کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

مخالفت صاحب‌نظران و مسئولان 4 وزارتخانه با انتقال پایتخت


کد خبر : ۵۳۸۶۳پنجشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۴:۱۶۶۵۹۰ بازدید

با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها، نمایندگان مجلس و تهیه کنندگان طرح انتقال پایتخت، موضوع ساماندهی و انتقال پایتخت و یا مرکز ...
مخالفت صاحب‌نظران و مسئولان 4 وزارتخانه با انتقال پایتختمخالفت صاحب‌نظران و مسئولان 4 وزارتخانه با انتقال پایتخت

با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها، نمایندگان مجلس و تهیه کنندگان طرح انتقال پایتخت، موضوع ساماندهی و انتقال پایتخت و یا مرکز سیاسی- اداری بررسی و در نهایت مشخص شد، امکان انتقال پایتخت در شرایط کنونی وجود ندارد.

محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جمع‌بندی نشست ساماندهی انتقال پایتخت اعلام کرد: در اجرای قانون امکان سنجی و انتقال پایتخت، شورایی تحت عنوان شورای ساماندهی پایتخت به ریاست معاون اول رئیس جمهوری، تشکیل شده است. ما در دومین جلسه این شورا ماموریت پیدا کردیم تا نتیجه مطالعاتی که تاکنون انجام شده مجدد بررسی کنیم و بتوانیم جمع بندی خود را در وضعیت کنونی به شورا ارایه کنیم.

ایزدی با اشاره به اینکه این نشست مخالفان و موافقانی داشت، گفت: به استناد نقطه نظرات کارشناسی و بررسی ظرفیت‌های موجود به این جمع بندی رسیدیم که امکان انتقال پایتخت به طور اساسی امکان‌پذیر نیست. همان طور که در قانون نیز به صراحت آمده است، ما به دنبال ساماندهی پایتخت هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: البته این جمع بندی در شورای ساماندهی مطرح می شود و در آن شورا تصمیم‌گیری نهایی می شود. اگر اصراری بر بررسی مجدد امکان سنجی باشد، باز هم ما در این جمع در وزارتخانه آمادگی داریم تا اطلاعات خود را به روز کرده و به شورا ارایه دهیم.

وی تصریح کرد: جمع‌بندی‌های سه گانه‌ای که در دوره های مختلف انجام شده نشان می‌دهد که با توجه به وضعیت کنونی، امکان انتقال پایتخت حتی انتقال مرکز سیاسی پایتخت هم وجود ندارد.

*قائم مقام وزیر نیرو:مشکل بی آبی تهران و کشور را حل کنیم

ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو نیز در مخالفت با این طرح گفت: هنوز هیچ نقطه‌ای از ایران وجود ندارد که بتوان برای اسکان ۷۰۰ هزار تا ۳ میلیون نفر جمعیت مهاجر در آن به فوریت منابع آبی تأمین کرد. بنابر هر گزینه‌ای برای انتقال مرکزیت سیاسی و اداری در وهله نخست با مشکل بزرگ بی آبی روبروست.

*معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت :به جای انتقال پایتخت و پاک کردن صورت مساله، به فکر ساماندهی تهران باشیم

صادق نجفی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این نشست با انتقال پایتخت مخالفت کرد و گفت: به جای طرح این قبیل موضوعات و فرافکنی مشکلات تهران به نقطه‌ای دیگر، بهتر است راه‌های ساماندهی پایتخت فعلی را مورد بررسی قرار دهیم.

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد که نواقص مدیریتی دستگاه های اجرایی، گزینه های جدید انتقال پایتخت را در آینده نزدیک به مشکلات فعلی شهر تهران مبتلا نکند، تصریح کرد: به جای انتقال این مشکلات و پاک کردن صورت مساله باید به فکر رفع آنها بود.

*کارشناس مرکز همکاری اجتماعی نهاد ریاست جمهوری: روحانی رئیس جمهور خواستار انتقال پایتختی از تهران است

در مقابل این دیدگاه‌ها، نعمتی کارشناس مرکز همکاریهای اجتماعی نهاد ریاست جمهوری اعلام کرد: روحانی رئیس جمهور خواستار انتقال پایتختی از تهران است، زیرا طبق پیش بینی صورت گرفته بخش اعظم ۲۰ میلیون نفر جمعیت اضافی ایران در ۳۰ سال آینده، جذب تهران خواهند شد و مشکلات این شهر را دو چندان خواهند کرد.

وی گفت: ۲۵ سال از تصویب قانون ساماندهی شهر تهران می گذرد و هنوز هیچ اتفاقی در این حوزه رخ نداده است. این مساله نشان می دهد که تهران در شرایط فعلی قابلیت ساماندهی مشکلات خود را ندارد و تا بار مرکزیت اداری و سیاسی از دوش آن برداشته نشود، امکان رفع مشکلات آن به وجود نخواهد آمد.

وی ادامه داد: با انتقال مرکزیت سیاسی و اداری از تهران، حداقل ۶۰ هزار نفر از کارکنان ۴۰ دستگاه عالی دولتی مجبور به ترک این شهر خواهند شد و رانت توزیع ۲ هزار میلیارد تومان حقوق آنها که فقط در اقتصاد شهر تهران به چرخش می‌افتد، به نقاط دیگر توزیع می شود.

وی گفت:ساخت یک شهر با ظرفیت پذیرش ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون نفر در نقطه ای جدید به عنوان مرکز سیاسی و اداری ایران، در شرایط فعلی اقتصاد ملی موجب جذب بخش زیادی از نقدینگی سرگردان جامعه به سمت فعالیت های عمرانی در این شهر خواهد شد و فرصت های شغلی بی شماری ایجاد می کند.

*مشاور رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی:تهران بهترین نقطه اقلیمی و ارتباطی کشور است

محمد محیط طباطبایی مدرس دانشگاه و مشاور رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی نیز در این نشست با مخالفت نسبت به انتقال پایتخت از تهران گفت: مرکزیت تهران در ۲ قرن گذشته به جهت جانمایی این شهر در بهترین نقطه اقلیمی و ارتباطی کشور بوده و هیچ نقطه ای از ایران آمادگی اقلیمی، ارتباطی و امنیتی پذیرش سربار جمعیت مهاجر آن را ندارد.

*وزیر اسبق رفاه و تأمین اجتماعی: امکان تأمین بودجه انتقال مرکزیت اداری و سیاسی از تهران وجود ندارد

محمدحسین شریف‌زادگان استاد دانشگاه و وزیر اسبق رفاه و تأمین اجتماعی در این جلسه با اشاره به این مطلب که دولت به جای باز طرح موضوع انتقال پایتخت باید به فکر توسعه متعادل در سایر نقاط کشور باشد، گفت: در شرایط فعلی که بسیاری از طرح های عمرانی ملی با کمبود منابع مالی روبرو هستند، حداقل تا ۲۰ سال آینده امکان تأمین بودجه انتقال مرکزیت اداری و سیاسی از تهران وجود ندارد.

وی مسائل و مشکلات تهران را در شرایط فعلی، مساله ترافیک و آلودگی هوا عنوان کرد و با تاکید که این مسائل با برنامه ریزی درست قابل حل است، گفت: ظرف ۲۰ سال گذشته تهران از نظر مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله وضعیت بهتری پیدا کرد و این موضوعی است که باید مدنظر قرار گیرد.

شریف زادگان همچنین از دیگر مشکلات تهران را کمبود آب برشمرد و در این مورد پیشنهاد داد تا با اقدامات کارشناسی صحیح این مساله و چالش در طرح های آمایش سرزمین حل و فصل شود.  

از طرف دیگر بررسی‌های کارشناسی نشان می دهد که با انتقال پایتخت، ۴۰ درصد از آمد و شدهای درون شهری تهران و به تبع آن ۴۰ درصد از آلودگی های زیست محیطی این شهر کاهش خواهد یافت./ فارساخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها