کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

کاهش قیمت ارز ادامه دار خواهد بود ؟


کد خبر : ۵۱۹۸دوشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۶:۲۲:۵۱۵۸۷۹ بازدید

دلار روز گذشته معاملات را کاهشی آغاز کرد و حدود 30 تومان نسبت به روز قبل افت کرد. این افت قیمت از اواسط اردیبهشت به بعد بی‌سابقه بوده است. کارشناسان در توضیح کاهش ...

دلار روز گذشته معاملات را کاهشی آغاز کرد و حدود 30 تومان نسبت به روز قبل افت کرد. این افت قیمت از اواسط اردیبهشت به بعد بی‌سابقه بوده است. کارشناسان در توضیح کاهش اخیر، به دو عامل «بنیادی» و «انتظاری» اشاره می‌کنند. گفته می‌شود کاهش اخیر نرخ ارز، عمدتا تحت تاثیر عوامل انتظاری و روانی مثل خبر مذاکرات مستقیم و رودررو با طرف‌های غربی بوده است که به معنای علامت خوش‌بینی به فرجام مذاکرات هسته‌ای است. در کنار عوامل انتظاری متغیرهای بنیادی نیز، از کاهش قیمت حمایت می‌کنند.

نگاه خوش‌بینانه بازار ارز به مذاکرات مستقیم 

دلار روز گذشته معاملات را کاهشی آغاز کرد و حدود 30 تومان نسبت به روز قبل افت کرد. این افت قیمت از اواسط اردیبهشت به بعد بی‌سابقه بوده است. موضوع مهم دیگر درخصوص نوسانات کاهشی اخیر بازار ارز، نزول سطح قیمتی از بازه 3270 تا 3280 تومان به محدوده قیمتی 3240 تا 3250 تومان است. نرخ ارز حدود سه هفته گذشته، در بازه محدودی در حال نوسان بوده است. کارشناسان در توضیح کاهش اخیر نرخ ارز، به دو عامل «بنیادی» و «انتظاری» اشاره می‌کنند. 

بر این اساس، گفته می‌شود با وجود اینکه به نظر می‌رسد کاهش اخیر نرخ ارز، عمدتا تحت تاثیر عوامل انتظاری و روانی مثل خبر مذاکرات مستقیم و رودررو با طرف‌های غربی بوده است؛ اما عوامل بنیادی و تغییرات عرضه و تقاضا در بازار ارز نیز (مانند کاهش تقاضای عمده در بازار و افزایش صادرات نفتی)، از کاهش قیمت حمایت می‌کنند. معاملات در بازار ارز با دلار 3270 تومانی آغازشد. اما هنوز یک ساعات از گرم شدن بازار نگذشته بود که قیمت‌ها 10 تومان افت کرد و روی 3260 تومان قرار گرفت. در این قیمت صرافان با نرخ 3255 تومان خرید می‌کردند و از این رفتار می‌شد کاهش بیشتر را پیش‌بینی کرد. در میانه‌های روز دلار با پنج تومان کاهش به 3255 تومان رسید و نهایتا بعدازظهر هر دلار آمریکا با نرخ 3245 تومان معامله شد. هر چند برخی مشاهدات حاکی از شکستن این سطح قیمتی هم هست و نرخ‌های 3240 و پایین‌تر هم برای دلار اعلام می‌شود اما 3245 تومان نرخی است که دنیای اقتصاد می‌تواند آن را برای پایان معاملات روز گذشته تایید کند.


 تاثیرات عامل انتظاری 

یکی از دلایل مورد اشاره کارشناسان برای کاهش نرخ ارز در روز گذشته، انتشار اخبار مذاکرات مستقیم بین ایران وآمریکا است. «محمدرضا مدیری»، کارشناس بازار ارز در این زمینه می‌گوید:‌ دلیل نوسان حدود یک درصدی در بازار ارز این است که معامله‌گران بازار به مذاکرات مستقیم خوش‌بین هستند. کاهش قیمت حدود 30 تومانی در مقایسه با سطح قیمت‌های فعلی، چندان بالا نیست، اما از آنجا که چند هفته‌ای است که نوسان‌ها بیشتر در بازه پنج تا 10 تومانی بوده، این کاهش قیمت به چشم آمده است. از نظر این کارشناس بازار، نوسان‌های قیمتی اخیر مقطعی است و حتی اگر نتیجه مذاکرات مثبت باشد، بازار کشش ثبت کاهش قیمت بیشتر از 100 تومان را ندارد؛ چرا که در بازار ارز، اندازه کشش قیمتی منفی معادل کشش قیمتی مثبت نیست و تمایل بازار به افزایش، بیشتر از کاهش است.


 حمایت عوامل بنیادی از انتظارات

عده دیگری از کارشناسان معتقد هستند در کنار عامل انتظاری، عوامل بنیادی هم از کاهش قیمت ارز در بازار آزاد حمایت می‌کنند. به گفته کارشناسان افزايش ميزان صادرات نفت و گاز و نيز کاهش موانع در مسير صادرات غيرنفتي کشور طي ماه‌هاي اخير، ‌سبب شده مجموع درآمدهاي ارزي کشور با سير قابل تداومي، افزايش يابد. صادرات در نتيجه ثبات نسبي بازار ارز و کاهش نسبي تورم، در حال افزايش است و بنگاه‌هاي توليدي و تجاري نيز افزايش توليد و فعال کردن ظرفيت‌هاي موجود را دنبال مي‌کنند. به‌تبع آرامش نسبي ايجاد شده در اقتصاد، واردات گمرکي در حال افزايش است.

«هادی کوزه چی»، کارشناس بازار ارز، در این خصوص می‌گوید: هرچند بخش عمده این کاهش قیمت در بازار ناشی از نگاه مثبت به مذاکرات مستقیم است، اما عوامل دیگری هم مانند کاهش تقاضای عمده از طرف صنایع و واردکنندگان بزرگ و ته نشین شدن اثرات اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها این کاهش را حمایت می‌کنند. از طرف دیگر بر اساس اعتماد نسبی که به برنامه‌های دولت در جامعه وجود دارد سفته بازی و بورس بازی هم در بازار شکل نمی‌گیرد و می‌توان گفت از دو جهت تقاضا در بازار کاهش یافته است. 

 سکه هم افت کرد

قیمت سکه و طلا در بازار تهران هم متاثر از کاهش نرخ ارز افت کرد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در بازار تهران با 11 هزار و 500 تومان کاهش نسبت به روز قبل 945 هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای 18 عیار هم 96 هزار و 470 تومان معامله شد که نسبت به روز قبل یک هزار و 270 تومان کاهش داشت. نیم سکه هم با 8 هزار تومان کاهش، 476 هزار تومان قیمت خورد و ربع سکه هم 278 هزار تومان معامله شد که نسبت به روز قبل 6 هزار تومان ارزان‌تر بود. اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها