کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

هر کیلو کاغذ در بازار سیاه چقدر است؟!


کد خبر : ۵۲۶۹۳چهارشنبه، ۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰:۴۶۲۳۲۴ بازدید

بنا بر اعلام رییس اتحادیه چاپخانه‌داران قیمت هر کیلوگرم کاغذ چاپ در بازار سیاه بالغ بر 6000 تومان و قیمت هر کیلوگرم کاغذ رول باز شده ...

بنا بر اعلام رییس اتحادیه چاپخانه‌داران قیمت هر کیلوگرم کاغذ چاپ در بازار سیاه بالغ بر 6000 تومان و قیمت هر کیلوگرم کاغذ رول باز شده در این بازار بین ۵۴۰۰ تا ۵۸۰۰ تومان است.

ایرج علینقی  (سه‌شنبه) در نشستی خبری که به منظور هجدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ ایران برگزار شد، تحریم‌های پیش آمده را در بازار ایران اثرگذار دانست و اظهار کرد: مشکل اصلی صنعت چاپ کاغذ نیست و مواد مصرفی و اولیه به عنوان اصلی‌ترین چالش این صنعت به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: علاوه بر این ۹۵ درصد ماشین‌آلات در صنعت چاپ قدیمی هستند و توان تولید پایینی دارند؛ بنابراین با چنین شرایطی نمی‌توانیم با استانداردهای جهانی رقابت کنیم، چراکه میزان بهره‌وری پایین است.

رییس اتحادیه چاپخانه‌داران با اشاره به اینکه مقوا و کاغذ به تنهایی کامل کننده خط چاپ نیستند، گفت: گفته می‌شود وضعیت صنعت چاپ برای دو - سه ماه آینده مشکلی نخواهد داشت و درخصوص کاغذ و مقوا نیز آن گونه که اعلام شده به نظر می‌رسد تا پایان سال مشکلی نخواهیم داشت. علاوه بر این سازمان تعزیرات در تلاش است تا با آشکارسازی کالاهای احتکار شده در راستای بهبود وضعیت بازار گام بردارد.

علینقی با تاکید بر اینکه اگر توان خرید ماشین‌آلات بروز و مدرن در کشور فراهم شود ظرفیت صنعت چاپ کمتر از کشورهای توسعه یافته نیست خاطرنشان کرد: طی سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ صادرات کالاهای چاپی از ۱۰۴ هزار تن به حدود ۸۰ هزار تن کاهش یافته است و این مساله از کاهش شدید صادرات کالاهای چاپی خبر می‌دهد.

او در پاسخ به سوالی مربوط به وضعیت ۴۵۰ تن کاغذ کشف شده در انبار توسط محتکران اظهار کرد: در این رابطه با تعاونی‌ها صحبت شده و اتحادیه در جریان مسائل نیست.

رییس اتحادیه صنف چاپخانه‌داران همچنین در پاسخ به سوال دیگری مربوط به جریان مافیای کاغذ و احتکار کنندگان اصلی این کالا تصریح کرد: مافیای کاغذ را نمی‌شناسیم و در کارگروه وزارت ارشاد نیز برای همفکری درخصوص چنین مسائلی دعوت نشدیم. علاوه بر این اطلاعی از گروه‌های مافیایی و سلطان‌های کاغذ نداریم.

همچنین در این نشست احمد ابوالحسنی - رییس اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگرافی - با بیان اینکه ۸۵ درصد از مواد اولیه و تجهیزات صنعت چاپ وارداتی است، گفت: مشکل اصلی در صنعت چاپ مواد مصرفی است و در جلسه‌ای که با رییس اتاق اصناف ایران داشتیم، موافقت‌هایی در این خصوص مد نظر قرار گرفته تا بتوانیم مواد اولیه را با ارز دولتی وارد کنیم.

وی ادامه داد: همان طور که می‌دانید همه هزینه‌ها دو تا سه برابر شده و برخی محصولات و مواد اولیه یا وجود دارد و عرضه نمی‌شود یا اینکه کلا با کمبودهایی در بازار ایران روبرو شده‌ایم و این مساله مشکلی است که برای اقتصاد ایران و کل اصناف و انجمن‌ها به وجود آمده است.

ابوالحسنی با تاکید بر اینکه در مورد کاغذ با مشکلات داخلی روبرو هستیم و خودمان در این خصوص مشکل‌آفرینی می‌کنیم، گفت: ما در این بخش خودتحریمی داریم و علاوه بر این در بخش واردات با دلار ۳۸۰۰ تومانی رانت‌ها و مسائل زیرمیزی وجود دارد.

رییس اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگرافی ادامه داد: در صنعت چاپ کاغذ دغدغه اصلی نیست بلکه بسته‌بندی مشکل اساسی کشور است. علاوه بر این در بخش مواد مصرفی با مشکل جدی روبرو هستیم و در واردات هم مشکل آنچنانی نداریم و این خود تحریمی‌هاست که باعث مشکل‌آفرینی شده است./ ایسنااخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب