کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نوبخت: تحویل بسته 25 کالای اساسی به همه مردم


کد خبر : ۵۲۷۷۳جمعه، ۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰:۱۴۱۹۹۵۸ بازدید

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با تأکید رئیس جمهوری و با توجه به نوسانات ارزی، دولت پنج بسته حمایتی از مردم را تدوین کرده که بزودی ...

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با تأکید رئیس جمهوری و با توجه به نوسانات ارزی، دولت پنج بسته حمایتی از مردم را تدوین کرده که بزودی جزئیات آن اطلاع رسانی می شود.

محمدباقر نوبخت پس از جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به نوسانات بازار ارز و بروز مشکلاتی برای مردم، با تاکید رئیس جمهوری، پنج بسته جبرانی برای مردم در نظر گرفته ایم.

وی ادامه داد: یک بسته برای همه مردم است به این صورت که حداقل 25 قلم کالاهای اساسی و روزمره مردم که در سبد زندگی آنان قرار دارد، با ارز 4200 تومانی در اختیارشان قرار می گیرد.

معاون رئیس جمهوری افزود: بخش دیگر به طور خاص برای اقشار آسیب پذیر جامعه است که حدود پنج دهک از جامعه را شامل می شود و این بسته حمایتی، علاوه بر آن چیزی است که شامل همه مردم خواهد شد.

وی تولیدکنندگان، پیمانکاران و کارکنان دولت را دیگر بخش هایی عنوان کرد که بسته حمایتی یادشده به آنان تعلق می گیرد و تصریح کرد: روش های اجرا و جزئیات موارد پیش گفته، در زمان مقتضی اطلاع رسانی می شود.

نوبخت در ادامه سخنانش، با بیان اینکه دولت پنج طرح برای مقابله با تحریم ها تدوین کرده و در حال اجرا دارد، افزود: بخشی مربوط به مدیریت بازار ارز است که بانک مرکزی پیگیر آن است و بخش دیگر، مربوط به هدایت نقدینگی به سمت تولید است.

وی گفت: بخش دیگر مربوط به تعادل بین منابع و مصارف است و با توجه به پیش بینی ها مبنی بر امکان بروز مشکلاتی در حوزه درآمدهای نفتی، تولید و اشتغال نیز مورد حمایت است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گسترش شبکه حمل و نقل ریلی را از اولویت های برنامه ششم توسعه کشور خواند و افزود: سیاست بر این است که تا قبل از پایان دولت دوازدهم، بخش قابل توجهی از استان ها را به شبکه سراسری ریلی متصل کنیم.

وی با اشاره به تاکیدات رئیس جمهوری مبنی بر ضرورت اتصال پنج استان به شبکه سراسری طی سال جاری گفت: راه آهن استان های همدان و کرمانشاه افتتاح شده و در حال حاضر، خطوط ریلی میانه - تبریز، مراغه - ارومیه و قزوین - رشت جزو اولویت های امسال است.

به گفته نوبخت، بر اساس پیش بینی ها ، راه آهن ارومیه در مهرماه افتتاح می شود و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تا حال حاضر، خط ریلی قزوین - رشت نیز تا آبان ماه به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به شبکه شمال - جنوب ، خط ریلی قزوین - رشت را حلقه این شبکه عنوان و اضافه کرد: اتصال خط ریلی قزوین به آستارا در دستور کار است و شبکه شمال - جنوب از کشورهای همسایه تا آب های گرم خلیج فارس را شامل می شود.

معاون رئیس جمهوری با یادآوری اینکه همزمان 2 پروژه برای ادامه خط ریلی رشت به سمت انزلی و آستارا در دست اجراست، گفت: پیمانکار قطعه رشت - انزلی هم اکنون مشغول کار است و 30 درصد زیرسازی آن هم انجام شده ولی در مورد قطعه رشت - آستارا با توجه به وجود همکاری هایی با جمهوری آذربایجان، کارهای قرارداد آن به اتمام رسیده و طی امسال به پیمانکار واگذار می شود.

وی ادامه داد: با این اقدام، اتصال رشت به شبکه سراسری از طریق قزوین و ادامه آن به سمت بنادر انزلی و کاسپین که در منطقه آزاد قرار دارد و همچنین اتصال به آستارا ، ایران اسلامی هم به کشورهای همسایه و هم به شبکه سراسری متصل خواهد شد.

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش به آزادراه قزوین - رشت و باقی مانده آن در محدوده شهرستان رودبار استان گیلان اشاره و اضافه کرد: پیشتر این طرح در قالب مشارکت با بانک تجارت مطرح بود که به دلیل بروز پاره ای بحث های حقوقی، دولت انجام آن را متقبل شد و 400 میلیارد تومان برای اتصال منجیل به رودبار اختصاص داد و ابلاغ کرد.

وی با تصریح اینکه دولت در این پروژه به درخواست های اقتصادی مردم رودبار و منجیل توجه دارد، گفت: مسائلی مربوط به بازار زیتون و رونق اقتصادی مردم منطقه در قالب خرید سوغات گردشگران مطرح بود که مقرر شده در برنامه ای، رونق اقتصاد شهری منطقه در مسیر برگشت از رشت به سمت قزوین و تهران در نظر گرفته و محقق شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین به در نظر گرفتن 70 هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت برای ایجاد بیش از یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی در کشور اشاره کرد و افزود: با پیشنهاد دولت، تأیید شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه و در نهایت موافقت رهبر معظم انقلاب، یک میلیارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغالزایی در کشور اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: از همه استانداران انتظار داریم با استفاده از منابع بانکی و تسهیلات صندوق، برای بخش های مسکن، احیاء بافت های فرسوده، رونق کشاورزی ازجمله پرورش ماهی در دریا، کشت گلخانه ای و نیز تقویت زیرساخت های گردشگری و واحدهای صنعتی اهتمام ورزیده و فرصت های شغلی ایجاد کنند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها