کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

95 درصد از آب کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌‌‌‌‌‌شود


کد خبر : ۵۲۶۹۱چهارشنبه، ۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۷:۲۳۱۱۰۶ بازدید

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: به پیشنهاد دولت به مجلس اعتبار 1.5 میلیارد دلاری از صندوق ...

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: به پیشنهاد دولت به مجلس اعتبار 1.5 میلیارد دلاری از صندوق ارزی برای مدیریت پسماند اختصاص یابد و وزارت کشور با احداث نیروگاه و کارخانه در چارچوب بهره برداری سرمایه گذاری و پسماند را در مسیر مدیریت صحیح هدایت کند. به این مبلغ اعتباری از سوی مجلس شورای اسلامی اختصاص پیدا نکرد و امیدواریم تا سال آینده مجلس بودجه قابل قبولی برای مدیریت پسماند اختصاص دهد.

  کریم شافعی درخصوص تهدیدها و فرصت‌های سازمان حفاظت محیط زیست در یک برنامه رادیویی گفت: امروز حال محیط زیست کشور خیلی خوب نیست. تهدیدهای مهم و تاثیرگذاری حیات مردم، جنگل و آب را تهدید می‌کند.

وی ادامه داد: حفاظت محیط زیست سازمانی است متولی حفاظت از منابع طبیعی، گونه‌های جانوری و گیاهی، حفاظت از دریاها، سرزمین ایران و هر آنچه به زیست مردم اعم از گیاهان،آب و هوا ارتباط دارد. محیط زیست دستگاه‌های نظارتی است و راهکار برای دستگاه‌های تصمیم‌گیر مثل مجلس و دولت ارائه می‌کند و دستگاه‌های مجری ملزم به رعایت آن‌ها هستند.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اولویت‌های زیست محیطی دولت روحانی اظهار داشت: چهار اولویت مدیریت آب، پسماند، پساب و پدیده گرد و غبار در دستور کار دولت قرار گرفته است.

شافعی با اشاره به اینکه کشور ایران کشور کم‌‌‌‌‌آبی است، تصریح کرد: اگر مردم و دولت آب را درست مصرف نکنند، آینده خوبی نداریم.

وی با بیان اینکه روزانه ۵۰ هزار تن روزانه زباله در کشور تولید می‌‌‌‌‌شود، خاطرنشان کرد: اگر زباله درست دفع و تفکیک نشود برای مردم و محیط زیست مشکلات زیادی ایجاد می‌‌‌شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست به موضوع پساب اشاره کرد و ابراز داشت: در فرآیند بعد از تصفیه، آب تصفیه شده وارد چرخه مجدد می‌‌‌‌‌‌شود و ۷۰ درصد آب مصرفی مردم قابل استفاده مجدد است.

شافعی اصلی‌ترین علت بروز پدیده گرد و غبار را خشک شدن طبیعت، از بین رفتن مراتع و کم آبی برشمرد و بیان کرد: سطح زیادی از از سرزمین ایران و کشورهای همسایه خشک شده است و باد خاک را بلند می‌کند و منجر به بروز پدیده گرد و غبار می‌‌‌شود و زندگی برای مردم  را سخت می‌کند.

وی پدیده گرد و غبار را از دیگر تهدیدهای سازمان محیط زیست برشمرد و یادآور شد: حل معضل گرد و غبار از اولویت‌‌‌های مهم دولت است و امسال در قانون بودجه ۱۵۰ میلیون دلار برای مدیریت گرد و غبار خوزستان اختصاص یافته است و امیدواریم مشکلات مردم خوزستان حل شود.

به گفته معاون سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه اجرا وارد نمی‌‌‌شود و یک دستگاه سیاستگذار و ناظر است و بر تکالیفی که قانون‌گذار برعهده دستگاه‌های گذاشته است، نظارت می‌‌‌کند.

شافعی با بیان اینکه ۹۵ درصد از آب کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌‌‌‌‌‌شود و پنج درصد باقی مانده در صنعت و شرب استفاده می‌‌‌‌شود، عنوان کرد: وزارت جهاد و وزارت نیرو مدیریت مصرف آب را باید برعهده بگیرند و به مردم راهکار بدهند. کشورهای خشک‌‌‌‌‌تر از ایران وضع بهتری در زمینه منابع آبی دارند.

وی افزود: از صد در صد آبی که در اختیار بخش کشاورزی قرار می‌‌‌گیرد، ۶۰ درصد  آن به نحوی از دسترس خارج می‌‌شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به برخی از سیاست‌های خودکفایی در کشور گفت: برای رسیدن به خودکفایی بخش اعظم ذخایر آب‌‌‌های زیزمینی استفاده شد و منابع پشتوانه آبی کشور هم به پایان رسیده است. در برخی از مناطق کشور گودال‌های عمیق ایجاد شده و خاک نشست کرده است، دلیل آن تخلیه سفره‌های آب‌های زیرزمینی است. اگر کشاورزان، مردم، دولت و صنعت، آب را درست و بهینه مصرف و از اسراف آن جلوگیری کنند از بحران کم‌‌آبی عبور خواهیم کرد.

شافعی با تاکید بر اینکه صنایع آب‌بر مثل صنعت فولاد نباید در مناطق کم‌‌‌آب مستقر شود، اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست با استقرار صنایع آب‌بر درخارج از مرز دریاها موافقت نمی‌کند. صنایعی مانند فولاد و پتروشیمی باید در مکان‌‌‌‌‌هایی که آب هست، مستقر شوند.

وی مدیریت پسماند به ویژه در استان‌های شمالی را یکی دیگر از تهدیدهای محیط زیست دانست و تصریح کرد: پسماندها باید در مراحل تولید، تفکیک، حمل و فرآیند پس از حمل و دفع مدیریت شوند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست درحوزه تولید پسماند از مردم درخواست کرد که زباله کمتری تولید کنند و خاطرنشان کرد: در حوزه تفکیک از مبدا مردم، صنایع و صاحبان تولید باید از همان مبدا زباله خشک، تر و خطرناک را مجزا کنند.

شافعی ادامه داد: عمده آلودگی مربوط به زباله‌های تر است و اگر در مبدا تفکیک انجام شود، بسیاری از مشکلات برطرف می شود. اگر زباله تر و خشک با هم مخلوط و در طبیعت رهاسازی و دفن شوند، هزاران سال طول می‌‌‌کشد پلاستیک تجزیه و جذب شود.

به گفته معاون سازمان حفاظت محیط زیست، کشور در فرآیند مدیریت پسماند موفق نبوده است و انتظارات محیط زیست برآورده نشده است. شهرداری برای جمع‌آوری زباله اقدام‌های ارزشمندی انجام داده است ولی سازمان حفاظت محیط زیست از نوع دپو و فرآیند دفن پسماند به طور کامل راضی نیست.

وی با بیان اینکه دولت در مسیر مدیریت پساب سرمایه گذاری کرده ولی به نقطه مطلوب نرسیده است، ابراز داشت: از سال ۱۳۶۷ بحث طراحی و اجرای شبکه فاضلاب در کشور آغاز شد و این شبکه‌ها پیشرفت فیزیکی خوبی داشته و در بسیاری از استان‌های کشور تصفیه خانه‌های خوبی احداث شده است.

شافعی افزود: برنامه دولت و مجلس در حوزه مدیریت پساب نسبتاً خوب بوده است، وقتی فاضلاب تصفیه می‌‌‌‌شود، آب قابل قبولی برای استفاده است و متاسفانه با وجود سرمایه‌‌‌‌‌گذاری، این آب در طبیعت رهاسازی و با فاضلاب مخلوط می‌شود، در واقع کاری انجام نشده است.

وی اضافه کرد: کارشناسان می‌گویند مخلوط شدن آب تصفیه شده با فاضلاب باعث رقیق‌سازی فاضلاب می‌شود ولی سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت پساب نگرانی دارد و وزارت نیرو باید برنامه برای مدیریت پساب داشته باشد. در فرآیند پس از تصفیه روان آب‌ها در شبکه فاضلاب هدایت نمی‌شود .

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: به عنوان نمونه در کانال سرخه حصار، باران‌های کوهستانی با فاضلاب صنایع و پادگان مخلوط می‌شود. ۲۲۰ میلیون متر مکعب فاضلاب به آب همراه سموم و کودهای حیوانات در جنوب ری رهاسازی می‌شود و سازمان حفاظت محیط زیست نگران این موضوع است.

شافعی اضافه کرد: شهرداری، وزارت نیرو، محیط زیست و دست‌‌‌اندرکاران باید فاضلاب‌هایی که حکم روان آب دارند و تصفیه نمی‌‌شوند را مدیریت کنند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از اولویت‌های سازمان محیط زیست آلودگی هوای کلانشهرها و پدیده گرد و غبار است، بیان کرد: مرطوب نبودن زمین باعث می‌شود، گیاهان رشد نکنند و نابودی درختان، باغات و طبیعت خشک منجر به بروز گرد و غبار می‌شود. پدیده گرد و غبار منشاء داخلی و خارجی دارد. وزارت امور خارجه مسئول رایزنی‌ها برای حل مشکلات گرد و غبار با منشاء خارجی است و تاکنون به دلیل مشکلات کشور عراق و عربستان نتایج قابل قبولی نداشته است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: دولت برای حل و مدیریت معضل گرد و غبار با منشاء داخلی، نقاط بحرانی در کشور را در اولویت قرار داده است. خوزستان یکی از این نقاط بحرانی است و سال گذشته سال بدی برای مردم خوزستان بود.

شافعی ادامه داد: سیستان هم نقطه بحرانی دیگر در کشور است که مردم هم به شدت تحت فشار هستند. دولت اعتباری امسال پیش‌بینی و مجلس همکاری کرد و ۱۵۰ میلیون دلار برای مدیریت گرد و غبار اختصاص یافته است. ۵۰ میلیون دلار برای ساماندهی شبکه‌‌‌های برق خوزستان اختصاص یافت. سال گذشته مشکلات زیادی مردم خوزستان داشتند. مجلس شورای اسلامی منابع اعتباری برای طرح آبخیزداری پیش‌بینی شده است.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت و حل پدیده گرد و غبار در مدت زمان کوتاه غیر ممکن است، یادآور شد: مالچ‌‌‌پاشی همه جا جواب نمی‌‌‌‌دهد باید به دنبال کنترل آب، کاشت درختان، نهال‌ها و گونه‌های سازگار با کم‌‌‌‌آبی باشند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: سازمان حفاظت محیط زیست در حدود ۲۰ استان کشور، نقاط بحرانی و گرد و غبارخیز را شناسایی و برای آن برنامه و راهکار داده است که امیدواریم در طول سال‌های آینده بتوان پدیده گرد و غبار را مدیریت کنیم.

شافعی با بیان اینکه محیط زیست مال هم ملت ایران است و سازمان حفاظت محیط زیست هم به دنبال حفظ حقوق ملت ایران است، عنوان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست تشکیلات عریض و طویلی نیست، یک دستگاه ستادی محسوب می‌‌‌‌شود و اجرایی تلقی نمی‌‌‌شود. 

وی ادامه داد: همه مردم ایران باید برای حفظ محیط زیست تلاش کنند، این سرزمین مال همه ملت ایران است. همه مردم فارغ از دین، قوم و مذهب باید دست به دست هم بدهند.

به گفته معاون سازمان حفاظت محیط زیست، محیط زیست برای زیستن مردم است بدون اراده مردم محیط زیست قابل اصلاح نیست.

شافعی با بیان اینکه مردم را برای حفظ محیط زیست به کمک مطلبیم، اظهار داشت: از مردم می‌‌‌‌خواهیم در طبیعت زباله نریزند، حیوانات را شکار نکنند. حیوانات جزو ذخایر این مملکت هستند. مردم در پاسداری منابع طبیعی، آب، جنگل و حیوانات با سازمان حفاظت محیط زیست همکاری کنند تا وضع ما بدتر نشود.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها