کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

روحانی: هیچ تحریمی باقی نمانده که آمریکا بخواهد اعمال کند


کد خبر : ۵۳۵۹۳پنجشنبه، ۵ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳:۰۸۱۲۶۴۹ بازدید

حسن روحانی در نشست مطبوعاتی خود در نیویورک سخنان امروز دونالد ترامپ در نشست شورای امنیت درباره تحریم‌های جدید را تبلیغاتی خواند و ...
روحانی: هیچ تحریمی باقی نمانده که آمریکا بخواهد اعمال کندروحانی: هیچ تحریمی باقی نمانده که آمریکا بخواهد اعمال کند

یورونیوز نوشت: حسن روحانی در نشست مطبوعاتی خود در نیویورک سخنان امروز دونالد ترامپ در نشست شورای امنیت درباره تحریم‌های جدید را تبلیغاتی خواند و گفت که هیچ تحریم جدیدی برای ماه نوامبر باقی نمانده است.

آقای روحانی پیش از بازگشت به ایران در این کنفرانس خبری، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره تحریم‌های ماه نوامبر و پس از آن گفت: «هیچ تحریمی نیست که بعدا آمریکا بخواهد انجام دهد. همه کارها را قبلا انجام داده است. بعضی از افرادی که در آمریکا به اصطلاح خودشان دنبال تحریم ایران بود بیش فعال بودند. تحریم‌هایی که قرار بود در نوامبر انجام بگیرد در سپتامبر انجام دادند. بنابراین هیچ چیز جدیدی برای نوامبر وجود ندارد و این کاملا یک بحث تبلیغاتی و روانی است.»

رئیس جمهوری ایران در آغاز این نشست خبری، خارج شدن یکجانبه آمریکا از برجام را مهمترین مساله منطقه طی یک‌ سال گذشته خواند و افزود که با حمایت قاطع رهبران کشورهای دیگر از این توافق، ایالات متحده در این اقدام تنها ماند.

وی با اشاره به جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت از عدم موفقیت آمریکا در تبدیل کردن ایران به محور اصلی این جلسه اشاره کرد و گفت: « امروز هم جلسه شورای امنیت که به طور غیر معمول آقای ترامپ (آن را) برگزار کرده بود، ابتدا تصمیم‌شان این بود که جلسه راجع‌ به ایران باشد اما ظاهرا با مخالفت اعضای شورای ا منیت مواجه شد و ناچار شدند حرف‌شان را پس بگیرند و راجع‌ به مساله عدم اشاعه جلسه را ادامه دادند.»

حسن روحانی در ادامه از حمایت همه کشورها در جلسه شورای امنیت از «برجام» سخن گفت و اظهار داشت که همه سخنرانان این جلسه «مستقیم یا غیرمستقیم اقدام آمریکا را به عنوان یک اقدام نادرست قلمداد کردند.»

رئیس جمهوری ایران مهم‌ترین مساله را مصمم بودن پنج کشور دیگر امضاء کننده در حمایت از برجام و به حداقل رساندن فشار ناشی از تحریم‌های اقتصادی خواند و افزود: «بیانیه‌ای که (از سوی ۱+۴) صادر شد نشان داد که اروپا، چین و روسیه مصمم‌تر از گذشته در پی تحکیم برجام هستند و بنابراین امیدواریم با حمایت همه کشورهای قانون‌گرا و چند جانبه‌گرا بتوانیم از این مسئله راحت‌تر از آنچه قبلا فکر می‌شد عبور کنیم.»


اضافه کردن مساله توان موشکی به توافق هسته‌ای بهانه جویی آمریکا است

آقای روحانی مطرح کردن مساله توان موشکی ایران در موضوع توافق هسته‌ای را «بهانه جویی» خواند و گفت: «در موضوع توافق هسته‌ای چیزی به نام موشک وجود ندارد. ما از ابتدا کاملا روشن بوده که در مورد چه چیزی بحث کردیم. اگر کسی می‌خواهد تعهدش را زیرپا بگذارد خوب زیر پا بگذارد این همه بهانه‌ جویی نمی‌خواهد. توافق هسته‌ای کاملا روشن است.»

وی خروج آمریکا از برجام را یک اشتباه خواند و اظهار داشت: «آمریکا یک اشتباه کرده یا از این اشتباه به نقطه درست خودش برمی‌گردد و یا به اشتباه خودش ادامه می‌دهد. آمریکا روزی بازخواهد گشت، دیر یا زود، آمریکا نمی‌تواند این روند را ادامه دهد، این به نفع ملت آمریکا نیست، کاری که دولت آمریکا انجام می‌دهد نه به نفع ملت ایران، نه به نفع ملت آمریکا، نه به نفع ملت اروپا و نه به نفع دیگران است.»


درست نیست که افراد دو تابعیتی برای ورود به ایران نگرانی داشته باشند

حسن روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی جهانی درباره بازداشت افراد دو تابعیتی و ضمانت ایران برای سفر دیگر ایرانیان به کشور خود، با تاکید بر اینکه دو تابعیتی بودن جرم نیست گفت: «نادرست است اگر افرادی که دو تابعیتی هستند برای ورود به ایران نگرانی داشته باشند.» وی در ادامه افزود: «ما از نظر حقوقی دو تابعیتی را قبول نداریم اما اگر کسی دو تابعیتی باشد جرمی مرتکب نشده که بخواهد دستگیر و در دادگاهی محاکمه شود چنین چیزی وجود ندارد.»

وی بازداشت ایرانیان دو تابعیتی را «تبلیغات نادرست» خواند و اظهار داشت: « فردی ممکن است وارد یک کشوری شود و به دلایلی دستگیر شود این ربطی به تابیعت او ندارد. بنابراین اگر فردی دستگیر شده این موضوع ارتباط با تابعیت او ندارد بلکه باید ببینیم پرونده‌ او چه چیزی است و چه اقدامی انجام داده، اقدامش اگر خلاف قانون و مجرمانه بوده البته که به آن رسیدگی شده است.»


روحانی: ما مسئول فعالیت طرفداران خود در منطقه نیستیم

حسن روحانی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات قاسم سلیمانی در عراق و سوریه و همچنین اظهارات مایک پومپئو و جان بولتون درباره این موضوع که ایران در قبال فعالیت متحدان شیعی خود در منطقه مسئولیت دارد، سخنان وزیر خارجه ایالات متحده را به دلیل ناآشنایی وی با مسائل دیپلماتیک خواند و افزود: «مگر هر کس طرفدار ما است و به ایران علاقه دارد ما مسئول اعمال او هستیم این چه حرف نادرست و غیرحقوقی و غیرسیاسی است.»

وی در ادامه به موضوع حضور آمریکا در عراق و سوریه پرداخت و گفت: «ما خیلی مایلیم یک نظرسنجی و همه‌پرسی در عراق بگذاریم ببینیم چند درصد مردم موافق هستند که آمریکا در عراق باقی بماند.»

رئیس جمهوری ایران با اشاره به سخنان دونالد ترامپ درباره «بی خاصیب بودن» حضور آمریکا در عراق اظهار داشت: «چرا آمریکا هر کاری می‌خواهد در عراق می‌دهد و از مردم عراق ناراحت است و بعد مسئولیتش را می‌خواهد گردن ما بیاندازد. به ما ارتباطی ندارد.»


روحانی: اگر آمریکا در سوریه صدمه ببیند یا نبیند به ما ارتباطی ندارد

حسن روحانی با تاکید بر غیر قانونی بودن حضور آمریکا در سوره گفت که دولت سوریه نیز مایل به حضور ایالات متحده نیست. وی افزود: «بنابراین حضور آمریکا در سوریه غیرقانونی است و اگر صدمه‌ای ببیند یا نبیند ارتباطی به ما ندارد. ما قصد جنگ با نیروهای آمریکایی در هیچ کجای منطقه را نداریم و نمی‌خواهیم به نیروهای آمریکایی حمله کنیم و تنش را با آمریکا بالا ببریم. اما از آمریکا می‌خواهیم به قانون و حاکمیت ملی کشورها عمل و احترام بگذارد.»

وی در بخش دیگری از این کنفرانس در پاسخ به سوالی درباره استان ادلب سوریه، تاکید کرد که در مبارزه با «تروریست‌های» مستقر در ادلب باید مردم عادی را از آنها جدا کرد تا صدمه نبینند. وی افزود: «در نشست تهران با روسیه و ترکیه گفت‌وگوها و رایزنی‌های متعددی داشتیم و فعلا به یک راه‌ حلی رسیده‌ایم که در حال اجرا و عمل است و این در راستای آن است که تروریست‌ها از مردم جدا شوند و ما امیدوارم در باقیمانده سرزمین سوریه که در دست ترویست‌ها است از جمله ادلب به گونه‌ای عمل شود که مردم عادی صدمه نبینند و موضوع مبارزه با تروریست هم هرچه زودتر پایان بپذیرد.»


ارزی که عده‌ای برای مصارف خاص خرید و فروش می‌کنند معیار اقتصاد ایران نیست

آقای روحانی در نشست مطبوعاتی روز چهارشنبه در نیویورک در پاسخ به سوالی درباره بحران ارزی و مشکلات اقتصادی تاکید کرد که ارزی که عده‌ای برای مصارف خاص خرید‌ وفروش می‌کنند معیار اقتصاد ایران نیست. وی گفت:‌ « کل ارزی که به صورت غیررسمی انجام می‌گیرد حدود یک درصد اقتصاد ایران است و حتی از یک درصد هم کمتر است. زندگی مردم با او نیست. عده خاصی هستند که ممکن است از آن ارز استفاده کنند. آنچه مورد نظر مردم برای زندگی‌شان و کالاهای اساسی است نرخش معلوم است.»


ملاقات و مذاکره با آمریکا به بازگشتن این کشور به تعهداتش بستگی دارد

حسن روحانی در واسخ به سوالی، احتمال ملاقات وزرای امور خارجه ایران و ایالات متحده را منوط به بازگشت واشنگتن به تعهداتش در برجام خواند و گفت: « وزیر خارجه ما با وزیر خارجه آمریکا در همین نیویورک در سال گذشته هم با هم صحبت کردند آقای ظریف اینجا با تیلرسون صحبت کرد. بنابراین ما مشکلی نداریم. در صورتی که آمریکا به تعهدات خود برگردد و آنها را انجام دهد آن وقت یک شرایط دیگری خواهد بود. ما در برجام با هم بودیم و کارشناسان و وزرا با هم دیگر دیدار می‌کردند و خود آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند و این فرصت را از دست دادند ما مقصر نیستیم و در این میان خود آمریکایی‌ها مقصر هستند.»اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها