کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

اصلاحیه لایحه FATF در شورای نگهبان تصویب شد


کد خبر : ۵۲۰۳۲شنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۱:۴۲۱۲۵۹۵ بازدید

سخنگوی شورای نگهبان از تصویب اصلاحیه لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم در شورای نگهبان خبر داد.

تسنیم- عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز (شنبه) خود ضمن تبریک روز خبرنگار، تصریح کرد: پیشنهاد شده یک دوره کارگاه حقوق اساسی در شهریور ماه برای خبرنگاران برگزار خواهد شد.

وی گفت: قانون اصلاح لایحه  تامین مالی مبارزه با تروریسم بررسی و عدم مغایرت آن با شرع و قانون تصویب شد.

کدخدایی ادامه داد: طرح یک فوریتی اصلاح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگی در شورای نگهبان یک نوبت بررسی شده اما جمع بندی نهایی آن انجام نشده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره مطالب و اتهامات مطرح در جلسه استیضاح ربیعی، گفت: آنچه خلاف باشد و از سوی نمایندگان صورت بگیرد در بررسی صلاحیت‌های دور بعد لحاظ خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره رفراندوم و آیا اینکه برخی اصول قانون اساسی بر برخی دیگر از این اصول، ارجحیت دارد؟، تصریح کرد: همه اصول قانون اساسی محترم هستند و نباید از اجرای اصول قانون اساسی چه اصل 59 و چه اصل 88 نگرانی داشته باشته باشم و ما اصلا نسبت به این موارد نگرانی خاصی نداریم و برایمان اصول قانون اساسی محترم است چه اصل 59 و چه اصل 88. به طور کلی اجرای اصول قانون اساسی به ما کمک می‌کند.

کدخدایی با بیان اینکه در هیچ کشور و انقلاب دنیا این سابقه وجود ندارد که در سریع‌ترین زمان ممکن قانون اساسی آن کشور به رای گذاشته شود، گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر نظر و آرای مردم است؛ بر همین اساس بود که در سریع ترین زمان قانون اساسی به رفراندوم گذاشته شد و با رای مردم به اجرا در آمد. ما تقریبا سالانه یک انتخابات داریم که با حضور پرشور مردم برگزار می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره سلامت جسمی برای کاندیدای که قرار است مسئولیت اجرایی بگیرند، گفت: در قانون برای نمایندگی مجلس این شرایط لحاظ شده است اما برای برخی دیگر از دستگاه‌ها چنین شرایطی نداریم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که چرا تمام مصوبات شورای نگهبان و یا رد صلاحیت‌ها به‌پای آیت‌الله جنتی نوشته می‌شود، گفت: دبیر شورای نگهبان ذیل تمام مصوبات این شورا را امضا می‌کند و این به مفهوم آن نیست که این مصوبه، مصوبه ایشان است؛ در مجلس شورای اسلامی نیز همین‌طور است رئیس مجلس ذیل بخش عمده مصوبات مجلس را امضا می‌کند و این به معنی آن نیست که آن مصوبه، مصوبه رئیس مجلس است بلکه مصوبه کلیت مجلس و رئیس ذیل آن را امضا می‌کند.

خبرنگاری از کدخدایی درباره نظارت شورای نگهبان در دوران نمایندگی مجلس نمایندگان پرسید که وی در پاسخ  گفت: طبیعی است که برخی رفتارهای غلط از سوی هرکسی که باشد می‌تواند در صلاحیت افراد مؤثر باشد؛ تائید صلاحیت افراد برای یک دوره است و این‌طور نیست که شورای نگهبان چک سفید امضا به کسی داده باشد؛ برای نمونه، یکی از نمایندگان اتهاماتی به یکی از وزرا زده بود که آن وزیر در نامه‌ای به شورای نگهبان خواستار بررسی موضوع شد؛ اداره انتخابات شورای نگهبان موضوع را بررسی و بعد از عدم اثبات آن اتهامات، نماینده را به اداره انتخابات فراخوانده و نسبت به اظهاراتش تذکر داده و اعلام شد که این رفتار ممکن است در صلاحیت وی برای دوره بعد مؤثر باشد.

کدخدایی با بیان اینکه ممکن است شورای نگهبان درباره صلاحیت‌ها اشتباهاتی مرتکب شده باشد، گفت: ممکن است به دلیل ناکافی بودن مدارک و شرایط برای احراز صلاحیت‌ها، اشتباهاتی نیز صورت گرفته باشد اما شورای نگهبان هیچ‌گاه بر اساس فشار افکار عمومی نظر خود را تغییر نداده است. ما بر اساس تصریحات قانون اساسی عمل کرده و نظر می‌دهیم. البته درباره اشکالات مطرح به شورای نگهبان درباره کارآمدی افراد نیز گفته‌ایم که ما دستگاه شایسته سنج نیستیم و بر اساس آنچه در قانون اساسی آمده تصمیم گرفته و نظر می‌دهیم.


روحانی «قانون اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» را ابلاغ کرد

 حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، یک قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به وزارتخانه‌های‌ «امور اقتصادی و دارایی» و «دادگستری» ابلاغ کرد.

بر این اساس در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری‌اسلامی ایران، رئیس‌جمهور «قانون اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» را جهت اجرا به وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و دادگستری ابلاغ کرد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری