کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

هزینه خدمات بانکی منطقی نیست


کد خبر : ۵۱۹۶۳پنجشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۸:۴۲۵۵۳۱ بازدید

یک مقام مسئول در نظام بانکی گفت: در قالب این طرح تا سقف 30 میلیون تومان وام بدون بهره در اختیار متقاضیان صاحب ...

یک مقام مسئول در نظام بانکی گفت: در قالب این طرح تا سقف 30 میلیون تومان وام بدون بهره در اختیار متقاضیان صاحب صلاحیت پرداخت خواهد شد.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر، محمدحسین حسین زاده در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به شیوه عملکردی بانک های قرض الحسنه در کشور گفت: یکی از دلایلی که بانک های قرض الحسنه توانسته اند با نرخ سود ۴ درصدی و یا کارمزد اقدام به ارائه وام به متقاضیان کنند آن است که این بانک ها هزینه تجهیز منابع نداشته و سود علی الحساب پرداخت نمی کنند آن است که سهامدار از آنها طلب سود نکرده و این بانکها نیز هزینه هایی را به عنوان مطالبات معوق و موارد این چنینی ندارند.

این مقام مسئول بانکی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر گفت: بانک قرض الحسنه نه سود به سپرده گذار و سهامدار پرداخت می کند و نه بابت وام های پرداختی سودهای قابل توجه از مردم طلب می کند. این در شرایطی است که ما با دارا بودن ۲۸۳ شعبه که ۵۰ شعبه آن نیز کم شده است افزایش منابع و تعداد مشتریان را تجربه می کنیم.

وی تصریح کرد: معتقدیم که هزینه خدمات بانکی همچنان منطقی نیست اما اگر این هزینه ها منطقی شود به طور قطع در بانک قرض الحسنه می توانیم با درآمدهای خدماتی اداره شویم.

حسین زاده تاکید کرد: بانک قرض الحسنه مجوز بنگاهداری ندارد و همین امر شرایط را برای یک فعالیت شرعی و سالم بانکی فراهم می نماید.

وی ادامه داد: بر اساس طرح هایی که در نظر گرفته شده تلاش داریم تا تامین مالی کارگاههای کوچک خانگی را بدون بهره بانکی انجام دهیم و بر همین اساس برنامه ریزی هایی صورت گرفته تا بتوان در قالب سامانه های مشخص، پیاده سازی این طرح ها را صورت دهیم.

این مقام مسئول بانکی گفت: آنچه در قالب فرهنگ قرض الحسنه سامان داده شده آن است که حامیان قرض الحسنه و کارآفرینان اجتماعی به عنوان یکی از عناصر در نظر گرفته شده و شرایطی فراهم شود که در مقابل فعالیت بانکهای تجاری نخواهد بود بلکه مکمل آن به شمار می رود. پس ما در بانک قرض الحسنه مسئولیت اجتماعی نظام بانکی به شمار می رویم و رقابتی بین بانکداری قرض الحسنه و تجاری نیست.

وی اظهار داشت: بانک قرض الحسنه یکی از عقودی است که در خدمات بانکی وجود دارد و جدای از اینکه ممکن است نقدهایی به آن وارد شود اما صرفا برای اینکه یک مشکل عمومی از جمله درمان، ازدواج و مواردی از این دست حل شود به کار گرفته می‌شود اما تمام فعالیت بانک قرض الحسنه در این موارد خلاصه نخواهد شد بلکه از ابزار قرض الحسنه برای ایجاد اشتغال، تولید و کارآفرینی استفاده می‌شود.

حسین زاده  تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا کسب و کارهای خود بالغ بر ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی را در بر می گیرند و در ایران با استفاده از ظرفیت های قرض الحسنه و پائین آوردن هزینه های مردم تلاش داریم کسب و کارهای خود را توسعه دهیم.

وی گفت: مهمترین موضوع آن است که  اشتغال اگر چه در ظاهر ممکن است مسئولیت بانکها نباشد اما بانکها به طور قطع در آن تاثیر بسزایی دارند و با همین توصیف در سالهای اخیر رسالت خود را تعریف کرده تا در همیاری اجتماعی میان قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی خلاصه شود.

این کارشناس ارشد حوزه بانکی معتقد است پایه قرض الحسنه، تعاون همیاری بوده و این دو عنصر می توانند به کارآفرینی اجتماعی منجر شوند اما در این راستا به دو عنصر نیاز داریم که اولی، ساختاری است که فقط شامل بانک نیست بلکه شبکه توسعه اجتماعی رسالت است که یکی از اجرای آن بانک به شمار می رود و سایر عناصر نیز در آن نقش آفرینی می کنند. بر این اساس کانون همیاری اجتماعی در محلات، روستاها، خانوار، سازمانها و حتی مساجد شکل گرفته و امروز حدود ۸ هزار کانون را در سراسر کشور عضو همین شبکه اجتماعی کرده است که در قالب آن  الگوی توسعه کارآفرینی اجتماعی رسالت طراحی شده که صرفا متعلق به بانک نیست.

وی در توضیح این مطلب تصریح کرد:  الگوی توسعه کارآفرینی اجتماعی مولفه هایی دارد که یکی از آنها توسعه کسب و کارهای خود و خانگی بوده  و کسب و کارهای کوچک محور مورد اجرا قرار می گیرند اما همین کسب و کارها در دورافتاده ترین مناطق کشور عملیاتی شده و حتی حاشیه شهرهای بزرگ نیز در قالب آن قرار نگرفته اند بلکه ما تلاش داشته ایم که مدیریت زنجیره ارزش را در کنار همین الگوی کسب و کار اجتماعی توسعه دهیم.

حسین زاده ادامه داد: تولید در شهرهای کوچک و روستاها منجر به کاهش مهاجرت و حتی مهاجرت معکوس شده و بر این اساس از حدود ۳ سال قبل این موضوع مد نظر قرار گرفته و عملیاتی شده به نحوی که اولین پایلوت آن در شهر گلباف کرمان پیاده سازی شده است و حتی همین الگو در چهارمحال بختیاری، خراسان رضوی، کرمانشاه و سرپل ذهاب نیز توسعه یافته است.

وی افزود:  سه رشته پوشاک، دامپروری، سبزیجات و میوه جات و گیاهان دارویی قابل فرآوری در اولویت قرار دارند و مردم در این سه رشته در قالب طرح مذکور فعالیت خواهند کرد.

حسین زاده خاطرنشان کرد: هر فرد اگر عضو کانون همیاری اجتماعی شد عضو سه سامانه خواهد بود که بر اساس آن تنها با یک بار ثبت نام در سامانه از مراجعات متعدد ارائه تضامین برای دریافت وام مستثنی خواهد شد ضمن اینکه در قالب سامانه مرآت نیز شناخت این اعضا به طور کامل صورت می گیرد البته موضوع وثیقه ها و ضمانت ها نیز در مرتبه اول مهم است اما در مراحل بعدی با حضور در همین شبکه و تایید صلاحیت می تواند از طریق اینترنت بانک و موبایل بانک، خدمات دریافت وام خود را نیز انجام دهد.

وی گفت: ۵.۵ میلیون شماره حساب در طرح وجود دارد که از این رقم ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر وام گیرنده وجود دارد و میانگین وام آنها ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است و برای آنها تنها دو درصد مطالبات غیرجاری حادث شده البته ثبت وام در نظر گرفته شده ۳۰ میلیون تومان  است.

حسین زاده افزود: هدف عرضه و تقاضای منصفانه و اعتمادساز است و هر فرد تمامی نیازهای خود به خدمات بانکی را می تواند از طریق همان سامانه انجام دهد.

وی گفت: در استانهای پایلوت هزار هسته کار و زندگی تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند و هر خانه یک هسته به شمار می رود.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سرزمین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری