کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

پیشنهاد قیمت 1600 تومانی گندم به دولت


کد خبر : ۵۳۳۱۸سه شنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳:۱۱۱۸۷۲ بازدید

رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران ایران گفت: اگر گندم کشاورزان امروز یک هزار و 600 تومان به ازای هرکیلو خریداری شود باز هم به نفع دولت خواهد بود.

علیقلی ایمانی­­ افزود: گندم یک محصول راهبردی و در تامین امنیت غذایی، استقلال اقتصادی، اشتغال و بسیاری موارد دیگر در جامعه نقش آفرین است.

وی ادامه داد: ضرورت ایجاب می کند با توجه به اهمیت گندم در اقتصاد کشور،­ دولتمردان به روش های مختلف از قبیل تعیین نرخ مناسب خرید تضمینی­از­کشاورزان پشتیبانی کنند.

رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران ایران ضمن اشاره به قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی مصوب سال1368 مجلس شورای اسلامی است، گفت: این قانون تکلیف همگان را مشخص کرده است.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی که متولی تولید است حداکثر باید در اوائل مرداد ماه هر سال نرخ پیشنهادی خرید تضمینی محصولات کشاورزی را بر اساس آنالیز هزینه های تولید در یک واحد معمولی محاسبه و به شورایعالی اقتصاد ارائه دهد.

ایمانی تصریح کرد: شورایعالی اقتصاد نیز طبق قانون نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را باید به نحوی تصویب و ابلاغ کند که حداقل کمتر از نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی نباشد.

وی گفت: این قانون از ابتدای سال تصویب تاکنون فراز و فرود های زیادی را تجربه کرده است.

رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران ایران افزود: خوشبختانه در دولت یازدهم حمایت های خوبی به لحاظ قیمتی، تامین نهاده ها و مواردی از این دست در بحث تولید شکر، گندم، دانه های روغنی و غیره انجام و ضریب امنیت غذایی در کشور افزایش یافت.

وی ادامه داد: متاسفانه از دو سال قبل تا کنون شورایعالی اقتصاد نرخ های پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص خرید تضمینی محصولات کشاورزی را به تصویب نمی رساند.

ایمانی گفت: وزارت جهاد کشاورزی وظیفه خود را­ در ­ دو سال گذشته به خوبی انجام داده و نرخ های پیشنهادی این وزارتخانه مورد قبول کشاورزان بوده است.

وی افزود: هزینه های تولید در بخش کشاورزی با توجه به وضعیت فعلی اقتصادبه شدت بالا رفته و کشاورز توان تولید ندارد.

رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران ایران تصریح کرد: دولتمردان در این شرایط حساس باید با تعیین نرخ منطقی خرید محصولات کشاورزی مشمول قانون خرید تضمینی موجبات دلگرمی و انگیزه کشاورزان را بیش از پیش فراهم کنند.

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده گندم در ایران همواره بالاتر از نرخ بازارهای جهانی بوده است، گفت: دولت به سبب حفظ اشتغال و تامین معیشت 25 درصد جمعیت کشور قانون حمایتی تحت عنوان خرید تضمینی را وضع کرده است.

ایمانی افزود: اگر دولت از تولید داخلی حمایت نکند بحث اشتغال و معیشت خیل عظیمی از کشاورزان و تولید کنندگان کشور با مشکل رو به خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر در شرایط فعلی دلار چهار هزار و 200تومانی برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفته شود زیر یک هزار و 800 تومان نمی توان از بازارهای جهانی گندم خریداری کرد.

رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران ایران افزود: اگر گندم کشاورزان امروز یک هزار و 600 تومان به ازای هرکیلو خریداری شود باز هم به نفع دولت خواهد بود.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها