کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

مسئله پیچیده سقوط هواپیمای روس؛ اسرائیل مقصر است یا سوریه؟


کد خبر : ۵۳۳۵۹پنجشنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۰:۵۹۱۰۲۲ بازدید

سقوط هواپیمای ترابری روسیه، اگر چه به احتمال زیاد توسط پدافند هوایی سوریه ودر جریان یک اشتباه رخ داده اما اسرائیلی‌ها هم در آن نقش دارند. بله! درست خواندید، ماجرا واقعا همین قدر پیچیده است:

سقوط هواپیمای ترابری روسیه، اگر چه به احتمال زیاد توسط پدافند هوایی سوریه ودر جریان یک اشتباه رخ داده اما اسرائیلی‌ها هم در آن نقش دارند. بله! درست خواندید، ماجرا واقعا همین قدر پیچیده است:

روسیه گفته است که جنگنده های اسرائیلی با سوء استفاده از هواپیمای روسی و استفاده پوششی از این هواپیما، به سوریه حمله کردند. پدافند ارتش سوریه که تلاش می کرد جنگنده های اسرائیلی را مورد هدف قرار بدهد، به اشتباه هواپیمای روس را سرنگون کرد.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفته است ۴ جنگنده اسرائیل از نوع اف ۱۶ به مراکزی در نزدیکی شهر لاذقیه حمله کردند. جنگنده های اسرائیلی از سمت دریای مدیترانه به سمت لاذقیه سوریه در ارتفاع پایین پرواز و به صورت عامدانه کشتی ها و هواپیماهای مستقر در آن منطقه را با خطر روبه رو کردند.

جنگنده های اسرائیلی همچنین بمب های خود را در نزدیکی منطقه محل استقرار کشتی جنگی فرانسه و بسیار نزدیک به هواپیمای ایل ۲۰ روسیه شلیک کردند. هواپیمای روس در حال آمادگی برای فرود در سوریه بود.

وزارت دفاع روسیه گفته است که خلبانان اسرائیلی از هواپیمای روس به صورت پوششی استفاده کردند و باعث شدند این هواپیما در معرض شلیک پدافند ارتش سوریه قرار بگیرد زیرا حجم ایل ۲۰ به مراتب بزرگتر از اف ۱۶ است و به همین دلیل موشک اس ۲۰۰ سوریه به هواپیمای روس اصابت کرد.

به همین دلیل وزارت خارجه روسیه، سفیر اسرائیل در مسکو را احضار کرده است. روس‌ها می‌گویند دلیل این اقدام، نقش اصلی اسرائیل در سرنگونی جنگنده روس توسط پدافند سوریه است چون جنگنده های اسرائیلی از پوشش هواپیمای روس برای حمله به سوریه استفاده کردند و باعث شدند هواپیمای روس مورد هدف پدافند ارتش سوریه قرار بگیرد.

اسرائیل هم در مقابل، ایران، دولت سوریه و حزب الله لبنان را مسوول حادثه برای هواپیمای روس معرفی کرد.

وزیر دفاع روسیه هم در تماس تلفنی با همتای اسرائیلی، اقدام اسرائیل در استفاده پوششی از هواپیمای روس را اقدامی غیرمسوولانه دانست که منجر به حادثه برای این هواپیما و کشته شدن همه سرنشینان آن شد.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها