کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

قاچاق چمدانی دارو از مرزهای خراسان و خوزستان


کد خبر : ۵۳۱۶۷شنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰:۴۲۴۷۹ بازدید

به دلیل اختلاف ارزی که ایجاد شده است، دارو ارزان تر از کشورهای همسایه عرضه می‌شود و در این شرایط جلوگیری از خروج دارو از کشور اقدام دشواری خواهد بود، چرا که قاچاقچیان دارو را از داخل کشور به صورت قاچاق خارج خواهند کرد.

به دلیل اختلاف ارزی که ایجاد شده است، دارو ارزان تر از کشورهای همسایه عرضه می‌شود و در این شرایط جلوگیری از خروج دارو از کشور اقدام دشواری خواهد بود، چرا که قاچاقچیان دارو را از داخل کشور به صورت قاچاق خارج خواهند کرد.

به گزارش سلامت نیوز، موضوع قاچاق دارو از داخل کشور به خارج به دلیل سودآوری و اختلاف قیمت ارز موضوعی است که مدیر دارو و مواد تحت کنترل دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز به آن اذعان می کند و می گوید: «خرید دارو با حجم بالا توسط مسافران به دلیل تغییرات ارزی و خروج دارو از مرز اتفاقی است که در حال رخ دادن است و باید بر این موضوع نظارت شود.»

معضلی به نام قاچاق معکوس
دکتر «علی روح بخش» مدیر دارو و مواد تحت کنترل دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره این معضل که این روزها گریبان بازار دارو را گرفته است، به «خراسان رضوی» می گوید: از زمانی که تغییرات ارزی اتفاق افتاده، معضلی جدید به وجود آمده و آن هم قاچاق کالا به صورت معکوس نسبت به سال های گذشته است. در گذشته قاچاق از خارج کشور به سمت داخل انجام می شد اما امروز این مسیر حالت عکس پیدا کرده است که دارو نیز از این مسئله مستثنا نیست. وی می افزاید: خرید دارو با حجم بالا توسط مسافران به دلیل تغییرات ارزی و خروج دارو از مرز اتفاقی است که در حال رخ دادن است و در همین زمینه ما به مسئولان گمرک اعلام کرده ایم در صورتی که یک گردشگر قصد خارج کردن دارویی بیش از مصرف دارویی به مدت یک هفته را از مرز داشت، حتما برخوردهای لازم با وی انجام شود. وی یادآور می شود: به داروخانه ها نیز اعلام کرده ایم که فروش خارج از عرف نداشته باشند. همچنین در ادامه روند برخورد با خروج غیرقانونی دارو توسط مسافران و اتباع دیگر کشورها طرحی به مسئولان ارائه کرده ایم که چنان چه استانداری با این طرح موافقت کند، قصد داریم یک فرد متخصص در زمینه دارو را به گمرکات اعزام کنیم تا به صورت دائم تا زمان رفع این معضل در گمرک حضور داشته باشد و بر این موضوع نظارت کند.روح بخش درباره برخوردهای انجام شده با اتباع متخلف در زمینه خارج کردن دارو به میزان زیاد و به صورت چمدانی نیز می گوید: قبل از پیگیری و نامه نگاری های ما خریدهایی انجام شده بود که به دلیل ابلاغ نشدن آیین نامه در حد تذکر با متخلفان برخورد شد اما بعد از ابلاغ برخی دستورالعمل ها، برخوردهایی با شدت بیشتر را در دستور کار قرار خواهیم داد.

دلیل مخالفت با عرضه آنتی بیوتیک بدون مجوز پزشک در داروخانه‌ها
فعالیت بیشتر قاچاقچیان معکوس در مرزهای خراسان و خوزستان
وی در پاسخ به این سوال که بیشترین خروج دارو توسط اتباع خارجی از کدام مرزها انجام می شود، اظهار می کند: هم اکنون این موضوع دقیقا مشخص نیست اما به نظر می رسد این خروج بیشتر در مرز خراسان و خوزستان در حال رخ دادن باشد. وی تصریح می کند: در بعضی موارد تقاضای بالای دارو و نوع عرضه زمینه تخلف را به وجود می آورد و ما طبق کمیسیون ماده ۲۰، صلاحیت فرد متخلف و مسئولان فنی را به مدت مشخصی تعلیق می کنیم.مدیر دارو و مواد تحت کنترل دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین ضمن تایید فروش بالای شیرخشک دربرخی شهرستان های مرزی از جمله تایباد به افراد غیر ایرانی یادآور می شود: هم اکنون شیر خشک به مقدار زیاد از داروخانه ها توسط اتباع خارجی خریداری و از مرز خارج می شود و در شهرستان تایباد این اتفاق در حال رخ دادن است و خریدهای چندین کارتنی انجام می شده، البته اعلام کرده ایم که این فروش ها در حد مصرف شخصی باشد.

ابراز بی اطلاعی رئیس انجمن داروسازان از ماجرای قاچاق معکوس دارو
در ادامه با رئیس انجمن داروسازان استان گفت و گو می کنیم. دکتر علیرضا شهریاری به کل از وجود چنین معضلی در بازار دارو ابراز بی اطلاعی می کند و می گوید: ما چنین چیزی نداریم و قیمت دارو ثابت است چه برای ایرانی و چه برای اتباع غیر ایرانی. وی می افزاید: البته چند روز پیش در معاونت غذا و دارو بحث شد که دارو فقط باید با نسخه ارائه شود، آن هم به قیمت مصوبی که دولت مشخص کرده است و هیچ کس حق ندارد دارو را بدون نسخه ارائه دهد. به جز داروهای اوتیسمی که به دلیل خاص بودنش در حد نیاز بیمار و با مشورت داروساز، اشکالی ندارد. ولی این که یک سری دارو به قیمت ارز و بدون نسخه به فروش برود، خلاف قانون است و دارو فقط باید در حد نیاز بیمار داده شود.

شهریاری تاکید می کند: از نیروی انتظامی، معاونت غذا و دارو، قوه قضاییه و بازرسی می خواهیم که با افرادی که در زمینه دارو دخالت می کنند، برخورد شود، ما وظیفه داریم داروی مردم را در حد تجویز نسخه تامین کنیم، داروخانه ها که اصلا حق کلی فروشی ندارند. وی با بیان این که داروخانه مجاز است در حد تجویز پزشک دارو دهد، تاکید می کند: ما آماری از این ماجرا (قاچاق معکوس دارو از کشور) نداریم اما هرکسی این کار را کرده، خلاف قانون عمل کرده است. اگر مدرکی هست که این اتفاق افتاده ارائه شود تا از طریق مراجع قانونی و معاونت غذا و دارو برخورد شود.

برخورد شدید با متخلفان
رئیس انجمن داروسازان در پاسخ به این سوال که در صورت اثبات این تخلف چه برخوردی با عوامل آن خواهد شد، می گوید: تعطیلی داروخانه و لغو پروانه از جمله پیامدهای این تخلف خواهد بود و اگر مشخص شود داروخانه ای خلاف کرده است، با آن برخورد می شود. وی درباره نگرانی ها از کمبود دارو در کشور نیز اظهار می کند: مردم نگران نباشند، چرا که ارز دارو تامین شده و دارو در گمرکات در حال ترخیص است و مشکلی در این زمینه نیست که بخواهند دارو جمع آوری کنند، دارو در حد نیاز تامین می شود.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری