کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

قیمت اوراق تسهیلات مسکن به 60 هزار تومان رسید


کد خبر : ۵۲۶۴۱دوشنبه، ۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱:۳۰۸۶۱۳ بازدید

در پی افزایش بی سابقه متوسط قیمت مسکن به متری 7.4 میلیون تومان در مردادماه و کاهش استقبال از تسهیلات مسکن ...

در پی افزایش بی سابقه متوسط قیمت مسکن به متری 7.4 میلیون تومان در مردادماه و کاهش استقبال از تسهیلات مسکن، نرخ اوراق تسهیلات مسکن نیز به ۶۰ هزار تومان کاهش یافت.

بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، میزان خرید و فروش مسکن در مردادماه امسال به کمترین میزان معاملات مسکن در ۱۷ ماه گذشته (بدون در نظر گرفتن آمارهای فروردین ۹۵ و ۹۶) رسید و رکورد ۱۳ هزار ۱۲۰ فقره را ثبت کرد.

اگرچه سیر نزولی معاملات مسکن در ماه گذشته در ادامه روند کاهشی حجم معاملات مسکن بود، اما در عین حال، روند افزایشی قیمت مسکن حفظ شد و میانگین هر متر مربع واحد مسکونی در تهران به رقم ۷ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان رسید. نرخی که سبب شده تا قدرت خرید مسکن بخش مهمی از خانوارهای تهرانی به شدت کاهش یابد. 

با توجه به کاهش قدرت خرید مسکن خانوارها و نیز کم اثر بودن تسهیلات و وام های مسکن موجود در بازار پولی ـ بانکی کشور، میزان استقبال از خرید و فروش اوراق گواهی حق تقدم امتیاز تسهیلات مسکن (تسه) نیز به عنوان یکی از اصلی ترین روش های خانه دار شدن خانواده ها، به شدت کاهش یافته است و در معاملات دو روز اخیر فرابورس، قیمت این اوراق به کانال ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که قیمت اوراق تسهیلات مسکن صادره در مرداد ۹۷ با نماد «تسه ۹۷۰۵» در هفته گذشته با قیمت ۶۹ هزار تومان خرید و فروش می شد، از ابتدای هفته جاری به ۶۲ هزار و ۷۲۰ تومان کاهش یافت ولی در معاملات امروز در ارزانترین قیمت ۶۲ هزار و ۱۲۰ تومان و در گرانترین معامله با قیمت ۶۴ هزار و ۲۴۰ تومان به فروش رسید.

گرانترین اوراق تسهیلات مسکن نیز اوراق تسهیلات صادره در فروردین ۹۷ (تسه ۹۷۰۱) در معاملات امروز فرابورس با نرخ ۶۵ هزار و ۹۰۰ تومان است که در مواردی، با قیمت ۶۲ هزار و ۵۲۰ تومان هم معامله شد.

اوراق «تسه ۹۷۰۱» پرفروش ترین برگه های امروز معاملات فرابورس با معامله ۲۶۲ برگه محسوب می شوند. با این حال در چند نماد، تعداد برگه های خرید و فروش شده کمتر از ۲۰ برگه بوده که می تواند نشان دهنده کاهش شدید استقبال خریداران از تسهیلات مسکن باشد.

 بیشتر اوراق تسهیلات مسکن صادره در سال گذشته (تسه ۹۶۰۳، تسه ۹۶۰۷، تسه ۹۶۰۹، تسه ۹۶۱۰ و تسه ۹۶۱۲) نیز در کانال ۶۲ تا ۶۳ هزار تومان در حال خرید و فروش در بازار سرمایه هستند. ضمن اینکه اوراق تسهیلات مسکن صادره در سال جاری با کمی اختلاف قیمت، در برخی موارد تا ۶۵ هزار تومان نیز معامله می شود.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها