کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

تله بازار مسکن در انتظار طمع‌کاران


کد خبر : ۵۲۵۰۱جمعه، ۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۴:۵۴۲۲۸۷۶ بازدید

هفته آینده، گزارش مرداد 97 تحولات بازار مسکن منتشر خواهد شد که پیش بینی می شود قیمت یک مترمربع مسکن تهران در میانه ...

هفته آینده، گزارش مرداد 97 تحولات بازار مسکن منتشر خواهد شد که پیش بینی می شود قیمت یک مترمربع مسکن تهران در میانه 7 تا 8 میلیون تومان ( حدود 7.5 میلیون تومان) قرار گیرد. در این صورت، رشد قیمت مسکن در این ماه (مرداد 97) نسبت به ماه مشابه سال 96  از 60درصد فراتر میرود.

متوسط قیمت یک مترمربع مسکن تهران طی 3 ماه اخیر (خرداد، تیر و مرداد 97 )، هر ماه نیم میلیون تومان (مجموعِ 3 ماه، 1.5 میلیون تومان) افزایش یافته است که رشد بسیار بالا و شگفت انگیزی محسوب می شود؛ به طوریکه خریدران مسکن فقط طی بازه زمانی 3 ماه اخیر 25 درصد سود کردند.

این اعداد، بسیار اغواکننده است اما سئوال اساسی این است که آیا این روند، تداوم خواهد یافت؟ متاسفانه یا خوشبختانه، پاسخ منفی است. تحلیل مدل های موجود، حاکی از آن است که تحرک بازار مسکن رو به پایان است و فعالان این بازار باید منتظر ایستگاه پایانی رونق باشند.

نیمه دوم امسال، دوره گذار از رونق به رکود مسکن است. از ویژگی های دوره گذار از رونق به رکود، خروج تدریجی سوداگران باهوش از بازار است. در عوض طی این دوره، برخی از افراد که بینشی پیرامون دوره های رونق و رکود این بازار ندارند، برای عقب نماندن از قافله، طمع می کنند و به تله می افتند.

موضوعی که از آن غفلت می شود این است که تحرک قیمتی بازار مسکن تهران در یکسال گذشته، قابل تداوم طی نیمه دوم سال جاری نیست و انتظار می رود به طور محسوسی از سرعتِ افزایشِ قیمت در بازار مسکن کاسته شود.

فعالان بازار مسکن تهران اعم از خریدار، فروشنده، سازنده و... می بایست در محاسبات اقتصادی خود، علاوه بر این مسئله، به رکود و ثبات نسبی قیمت این بازار طی سال های آتی توجهِ جدی داشته باشد.  فعالان بازار مسکن در زمستان سال جاری (برخلاف زمستان سال گذشته) یاد این بیت مهدی اخوان ثالت خواهند افتاد؛ هوا بس ناجوانمردانه سرد است.

بهروز ملکی-کارشناس مسکناخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب