کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

مجلس هم به کمک بانک مرکزی آمد


کد خبر : ۵۲۷۲۱چهارشنبه، ۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۳:۰۴۷۸۹۱ بازدید

25 نماینده مجلس طرحی را ارایه کرده‌اند که طی آن بانک مرکزی مکلف می شود سود ارزی سپرده‌های ارزی را تضمین کند؛ در عین حال این بانک ...

25 نماینده مجلس طرحی را ارایه کرده‌اند که طی آن بانک مرکزی مکلف می شود سود ارزی سپرده‌های ارزی را تضمین کند؛ در عین حال این بانک در روزهای اخیر دستورالعملی را با تاکید بر تضمین دولت ابلاغ کرده است.

بعد از ابلاغ سیاست های بانک مرکزی در حوزه ارزی و تشریح ضوابط سپرده ارزی، اعلام شد که این طرح با تضمین بانک مرکزی و سه قوه است و مردم مطمئن باشند که اتفاق سال های گذشته رخ نمی دهد.

در همین ایام، از مجلس هم خبر آمد که  25 نماینده مجلس طرحی را ارایه کرده‌اند که طی آن بانک مرکزی مکلف می شود سود ارزی سپرده‌های ارزی را تضمین کند.

در مقدمه (دلایل توجیهی) طرح سپرده ارزی در بانک های عامل که از سوی 25 نماینده مجلس ارائه شده آمده است: در شرایط اقتصادی که موجب کاهش ارزش پول ملی شده و میل افراد به سمت تبدیل دارایی و سپرده های ریالی خود به سپرده ارزی است و با توجه به دستورالعمل های صادره و تجربه گذشته مبنی بر اینکه بانک ها بعد از اخذ سپرده ارزی به هنگام بازپرداخت به سپرده گذار به شکل ریالی اقدام می کردند و این موجب عدم اعتماد عمومی به سیستم بانکی شده بود در قانون مذکور تکلیف بر این است که بانک ها حتما سپرده ارزی را با احتساب سود لازم در زمان درخواست مشتری؛ سپرده ارزی به صورت ارز (اصل و سود) بازپرداخت شود و در این قانون الزامات مبنی بر رعایت موضوع شده و بازگشت اعتماد مردم به سیستم بانکی فراهم شود.

ماده واحده

بانک ها مکلفند شرایط افتتاح سپرده ارزی را برای تمامی اشخاص حقیقی با نرخ سود متعارف اعلامی از طرف بانک مرکزی در سراسر کشور فراهم نمایند. نرخ سپرده های قانونی ارزی 100 درصد بوده و بانک مرکزی موظف به تضمین بازپرداخت این سپرده ها به صورت ارزی است.

تمامی بانک های دریافت کننده سپرده های فوق موظفند بازپرداخت اصل سپرده و سود آن را به صورت ارزی انجام دهند و عدم رعایت این حکم تصرف در وجوه و اموال محسوب می شود و مطابق قانون مجازات اسلامی با آن رفتار می شود.

بانک مرکزی مکلف است گزارش این قانون را هر سه ماه یکبار تهیه و به کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ارسال نمایند.

با اشاره به بخشنامه سپرده ارزی بانک مرکزی، اظهارداشت: امیدواریم مردم اینبار به بانک مرکزی اعتماد کرده و با سپرده گذاری ارزهای خود نزد آن در بهبود وضعیت اقتصادی کشور شریک شوند.

به گزارش تسنیم، هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی، در همین ارتباط تاکید کرده که بانک مرکزی باید اینبار به وعده های خود در زمینه سپرده ارزی عمل کند؛ تجربه جمع آوری ارزهای مردم توسط بانک مرکزی یکبار دیگر تکرار شده بود، اما مردم با بدعهدی در تحویل وجوه خود مواجه شدند.

وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید تضمین های کافی را به مردم ارایه کند، تصریح کرد: بانک مرکزی باید متعهد شود که هرگاه سپرده گذاران به ارز خود نیاز داشتند اسکناس دلار یا یورو آنها را بپردازد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه این بخشنامه برای تامین اسکناس های ارزی کشور صادر شده است، گفت: اسکناس هایی که به این شیوه سپرده گذاری ارزی می شود امکان انتقال به حساب دیگر را نخواهند داشت و در حد نیازهای روزمره برای تامین مایحتاج خُرد خوب است.

قوامی با بیان اینکه بانک مرکزی این بار باید تعهدات و تضامین لازم را به سپرده گذاران بدهد، افزود: مردم باید با سبک و سنگین کردن پیشنهاد دولت اقدام به سپرده گذاری کنند. نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مجلس نیز از بُعد نظارتی خود به موضوع بخشنامه اخیر بانک مرکزی و همچنین نحوه سپرده گذاری ارزی افراد ورود خواهد کرد.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها