کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

فرایند خرید خودرو از کدام عرضه‌کنندگان کم دردسرتر است؟


کد خبر : ۵۲۱۴۹سه شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۱:۲۰۱۲۱۵۴ بازدید

از بین 18 شرکت عرضه کننده خودرو در سال 96، محصولات 11 شرکت «بیش از یک دهم سهم بازار» را داشته اند و می توان خودروهای آن ها را بیشتر از ...

از بین 18 شرکت عرضه کننده خودرو در سال 96، محصولات 11 شرکت «بیش از یک دهم سهم بازار» را داشته اند و می توان خودروهای آن ها را بیشتر از دیگر خودروسازان در بازار دید. ما در این قسمت نتایج نظرسنجی از خریداران این 11 شرکت درباره کیفیت خدمات فروش را بر اسا س گزارش شرکت بازرسی کیفیت استاندارد ایران بررسی می کنیم. همزمان نیز برخی اطلاعات جانبی از خودروهای عرضه شده توسط این شرکت ها و نیز محدوده قیمتی محصولات آن ها را بیان می کنیم تا با در نظر داشتن این مسئله به سهم خود و در بازه های هزینه ای مشابه، بتوانید انتخاب بهتری در خرید خودرو داشته باشید.
 
حتماً برای شما هم پیش آمده که خواسته باشید کالایی را خریداری کنید. اما در بین چند فروشنده، آن فروشگاهی را انتخاب کرده اید که نحوه برخوردش بهتر بوده و خواسته های شما را در جریان فروش، بیشتر مد نظر قرار داده است. با کمی اغماض، خودرو نیز همین حکایت را دارد. یعنی جدای از کیفیت خودروها و نیز خدمات پس از فروش، نحوه پاسخ گویی نمایندگی ها، به موقع تحویل دادن خودرو، اطلاع رسانی لازم و مناسب و خلاصه کیفیت مرحله فروش نیز اهمیت خاصی دارد.

چرا که صحبت از پرداخت چند 10 میلیون در مرحله پیش خرید یا خرید قطعی است. در سال های گذشته، برخی از مشتریان خودروهای داخلی و خارجی، خاطرات تلخی از این مرحله داشته اند و شاید این تصور برای شان به وجود آمده است که کاش مثلاً به جای خرید یک خودروی به روز اما با خدمات فروش نامناسب، به خرید یک خودروی شناخته شده و جاافتاده، اما نقدتر و رو به راه تر اقدام می کردند! دخل و خرج امروز، به استناد یک نظرسنجی بزرگ از بیش از 323 هزار مشتری 18 شرکت خودروساز در سال 96، رضایت مشتریان از خدمات فروش این شرکت ها را بررسی کرده است. این گزارش کمک می کند با توجه به رده بندی این شرکت ها، بتوانید از این لحاظ هم تصمیم بهتری درباره خرید خودرو و انتخاب شرکت سازنده خودرو بگیرید.
 
4 عامل تعیین کننده رضایت مندی از خدمات فروش خودروسازان

گزارش اخیر شرکت بازرسی و کیفیت استاندارد ایران چهار عامل را در خصوص سنجش رضایت مندی مشتریان از خدمات فروش خودروهای سواری مورد اشاره قرار داده است.

 1- اطلاع رسانی و پاسخ گویی مناسب: این که شما در هر مرحله از فرایند فروش و تحویل خودرو، بتوانید از شرکت راهنمایی بگیرید، مثلاً  وضعیت خودروی ثبت نامی یا خریداری شده را به خوبی جویا شوید و شرکت نیز در این خصوص به شما پاسخ گویی لازم و مناسب را داشته باشد.

 2- توجه به خواسته مشتری: حتماً این موضوع را شنیده اید که گاهی اوقات خودروی خریداری شده، از نظر رنگ، آپشن یا ... ، متفاوت با آن چیزی بوده که خریدار خودرو درخواست داده است. این ها نشانه ای از این است که شرکت مد نظر نتوانسته به خوبی به خواسته شما، پاسخ بدهد. طبیعی است رعایت نکردن این موضوع، موجب نارضایتی شما از شرکت خودروساز خواهد شد.

 3- هزینه و زمان صرف شده: این که هزینه ای که بابت خرید خودرو می دهیم چقدر با خودروی خریداری شده متناسب است و نیز دریافت خودرو در زمان مقرر، از جمله مولفه های این بخش است که اتفاقاً در سال های اخیر، شاکی کمی نداشته است. بنابراین هزینه و زمان صرف شده نیز در مرحله خرید خودرو اهمیت دارد.
 4- تحویل خودرو: چهارمین عامل در خصوص خرید بی دردسر خودرو به این موضوع مربوط می شود که شما با گذشتن از همه مراحل خرید خودرو، در مرحله نهایی، چگونه خودرو را تحویل می گیرید. 
 
رتبه اول: جهان نوین آریا؛ جهان نوین آریا، در سال 96 (از بین عرضه کنندگان خودرو با سهم بازار بیش از 0.1 درصد) بهترین خدمات فروش خودروسازان را با نمره 748 (از 1000)، از آن خود کرده است. این شرکت نماینده رسمی فروش و خدمات پس از فروش نیسان در ایران بوده و در سال 96،  0.4 درصد از سهم بازار خودروی کشور را در اختیار داشته است. شاید این شرکت را بتوان از جمله معدود شرکت هایی دانست که مدعی است خریداران از این شرکت، هیچ گونه مغایرتی در اطلاعات ارائه شده و خودروی تحویلی مشاهده نخواهند کرد. محصولات این شرکت هم اینک با قیمت نمایندگی بین 190 تا 350 میلیون تومان عرضه می شوند. این نرخ ها در بازار، ضریب بیشتری پیدا کرده و هم اینک قیمت بازاری محصولات این شرکت بین 250 تا بیش از 500 میلیون تومان است.

 رتبه دوم: مدیران خودرو؛ رتبه دوم بهترین فروشندگان خودرو در سال 96، به مدیران خودرو با نمره 719 اختصاص دارد. سهم بازار این شرکت، در سال گذشته و به لطف تنوع محصولات، 5.2 درصد بوده و این شرکت چهارمین شرکت پر فروش در سال گذشته به شمار آمده است. در ایران بسیاری از خودروهای این شرکت را  با عنوان ام وی ام می شناسند. مدیران خودرو همچنین محصولات چری چین را با عناوین آریزو و تیگو عرضه می کند. محصولات این شرکت، طیف قیمتی زیادی را از 41 میلیون تا بیش از  170 میلیون تومان شامل می شوند. نرخ بازاری محصولات این شرکت نیز تقریبا در همین حدود است.

 رتبه سوم: ایرتویا؛ ایرتویا یعنی همان نمایندگی محصولات تویوتا در ایران، با در اختیار داشتن حدود 0.4 درصد از سهم بازار خودروی کشور در سال گذشته، رتبه سوم «بهترین فروشندگان از منظر مشتریان» را در سال 96 به خود اختصاص داده است. نمره این عرضه کننده در خدمات فروش در سال 96، 706 بوده است. محصولات تویوتا مانند دیگر خودروهای وارداتی، طیف های قیمتی بالایی دارند. قیمت نمایندگی محصولات این شرکت اکنون بین 190 تا بیش از 375 میلیون تومان است. اما نرخ بازار محصولات این شرکت بالاتر است و این خودروها در بازه قیمتی 280 تا بیش از 600 میلیون تومان به فروش می رسد. 

 رتبه چهارم: آرین موتور پویا؛ آرین موتور پویا چهارمین شرکتی است که با نمره خدمات فروش 699، در فهرست فروشندگان خودرو قرار گرفته است. این شرکت نیز مانند سه شرکت قبل، نمایندگی یک برند خارجی یعنی میتسوبیشی را دارد و سهم بازار اندک 0.2 درصدی را به خود اختصاص داده است. محصولات میتسوبیشی هم اینک در بازه قیمتی 118 تا 360 میلیون تومان عرضه می شوند که در بازار قیمتی حدود 130 تا بیش از  460 میلیون تومان دارند.
 
 رتبه پنجم: بهمن موتور؛ اما رده پنجم، جایگاه نخستین خودروسازی است که محصولاتش با عنوان تولید داخل (ولو با درصد کم) مطرح هستند و اتفاقاً توانسته است دو خودروی چینی با چهارستاره کیفی را در یک سال اخیر به بازار معرفی کند. بهمن موتور سال گذشته، 1.8 درصد از بازار خودروی کشور را در اختیار داشته و نمره 682 را در رضایت مندی مشتریان از خدمات فروش کسب کرده است. مزدا 3، هاوال اچ 2 و بسترن B30 از جمله محصولات جدید و پر اقبال تر این خودروسازی هستند. از محصولات قدیمی تر این شرکت نیز می توان به لندمارک، مزدا 323، وانت مزدا و کارا نام برد. قیمت محصولات سواری این شرکت هم اینک در نمایندگی ها، بین 70 تا بیش از  140 میلیون تومان است که در بازار، به قیمتی بین 100 تا 230 میلیون تومان می رسد.

 رتبه ششم: ایران خودرو؛ رتبه ششم بهترین خودروسازان از نظر رضایت مندی مشتریان از خدمات فروش، به ایران خودرو تعلق دارد. خودروساز قدیمی کشور که با سهم بین 41 تا 42 درصدی از بازار خودروی کشور در سال 96، رتبه اول سهم بازار را در اختیار داشته است (اگر شرکت سایپا و پارس خودرو را مجزا در نظر بگیریم). با این حال، تاکنون و با توجه به سهم بالای ایران خودرو در بازار، گلایه ها از نحوه فروش و واگذاری خودروهای این شرکت در بین مردم بیشتر به گوش رسیده است. در هر حال، ایران خودرو را می توان دومین خودروساز وطنی در کیفیت خدمات فروش از نظر مشتریان دانست.

 رتبه هفتم: اطلس خودرو؛ اطلس خودرو که خودروهای کیا را در انواع سورنتو، اسپورتیج، سراتو، اپتیما و ... عرضه می کند، یکی از واردکنندگان و عرضه کنندگانی است که به رغم فروش خودروهای نسبتاً لوکس، در کیفیت خدمات، رتبه خوبی کسب نکرده است. این خودروساز البته در سال گذشته تنها یک دهم بازار خودرو را از آن خود کرده که سهم زیادی به شمار نمی رود. هم اینک خودروهای کیا موتورز در بازار داخلی، مانند دیگر خودروهای وارداتی با توجه به افزایش نرخ ارز، قیمت بالایی را رقم زده اند. نرخ محصولات کیا موتورز در بازار داخل عمدتاً بیش از 200 میلیون تومان است و به بیش از 600 میلیون تومان هم می رسد. 

 رتبه هشتم و نهم: سایپا و پارس خودرو؛ سایپا در سال 96، 34.1 درصد و پارس خودرو 11.4 درصد از بازار خودروی کشور را در اختیار داشته اند. البته با توجه به تولید ارزان ترین خودروهای تولید داخل یعنی پراید در سایپا، شاید بتوان بخشی از این افت کیفی خدمات را توجیه کرد. با این حال، پارس خودرو، پیشتر عرضه کننده چند خودروی باکیفیت از محصولات رنو بوده که به نظر می رسد با جایگاه این شرکت در رده نهم کیفیت خدمات فروش چندان  تناسبی ندارد.
 
 رتبه دهم: کرمان موتور؛ کرمان موتور که هم اینک برخی از محصولات هیوندای، لیفان و جک را به بازار عرضه می کند، در یکی از پایین ترین رده های عرضه کنندگان خودرو از نظر رضایت مندی خریداران از کیفیت خدمات فروش قرار گرفته است. این شرکت، در سال 96، سهم 3 درصدی از بازار را در اختیار داشته و از نظر خریداران، نمره نه چندان خوب 646 را دریافت کرده است. این شرکت خودروهای هیوندای در مدل هایی نظیر آی 20، اکسنت، النترا، سوناتا، توسان، سانتافه و آزرا را با قیمت هایی در بازه 115 تا 380 میلیون تومان عرضه کرده که در بازار، قیمت این محصولات به 174 تا 500 میلیون تومان هم می رسد. قیمت محصولات جک عرضه شده توسط این شرکت شامل انواع اس 3، اس 5 و جی 4 نیز در نمایندگی ها حدود 78 تا 124 میلیون تومان است. این خودروها در بازار تا 164 میلیون تومان قیمت دارند. از محصولات این شرکت با برند لیفان نیز می توان به لیفان ایکس 50 و ایکس 60 و 820 اشاره کرد که با قیمت هایی در بازه 92 تا 138 میلیون تومان در بازار به فروش می رسند.

 رتبه یازدهم: نگین خودرو؛ اما رتبه آخر رده بندی گزارش ما، به نگین خودرو (با نمره 609) رسیده است. نگین خودرو نماینده رسمی محصولات رنو در ایران است که اتفاقاً عرضه خودروهای قابل توجهی از قبیل رنو تالیسمان، کولیوس، سیمبل و داستر را در کارنامه خود دارد. این شرکت در سال 96، توانست 0.9 درصد بازار خودروی کشور را از آن خود کند. قیمت محصولات این عرضه کننده خودرو هم اینک در نمایندگی ها بین 155 تا 225 میلیون تومان است که این ارقام در بازار به 225 تا 525 میلیون تومان می رسد.

f365hfzxlchj994dp67n.jpg
محمد حقگو- خراساناخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو