کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

لوازم‌التحریر 40 درصد گران شد


کد خبر : ۵۲۱۶۴سه شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰:۰۰۳۲۷۱ بازدید

در حالی که عرضه‌کنندگان در بازار نوشت‌افزار از افزایش بیش از 40 درصدی قیمت اقلام مختلف در سال جاری خبر می‌دهند، مدیر مجمع نوشت‌افزار ...
لوازم‌التحریر 40 درصد گران شدلوازم‌التحریر 40 درصد گران شد

در حالی که عرضه‌کنندگان در بازار نوشت‌افزار از افزایش بیش از 40 درصدی قیمت اقلام مختلف در سال جاری خبر می‌دهند، مدیر مجمع نوشت‌افزار ایرانی اسلامی اعلام کرده که تولیدکنندگان این مجمع تلاش دارند تا با کمترین سود کالای خود را عرضه کنند.

افزایش قیمت کاغذ و دیگر مواد اولیه مانند چسب، مرکب و ... در ماه‌های اخیر کار را برای تولیدکنندگان نوشت‌افزار که کارشان وابسته به این اقلام است، سخت کرده است. این شرایط آینده کار را هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف‌کننده مبهم کرده است.

هنوز بیش از یک ماه به آغاز سال تحصیلی جدید باقی است و قیمت‌ اقلام مختلف نوشت‌افزار در بازار نشان از افزایش بیش از 40درصدی اقلام مختلف به‌ویژه دفتر دارد. فروشندگان لوازم‌التحریر در بازار تهران از نوسانات قیمت شاکی هستند و معتقدند که این شرایط هم برای تولیدکننده، هم برای عرضه‌کننده و هم برای مصرف‌کننده به‌صرفه نیست. یکی از مسئولان فروشگاه لوازم‌التحریر مقدم در بازار در این رابطه به تسنیم می‌گوید: قیمت اقلام مختلف نوشت‌افزار از جمله دفتر، حدود 50 درصد نسبت به سال گذشته با رشد قیمت همراه بوده است. این نتیجه نوسانات قیمت کاغذ در ماه‌های اخیر است، اما متأسفانه دیگر اقلام نوشت‌افزار شامل خودکار و ... نیز به‌دلیل گران شدن پلاستیک، با افزایش قیمت مواجه بوده است.


برخی از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند

از سوی دیگر، برخی از فروشندگان بر این باورند که عده‌ای سعی دارند تا از این آب گل‌آلود به‌نفع خود ماهی بگیرند و با برهم زدن شرایط بازار، برای خود بازارگرمی کنند. به‌گفته یکی از فروشندگان فروشگاه بازار تحریر، این نوع اقدامات به افزایش نوسانات قیمت در بازار کمک می‌کند.

یکی دیگر از فروشندگان معتقد است که بازار 90درصدی واردات نوشت‌‌افزار سبب شده تا برخی از این شرایط سودجویی کنند. به‌گفته افاضلی، مدیر فروشگاه میلاد، نوسانات قیمت در بازار نوشت‌افزار طبیعی نیست و به‌صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند. 

 

سودهای نجومی نوشت‌افزار در ایران؛ سهم تولیدکننده داخل از بازار 4هزار میلیاردی چقدر است؟

نوسانات قیمت کاغذ و قیمت‌های لحظه‌ای کار را برای تولیدکنندگان نوشت‌افزار نیز دشوار کرده است. امین قانعی، تولیدکننده نوشت‌افزار ایرانی اسلامی پویا، در گفت‌وگو با تسنیم در این رابطه می‌گوید: هرگاه مواد اولیه گران شود، دو موضوع رخ می‌دهد؛ نخست آنکه توان تولیدکننده کاهش می‌یابد و دیگر آنکه، توان خرید مصرف‌کننده کاهش می‌یابد، در نتیجه این وضعیت هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف‌کننده خالی از فایده خواهد بود. وقتی واردات با قیمت پایین وارد کشور می‌شود باید در داخل کشور با هزینه بالاتری از کالای داخلی حمایت کنیم که این دو در یک سطح قرار بگیرند، اما متأسفانه نه‌تنها قیمت در بازار ما رقابتی نیست بلکه افزایش قیمت سبب می‌شود که مصرف‌کننده سمت محصول داخلی نیاید.

به‌گفته او؛ هرچقدر هم که بُعد «فرهنگی» و «سلامت» در تولیدات نوشت‌افزار مهم باشد، اما قدرت خرید عامل مهمتری در جذب مخاطب است.

قانعی با بیان اینکه قیمت‌ها نسبت به سال گذشته تقریباً با 40 درصد رشد همراه بوده است، به تلاش تولیدکنندگان نوشت‌افزار اسلامی ایرانی برای عرضه کالا با کمترین قیمت ممکن اشاره کرده و می‌افزاید: هرچه کالا ارزان‌تر عرضه شود، تضمین فروش برای تولیدکننده بیشتر خواهد بود؛ از این جهت تلاش همه تولیدکنندگان نوشت‌افزار اسلامی ایرانی به این سمت خواهد بود.


حمایت‌ها بیشتر رفع تکلیف است

تولیدکننده نوشت‌‌افزار ایرانی اسلامی پویا به حمایت‌های دولتی در سال‌های گذشته اشاره و اضافه می‌کند: مجمع نوشت‌افزار ایرانی اسلامی در سال‌های اخیر تلاش‌هایی را در راستای حمایت از تولیدکنندگان این بخش انجام داده است که نتایج خوبی داشته است. حمایت‌هایی نیز از سوی دولت در سال‌های گذشته در قالب ارائه تسهیلات انجام شده که متأسفانه به‌دلیل سخت بودن شرایط آن، تولیدکننده ترجیح می‌دهد که به‌سمت بهر‌ه‌مندی از این مزایا نرود.

به‌گفته قانعی؛ حمایت‌های انجام‌شده در سال‌های گذشته بیشتر جنبه رفع تکلیف داشته تا حمایت، این در حالی است که مسئولان می‌توانند با نظارت بر صادرات و عرضه مواد اولیه، شرایط را برای تولیدکننده مساعد کنند. متأسفانه قیمت کاغذ در ماه‌های اخیر با نوسانات شدیدی مواجه بود؛ مگر کاغذ مانند طلا قیمت جهانی دارد که هر روز به یک قیمت عرضه می‌شود.


برنامه مجمع نوشت‌افزار ایرانی اسلامی برای عرضه به‌صرفه کالا

سعید حسینی، مدیرعامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی اسلامی، نیز در همین رابطه گفته است که قیمت‌ برخی از اقلام نوشت‌افزار بر اثر افزایش قیمت مواد اولیه مانند کاغذ، با رشد قابل توجهی همراه است، اما تولیدکنندگان نوشت‌افزارهای ایرانی اسلامی در تلاش‌اند تا با در نظر گرفتن سود کمتر، شرایط را برای مصرف‌کننده مساعد کنند.

او گفت: متأسفانه بخش زیادی از مواد اولیه تولیدات داخلی مانند کاغذ، وارداتی است و با افزایش چندبرابری قیمت‌ها برای ما این نگرانی ایجاد شده است که بازار در آینده چه‌وضعیتی خواهد داشت. در این میان تولیدکنندگان سود خود را نزدیک به صفر کرده‌اند تا رشد قیمت به بیش از 100 درصد نرسد. اینکه ما فکر کنیم بالارفتن قیمت ارز لزوماً به‌سود تولیدکننده باشد، این‌چنین نیست.


عرضه نوشت‌افزار بومی با شرایط ویژه

همچنین وزارت آموزش و پرورش با در نظر گرفتن این شرایط اعلام کرده که قصد عرضه نوشت‌افزار بومی با کمترین قیمت ممکن را در بوفه‌های مدارس دارد. منصور مجاوری، مشاور اقتصادی وزیر آموزش‌وپرورش، در همین رابطه به تسنیم گفته است: وزیر آموزش و پرورش دستور حمایت از کالاهای ایرانی را ابلاغ کرده و در این رابطه دو کارگروه تشکیل شده است؛ نخست کارگروه فرهنگ‌سازی و حمایت از کالای ایرانی و دوم کارگروه اجرایی که برگزاری نمایشگاه‌های اقلام مورد نیاز آموزش و پرورش و دانش‌آموزان را به‌عهده دارد. کارگروه فرهنگی توسط معاونت پرورشی، سازمان دانش‌آموزی و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در بحث فرهنگ‌سازی از طریق کتب درسی، نمادها و شعارها اقدام می‌کند.

مشاور اقتصادی وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: کارگروه اجرایی که بحث حمایت و خرید از کالای ایرانی را به‌عهده دارد در ابتدای اردیبهشت جلساتی را با انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی اسلامی، اتحادیه تعاونی‌های مصرف فرهنگیان و سازمان دانش‌آموزی برگزار کرد و به توافق رسیدیم از 25 مرداد تا 15 شهریور حداکثر 700 نمایشگاه برای عرضه لوازم التحریر ایرانی برگزار کنیم. این نمایشگاه‌ها در فضای مدارس، هنرستان‌ها، اردوگاه‌ها و مجتمع‌های فرهنگی آموزش و پرورش برگزار می‌شود و خارج از فضای آموزش و پرورش نیست.

به همین منظور قرار است ششمین دوره نمایشگاه «ایران‌نوشت» از فردا به‌مدت 10 روز کار خود را آغاز کند. به‌گفته مدیر مجمع نوشت‌افزار ایرانی اسلامی تنوع محصول و ارتقای کیفیت، دو ویژگی مثبت این دوره نمایشگاه است. علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند همه‌روزه از ساعت 11 الی 23 به مرکز آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب مراجعه کنند./ تسنیماخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب