کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

تفحص از بانک مرکزی کلید خورد


کد خبر : ۵۲۳۴۸یکشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶:۳۱۲۴۵۶ بازدید

با تصویب محورهای 13 گانه تحقیق و تفحص مجلس از بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی ...

متن گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس درباره درخواست تحقیق و تفحص 13 محوری از بانک مرکزی منتشر شد که یکی از بندهای آن، تحقیق و تفحص از نحوه تخصیص ارز در ماه های گذشته است.

به گزارش ایران‌جیب از فارس، در این گزارش با اشاره به نامه مورخ 13 آبان 96 در خصوص تقاضای تعدادی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی در 5 سال گذشته آمده است: موضوع در جلسه 31 تیر امسال کمیسیون اقتصادی با رئیس کل بانک مرکزی مطرح و نظرات دو طرف شنیده شد. در نهایت نیز این طرح در 13 محور زیر به تصویب رسید:

1- نبود  نظارت صحیح بر بانک‌ها و مؤسسات مالی اعتباری اعم از مجاز یا غیرمجاز که موجب شده نرخ‌های سود غیرمتعارف را به سپرده‌ها پرداخت کنند.
2- نقش و تأثیر نیروهای ضعیف برای مدیریت عاملی و عضویت در هیئت مدیره بانک‌ها و مؤسسات مالی اعتباری که باعث ائتلاف میلیاردها تومان از منابع مردم شده است.
3- عدم تصمیم‌گیری در خصوص عده کثیری از سپرده‌گذاران که سپرده‌های آنان در مؤسسات بانکی بلاتکلیف مانده و موجب بدبینی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شده است.
4- نبود اعمال سیاست‌های پولی و نبود هماهنگی با نظام مالی و ارزی موجب خروج سپرده‌ها از بانک‌ها به ویژه بانک‌های دولتی شده است.
5- نبود رتبه‌بندی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری.
6- تعداد مدیران بانک مرکزی که در زمان اشتغال به بانک‌های خصوصی یا از بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی منتقل شده‌اند؟
7- عملکرد بانک مرکزی در اجرای قانون پولی و بانکی کشور از دیگر قوانین در خصوص عملیات بانکی بدون ربا، مبارزه با پول شویی و تأمین مالی تروریسم و همچنین نحوه محاسبه نرخ سود تسهیلات و نحوه تعلق جرایم تأخیر و بخشودگی‌ها.
8- بررسی نحوه تخصیص ارز و نحوه مدیریت بازار ارز.
9- نحوه صدور مجوز برای بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری، لیزینگ‌ها و صرافی‌ها و نظارت بر آن ها.
10- نحوه پرداخت حقوق و مزایا به مدیران ارشد بانک مرکزی و بانک‌های عامل از سال 1380 تاکنون.
11- پنهان‌کاری در ارائه اطلاعات مربوط به خود مشتریان به آنان در خصوص تسهیلات دریافتی از جمله ارائه یک نسخه قرارداد به مشتریان، اعلام بدهی قطعی به مشتریان به صورت مکتوب شامل اصل، سود، جرایم تأخیر و ...
12- اقدامات بانک مرکزی در زمینه نظام‌بخشی به فرایند نظارت بر حساب‌ها، نظارت بر اطلاعات هویتی اشخاص و ...
13- دلایل پرداخت پاداش به عنوان تراز پایان سال بانک مرکزی به کلیه مدیران و کارکنان و بازنشستگان مراتب برای استحضار تقدیم می شود.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها