کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

ایران چک‌های 100 هزار تومانی در اختیار بانک‌ها قرار گرفت


کد خبر : ۵۲۰۵دوشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۴:۳۳۴۱۸۹ بازدید

همانطور که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود توزیع ایران چک‌های 100 هزار تومانی از امروز آغاز شد و هم اکنون این چک پولها در اختیار بانک‌ها قرار گرفته است.

ورود مجدد ایران چک‌های 100 هزار تومانی به بازار یکی از سیاست‌های پولی بانک مرکزی است که از چند ماه قبل مطرح شده و سرانجام امروز رسماً اجرایی می شود.در ماه های پایانی سال 92 رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که این بانک قصد دارد برای تنظیم بازار اسکناس ایران چک‌های 100 هزار تومانی را مجدد وارد بازار کند. البته سیف در آن مقطع تأکید داشت که ایران چک‌ها قبل از پایان سال 92 وارد بازار می شود.

ولی درحالی که رئیس کل بانک مرکزی از ورود ایران چک‌ها در آن مقطع خبر داد بود تا روز گذشته (یکشنبه هجدهم خردادماه) خبری از ورود این چک پول ها به بازار نبود تا اینکه سیف مجدد به میان خبرنگاران امد و اعلام کرد امروز یا فردا ایران چک‌های 100 هزار تومانی وارد بازار می شود.و امروز همان فردایی است که سیف اعلام کرد و کسب اطلاع خبرنگار ما از بانک مرکزی حکایت از آن دارد که هم اکنون توزیع ایران چک‌های 100 هزار تومانی بین بانک‌ها آغاز شده و رسماً این چک‌پولها به بازار معاملات نقدی ایران بازگشتند.

«چک پول» با هدف تسهیل مبادلات در ایران از سال 1368 منتشر شد و با توجه به فقدان اسکناس‌های درشت، از سال 1375 برخی بانکها به انتشار ایران‌چک در کنار چک پول روی آوردند که به محض ارایه به شعبه پذیرنده، پشت نویسی و باطل می‌شد.در آن سال‌ها که اسکناس 1000 تومانی درشت‌ترین اسکناس کشور بود، چک پولها و ایران‌چک بانکها نقش مثبتی در کاهش تقاضای اسکناس و مسکوک ایفا می‌کردند.از طرفی، انتشار چک پول توسط بانک‌ها پشتوانه لازم و کافی را نداشت. رواج بی‌رویه ایران چک بانکها تبعات منفی زیادی به همراه داشت که از جمله آن می‌توان، به تشدید رشد نقدینگی از طریق خلق پول توسط بانکها و در نتیجه؛ تضعیف انضباط و ثبات پولی، کاهش کارآمدی سیاستهای پولی و افزایش تورم در کشور اشاره کرد.

بانک مرکزی در سال 1387به منظور مقابله با تبعات منفی انتشار چک‌پول و ایران‌چک بانک‌ها وارد عمل شد و از تاریخ 25/5/1387 ایران‌چک بانک مرکزی جایگزین چک‌پول و ایران‌چک بانکها شد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها