کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

تحریم‌ها دردناک است، اما ایران فرو نمی‌پاشد


کد خبر : ۵۲۰۵۰یکشنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴:۳۶۱۵۰۲ بازدید

تحلیلگر مسائل خارجی پایگاه خبری «والا» اسرائیل تصریح کرد تحریمهای ایران دردناک خواهد بود اما برخلاف انتظارات باعث فروپاشی سریع تهران نمی شود.

تحلیلگر مسائل خارجی پایگاه خبری «والا» اسرائیل تصریح کرد تحریمهای ایران دردناک خواهد بود اما برخلاف انتظارات باعث فروپاشی سریع تهران نمی شود.

از زمان اعلام خروج ترامپ از برجام و اعمال تحریمهای اقتصادی سخت، تمام طرفها طبق سناریوی از پیش اماده شده ای رفتار کردند؛ چرا که هدف ترامپ قطعا بازگرداندن ایران سر میز مذاکره بود؛ که البته با مخالفت آن مواجه شده است.

به عبارت دیگر، ایران در دامی که آمریکا برای مذاکره با ان پهن کرده بود گرفتار نشده و به اروپا، چین و روسیه متمسک شد.

به عقیده تحلیلگر اسرائیلی، بعید نیست که واشنگتن منتظر اقدام ایران در مورد بستن تنگه هرمز باشد تا به این بهانه در صدد تغییر نظام در تهران برآید.

البته ایران هم برگهای برنده زیادی دارد؛ اولا از حمایت بین المللی برخوردار است و ثانیا به دلیل تلاطم موجود در بازار نفت، احتمال اینکه قیمتها به حتی ۱۰۰ دلار برای هر بشکه نفت برسد، وجود دارد و در این میان، سعودیها که تلاش می کنند با کاهش قیمت نفت، به نظام ایران ضربه بزنند، به تنهایی قادر به کنترل این افزایش قیمتها نخواهند بود؛ چرا که بازار نفت تنها در قبضه سعودیها نیست.

علاوه بر این، روزنامه (The Marker) ، وابسته به (هآرتص)، بر این نکته تاکید می کند که یکی از دلایلی که نتانیاهو را وادار به تهدید ایران کرد، حفظ منافع اقتصادی آن است که بستگی به شرایط باب المندب دارد، بویژه با توجه به اینکه حجم صادرات و واردات اسرائیل از طریق باب المندب در سال ۲۰۱۷ به ۱۵٫۳میلیارد دلار رسید.
رژیم اشغالگر نگران آن است که با بسته شدن تنگه ها توسط ایران، واردات آن از خاور دور متحمل ضررهای سنگین شده و این مساله موجب درگرفتن جنگ شود با این حال، روزنامه مذکور احتمال متشنج شدن اوضاع تا این اندازه را بسیار بعید می داند.

به این دلیل که ایران نیاز مبرمی به سرمایه گذاریهای خارجی دارد و در این شرایط به صلاح آن نیست که اقدامی کند که کنترل اوضاع از دستش خارج شده و جبهه غربی را علیه خود بشوراند.

در پایان، تحلیلگر اسرائیلی تصریح کرد این امکان وجود دارد که در ماه آینده در حاشیه نشست سالانه سازمان ملل، روحانی و ترامپ با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.اخبار مرتبط

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب