیده می‌شود تولید افزایش یافته و این خبر خوبی برای خودرویی‌ها و لیزینگی‌هاست اما مهم‌تر آن است که چقدر خودروسازان در فروش محصولات خود موفق هستند. بعد از کشمکش‌های فراوان بر سر قیمت‌گذاری خودرو، گفته می‌شود در هفته جاری ممکن است قیمت‌ها اعلام شود ولی واقعا مشکل این صنعت افزایش نرخ نیست. قیمت خودرو باید متناسب با قدرت خرید مردم باشد. شرکت‌های خودروسازی با افزایش تولید و فروش هم می‌توانند به سودآوری برسند. مهم افزایش درآمد حاصل از فروش خودروسازان است. 

در گروه برق، بمپنا پیش‌بینی سود خود را از 157تومان به 162تومان‌ افزایش داده که ناشی از تغییر نرخ فروش برق است. فوکا هم در گزارش 9ماهه92 مبلغ 42ریال سود محقق کرده در حالی‌که شش‌ریال سود پیش‌بینی کرده بود. گزارش مالی سایر شرکت‌ها هم خوب بوده است. به‌نظر می‌رسدحملات تکفیری‌های داعش کنترل شده و اکنون مهم‌ترین موضوع برای سرمایه‌گذاران نتیجه مذاکرات هسته‌ای است.  در زمان نگارش این گزارش، مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 روز جمعه در حالی پیگیری می‌شود که طرفین فضای روز اول و دوم گفت‌وگوها را «مثبت» ارزیابی کرده و گفتند که همه طرف‌ها با جدیت در حال مذاکره هستند. پنجمین دور مذاکرات جامع ایران و گروه 1+5 در حالی وارد روز چهارم خود شده که طرفین هنوز تا دستیابی به توافق نهایی فاصله دارند اما خبرها حاکی از آغاز تدوین متن توافقنامه است. گزارش آسوشیتد‌پرس از مذاکرات بیانگر آن است که بعضی از اختلافات ایران و 1+5 حل و فصل شده اما ایران خواستار 150هزار سانتریفیوژ است. بر اساس برنامه اقدام مشترک، طرفین باید تا 29تیر (20جولای) بر راهکار جامع به توافق برسند. با این حال وجود اختلافات زیاد میان مواضع مذاکره‌کنندگان موجب شده تا تردید‌هایی نسبت به حصول توافق تا آن تاریخ ایجاد شود.  مهلت مذاکرات برای یک دوره شش‌ماهه دیگر نیز قابل‌تمدید است، اما از آنجا که این تمدید می‌تواند موجب پیچیدگی اوضاع شود، همه طرف‌ها در تلاش  هستند تا در فرجه شش‌ماهه کنونی به توافق دست یابند. دیپلمات‌های ایرانی معتقدند پیشرفت‌‌ها خوب بوده و متن پیش‌نویس توافقنامه جامع در حال نگارش است. وزیر امور خارجه آلمان هم نسبت به حصول توافق تا پایان تیرماه ابراز امیدواری کرد.  بازار سهام با انتشار اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای و نیز گزارش مالی شرکت‌ها به‌نظر می‌رسد هفته بهتری پیش‌رو داشته باشد.
 

yindauix59b5lxkgulm.jpgاخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری