کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

اصلاحات اقتصادی در عربستان و طرح پیوستن شرکت نفتی آرامکو به بازار بورس


کد خبر : ۵۲۶۰۱یکشنبه، ۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰:۴۰۲۷۲۲ بازدید

طبق ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، به‌رغم تاخیر در پیوستن شرکت نفتی دولتی عربستان (آرامکو) به بازار بورس، نقشه‌های این کشور برای ...
اصلاحات اقتصادی در عربستان و طرح پیوستن شرکت نفتی آرامکو به بازار بورساصلاحات اقتصادی در عربستان و طرح پیوستن شرکت نفتی آرامکو به بازار بورس

طبق ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، به‌رغم تاخیر در پیوستن شرکت نفتی دولتی عربستان (آرامکو) به بازار بورس، نقشه‌های این کشور برای اصلاحات، به رشد اقتصادی در این کشور کمک می‌کند.

تیم کالن، کارشناس و مسئول صندوق بین‌المللی پول، روز جمعه دوم شهریور (۲۴ اوت) پس از رایزنی با دولت پادشاهی عربستان اعلام کرد که صندوق بین‌المللی پول اصل را بر این می‌گذارد که رشد اقتصادی بخش غیرنفتی عربستان به دلیل طرح‌هایی که این کشور برای اصلاحات آماده کرده، در سال‌های آینده شتاب خواهد گرفت.

به‌رغم تاخیر در پیوستن شرکت نفتی دولتی عربستان (آرامکو) به بازار بورس که بخشی از برنامه‌ی اصلاحی عربستان است، به گفته‌ی این کارشناس صندوق بین‌المللی پول، سایر بخش‌ها رشد نسبتا خوبی نشان می‌د‌هند. در ارزیابی‌های صندوق بین‌المللی پول تاثیرات پیوستن "آرامکو" به بازار بورس لحاظ نشده‌اند.


"در انتظار شرایط ایده‌آل"

چهار مقام داخلی این حوزه روز چهارشنبه ۳۱ مرداد (۲۲ اوت) به خبرگزاری رویترز گفته بودند که پیوستن "آرامکو" به بازار بورس فعلا انجام نخواهد شد و عربستان این روند را متوقف کرده است. اما از قرار معلوم دولت سعودی قصد ورود غول نفتی "آرامکو" به بازار بورس را کنار نگذاشته و گزارش‌هایی را که در این زمینه منتشر شده تکذیب کرده است.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، روز پنجشنبه اول شهریور (۲۳ اوت)  اعلام کرد که دولت عربستان برای ورود "آرامکو" به بازار بورس، منتظر لحظه‌‌ای است "که شرایط ایده‌آل باشد".

گفتنی است که پیوستن "آرامکو" به بازار بورس، بزرگ‌ترین ورود به این بازار به شمار می‌رود. به گفته‌ی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، این گام باعث می‌شود که ۱۰۰ میلیارد دلار وارد صندوق دولت شود.

دولت عربستان قصد دارد بدین منظور ۵ درصد این شرکت نفتی را بفروشد. البته در میان خریداران بالقوه تردیدهایی هم درباره‌ی ارزش دو هزار میلیاردی این غول نفتی ابراز شده است.  

پیوستن "آرامکو" به بازار بورس، بخشی از اصلاحات اقتصادی عربستان است. دولت عربستان در سال ۲۰۱۶ تصمیم در این باره را اعلام کرد اما تا کنون چند بار عملی کردن آن را به تعویق انداخته است. علت این تعویق "شرایط نامناسب در بازارهای مالی جهان" اعلام شده است.

قرار بود این اقدام امسال عملی شود اما چهارشنبه گزارش‌هایی از سوی رسانه‌ها منتشر شد که از توقف این روند و انحلال تیم رایزنی مالی این پروژه خبر می‌داد. البته وزیر انرژی عربستان این خبرها را روز پنجشنبه تکذیب کرد و گفت که شرایط بازار باعث این تعویق شده است. با این همه او تاریخ جدیدی برای پیوستن "آرامکو" به بازار بورس اعلام نکرد.


کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

عربستان سعودی به دلیل کاهش بهای نفت در سه سال گذشته با کسری بودجه‌ی عظیمی روبرو بوده است. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان می‌خواهد با درآمد کلان از طریق ورود "آرامکو" به بازار بورس، پروژه‌ی اصلاحات اقتصادی عربستان به نام Vision 2030 را تامین مالی کند و وابستگی این کشور به درآمدهای نفتی را کاهش دهد.

نقشه‌هایی که بدین منظور کشیده شده، از جمله شامل یک پروژه‌ی غول‌آسای زیرساخت‌ها میان دریای سرخ و خلیج عقبه است. عربستان می‌خواهد در این منطقه در یک بخش صنعتی به مساحت ۲۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع، حدود ۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند.

قرار است در این بخش شرکت‌های مختلفی از حوزه‌ی اقتصاد انرژی و آب گرفته تا بیوتکنولوژی و نیز بخش‌های سرگرمی فعالیت کنند. عربستان سعودی برای جلب سرمایه‌گذاران بین‌المللی قصد دارد به بخش‌هایی از این منطقه خودمختاری بدهد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها