کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم 1800 تومان اعلام شد


کد خبر : ۵۲۵۵۴شنبه، ۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۰:۰۶۸۲۰۰ بازدید

رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران از نرخ پیشنهادی 1800 تومانی برای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم در سال زراعی 97-98 خبر داد.

محمدشفیع ملک‌زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران امروز در نشست خبری اظهار کرد:‌ دولت در چند سال گذشته نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را با تاخیر زیادی اعلام کرده است.

وی افزود: در سالی که به عنوان حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است مسئولان نیز در راستای سربلندی ایران گام بردارند و با تعیین به موقع نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی کشاورزان را از سردرگمی برهانند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران ادامه داد: شورای اقتصاد باید حداکثر تا پایان شهریورماه هر سال نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام کند اما این اتفاق در 3 سال اخیر نیفتاده است و حتی در سال گذشته نیز به نرخ تضمینی گندم اضافه نشده است.


عدم اعلام به موقع خرید تضمینی گندم زمینه‌ساز واردات دوباره این محصول می‌شویم

وی تصریح کرد: در سال گذشته با وجود اینکه میزان سطح زیر کشت گندم کاهش یافت اما به دلیل شرایط اقلیمی استفاده از واریته گندم از تولید این محصول کاسته نشد.

ملک‌زاده افزود: در صورتی که نرخ خرید تضمینی گندم به موقع اعلام نشود باید برای سالهای آتی منتظر کاهش تولید و وابستگی دوباره به واردات این محصول باشیم.


بخش کشاورزی نیازمند سامانه جامع اطلاعات است

رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران گفت: در بخش کشاورزی نیازمند سامانه جامع اطلاعات هستیم تا اطلاعات بهره‌برداران در بخش تولید و سطح زیر کشت محصولات مختلف کشاورزی مشخص شود اما این سامانه هنوز در کشور ارائه نشده و آماری که دولت در این خصوص ارائه می‌دهد از میزان گندم خریداری شده به صورت تضمینی است.

ملک‌زاده افزود: به دلیل زیاده‌خواهی برخی از واسطه‌ها مشاهده شد که در مواردی گندمی که به عنوان محصول تولید شده کشاورزان به دولت ارائه می‌شود محصولی است که توسط این افراد به گمان افزایش قیمت از سال قبل احتکار شده بود.

وی گفت: سامانه به نام  «سبک» توسط سازمان صنفی کشاورزی ایجاد شده است و وظیفه دارد هویت‌بخشی لازم را به کشاورزی کشور اعطا کند تا دیگر تنها براساس خوداظهاری کشاورزی اطلاعات ثبت نشود، بلکه از مسئولین محلی جهاد کشاورزی در استانها و کارشناسان و نقشه‌های GIF و UTM صورت می‌گیرد. 

وی افزود: این سامانه در مازندران نهایی شده است و در استانهایه دیگری در حال پیگیری است تا در ماه‌های آتی راه‌اندازی شود.


نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم 1800 تومان اعلام شد

رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران درباره خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده گفت: در سال زراعی 97-98 با توجه به دو تا سه برابر شدن نرخ برخی از نهاده‌های کشاورزی بویژه کود و سم و افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت ماشین‌‌آلات کشاورزی نظام صنفی کشاورزی نرخ 1800 تومان را برای خرید تضمینی هر کیلوگرم محصولات کشاورزان ارائه داده است، اما به شرط آنکه شورای اقتصاد این نرخ را هر چه زودتر و قبل از آغاز فصل زراعی اعلام کند تا کشاورزان بتوانند تصمیم بگیرند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران در ادامه صحبت‌های خود با انتقاد از وضعیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی در کشور گفت: با وجود اینکه چندین سال است قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی تصویب شده و به مرحله اجرایی درآمده است، اما به درستی اجرا نشده است.

وی افزود: در قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی نباید رئیس کارگروه آرد و نان وزیر صنعت باشند و جهاد کشاورزی در تعیین قیمت محصولات تولیدی زیرمجموعه‌اش نقشی نداشته باشد و منجر شود که دلالان بازار را در اختیار بگیرند.


سیب 7 هزار تومانی در بازار 700 تومان از باغدار خریداری می‌شود

ملک‌زاده افزود: در حالی که هر کیلوگرم سیب را در باغ 700 تومان از باغدار خریداری می‌کنند نرخ این محصول در بازار 7 هزار تومان است و فاصله عمیقی بین تولید و مصرف قرار دارد.


4 هزار میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران باقی مانده است

وی در مورد آخرین وضعیت مطالبات گندمکاران گفت: 9 میلیون تن گندم به ارزش حدودی 12 میلیارد تومان خریداری شده اما تا به امروز 63 درصد آن پرداخت شده است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران افزود: 4 هزار میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران باقی مانده است که وعده داده شده تا دو هفته آینده پرداخت می‌شود.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو