کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

آب برخی مناطق تهران به نیترات آلوده است


کد خبر : ۵۲۸۳۹یکشنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۳:۴۹۱۲۲۲ بازدید

عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سئوال که چرا از عملکرد ضعیف شهرداری انتقاد نمی شود پاسخ داد نباید در فضای کنونی که جامعه ...

عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سئوال که چرا از عملکرد ضعیف شهرداری انتقاد نمی شود پاسخ داد نباید در فضای کنونی که جامعه به شدت ملتهب است، به التهابات دامن زد. به گفته زهرا صدراعظم نوری، شورای شهر، شهرداری را منتخب و مجری برنامه های خود می داند و دلیلی ندارد تا با انتقادهای خود در شرایط پرالتهاب کنونی به فضای ملتهب دامن بزند. هر چند او با اعلام اینکه برخی از مناطق تهران، آب آلوده به نیترات دارند، باز هم فضای نشست خبری را در تعجب فرو برد.

به گزارش خبرآنلاین، زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران و آرش حسینی میلانی عضو این کمیسیون در نشست خبری خود به مناسبت یکمین سال فعالیت شورای شهر در دوره پنجم، به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

اهم مطالب عنوان شده توسط زهرا صدراعظم نوری:
-در برخی نقاط به صورت محدود، آلودگی هایی در آب شرب تهران دیده می شود ولی آب کل شبکه سالم است. آبرسانی اضطراری را دنبال می کنیم تا در مواقع بحرانی حداقل ۷۲ ساعت آب داشته باشیم. این آلودگی ها موردی بوده است. یک نمونه گیری انجام شد و میزان نیترات درصد بالایی داشت. این موارد علت و شرایط خاصی دارد. برخی بحثها که در شبکه های اجتماعی و رسانه ها درباره آلودگی آب تهران منتشر می شود، صحت ندارد.

-فضایی که شورای چهارم داشته با فضای شورای پنجم قابل مقایسه نیست. در شورای چهارم، عملکرد مدیریت شهری مورد تایید شورای چهارم نبوده. کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای چهارم، به شدت با مدیریت شهری وقت مسئله داشته و به دلیل عدم هماهنگی و سیاستهایی که کمیسیون تایید نمی کرده، بسیاری از بحثها و موضوعات شکل می گرفته. اقدامات و تلاشهای خوبی هم در کمیسیون دوره چهارم انجام شد. در شورای پنجم، اعضای کمیسیون، مدیریت شهری را برگزیده خود می دانند و سیاستهای خود را ابلاغ کرده اند. شهرداری در یکسال اخیر تلاش کرده سیاستهای شورای شهر را اجرا کند. جاهایی هم تفاوت وجود دارد که به نحوه کار و ماهیت آن برمی گردد. امروز شهرداری تهران را مقابل خود در شورای شهر نمی بینیم. برخی دوستان می گویند چرا انتقاد نمی کنید؟ چرا ایراد نمی گیرید و اشکالات را نمی گویید؟ ما شهرداری را منتخب خود می دانیم و تلاش می کنیم مدیریت در فضای آرام و بدون استرس خدمت کند. در شرایطی که جامعه ملتهب است، نمی خواهیم به التهاب اضافه کنیم. ما نقدها و تذکرها را داریم ولی وضعیت در شورای پنجم با چهارم قابل مقایسه نیست.

-موضوع سلامت وظیفه شهرداری تهران نیست. متولی سلامت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. نقش شهرداری تسهیل گری و کمک کردن است نه تصدی گری مستقیم. ما مسئله ارتقای کیفیت آب شرب را به جد دنبال کردیم. ساعتها از تصفیه خانه ششم در ارتفاع ۱۵۴۰ متری بازدید کردیم و برنامه ریزی داشتیم. به جد می توان گفت آب تهران امروز با کیفیت است. در ارتباط با سایر موضوعات هم به نسبت وظایف و ماموریتهای خود نه به عنوان متولی سلامت شهر تلاش می کنیم.

-کمیته سلامت ما در شورای آرد و نان حضور دارد ولی فضای شهر به گونه ای نیست که جو منفی را شدت بدهیم. مردم به اندازه کافی در فشار و استرس هستند و ما باید به آرامش جامعه کمک کنیم. ما سعی می کنیم در فضای آرام کار کنیم و دنبال ایجاد التهاب بیشتر در جامعه نیستیم.

-۸۲ طرح و لایحه در شورای شهر مطرح شد که همه آنها در کمیسیون سلامت و محیط زیست بررسی شد. در حوزه صیانت از فضای سبز و باغات، تقویت کمیسیون ماده ۷ قانون حفظ و گسترش فضای سبز بود.
-لغو مصوبه برج باغ در صحن شورا انجام شد. در ۵ماهه اول امسال، حدود ۸۱میلیارد تومان درآمد از محل جریمه قطع درختان باغات حاصل شده که این درآمد برای خرید دو باغ در منطقه ۱۰ و ۷ صرف شده است.

– در زمینه دفع آفات به خصوص سفیدبالک ها با اقداماتی که انجام شده امروز در شرایطی هستیم که هیچ گزارشی از آفت سفید بالک در شهر گزارش نمی شود و شهر کنترل شده است.

-مسئولیت پسماندهای خاص مانند پسماندهای صنعتی و عفونی، با تولیدکننده است نه شهرداری. ما دنبال این هستیم واحدهای تولیدکننده پسماند خاص، آنها را بی خطر کنند تا شهرداری به وظیفه حمل و دفن اقدام کند.

-(درباره اجاره دادن پیاده روها) باید کاری کرد تا مردم از پیاده روها، برای اوقات فراغت پس از کار خود، استفاده کنند. این که پیاده روها توسط شهرداری های مناطق اجاره داده شده، ما تاکنون به گزارشی برخورد نکرده ایم. دریافت اجاره صحیح و قانونی نیست و اگر موردی هست به ما منعکس کنید.

-به دلیل توافقات قبلی شهرداری با بنیاد مستضعفان، برخی باغات به اماکن مسکونی و آهن و بتن تبدیل شده است. بنیاد اخیرا اعلام کرد ما ۱۵ پلاک داریم که حاضر به توافق با شهرداری برای عدم ساخت و ساز روی این اراضی هستیم.

-به سازمان بوستانها در شهرداری تاکید کردیم کاشت چمن دیگر انجام نشود، ولی نمی توان چمن های کاشته شده را تخریب کرد.

-قبل از مصوبه لغو برج باغها در اسفندماه سال گذشته، ۲۴۸ پلاک در مرحله اخذ پروانه برای ساخت برج باغ بودند. تا اردیبهشت ماه امسال که این مصوبه ابلاغ می شود ۲۵ پرونده و از آن زمان تاکنون تنها ۲۲ پرونده تشکیل شده است. برخی می گویند درآمد شهرداری کاهش یافت. بررسی های نشان می دهد طی ۱۰ سال اخیر که ۴۹۳ پروانه برج باغ صادر شده است، درآمد آنها یک درصد درآمد شهرداری یعنی یک میلیون و ۱۴۸ هزار و ۴۶۷ میلیارد ریال بوده است ولی درآمد برج باغ ۱۱ هزار و ۹۷۸ میلیارد ریال بوده ولی ۱۲۸ هکتار باغ از بین رفته است. اکثریت پروانه ها دارای طبقات ۳ تا ۷ طبقه زیر زمین هستند، پلاکی که ۷ طبقه زیرزمین می زند و دست کم برای هر طبقه ۳ متر پایین می رود، دیگر چیزی از ریشه درختان باقی می ماند؟ مصوبه برج باغها باعث نابودی باغات تهران شد.

-در غرب و شرق تهران اراضی مختلفی برای توسعه بهشت زهرا در نظر گرفته شده است. هنوز در مرحله مطالعه هستیم.

اهم مطالب عنوان شده توسط آرش حسینی میلانی:
-اخیرا درباره کارگذاشتن دستگاه های شنود در درختان مطالبی در شبکه های اجتماعی عنوان شده است. معلوم نیست این مطالب از کجا نشات می گیرد و این دستگاه انرژی اش را از کجا تامین می کند.

– نشت نفت در جنوب تهران و باقرشهر، سابقه ای ۱۵ ساله دارد که قبلا کنترل شده بود ولی اخیرا نشست نفت باز هم از حد استاندارد بالاتر رفته و اداره محیط زیست باقر شهر به جد مشغول پیگیری این موضوع از طریق وزارت نفت است. ولی اینکه آلاینده های نفتی به محصولات کشاورزی رسیده یا نه، باید منتظر جواب آزمایشها بمانیم چون موضوع به تازگی مطرح شده است.
-درباره وجود قطعات بدن و پسماندهای عفونی در بین زباله های بیمارستانی، فیلمهایی منتشر شده که حاصل کار شهروند خبرنگاران است. این فیلمها نشان می دهد شدت، گستردگی و عمق این مسئله چقدر است. باید با بررسی های کارشناسانه، شدت، گستردگی و عمق این موضوع در مقایسه با حجم زباله های بیمارستانی بیخطر شده باید سنجیده شود.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها