کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

ماجرای پرداخت مابه‌التفاوت برای تحویل سکه‌های پیش‌فروش


کد خبر : ۵۱۹۲۹چهارشنبه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۵:۵۱۲۰۸۰۱ بازدید

تحویل سکه‌های پیش فروش شش ماهه در حالی آغاز شده که بخش محدودی از این سکه‌ها در زمان تحویل باید بر اساس نرخ روز ...

تحویل سکه‌های پیش فروش شش ماهه در حالی آغاز شده که بخش محدودی از این سکه‌ها در زمان تحویل باید بر اساس نرخ روز تسویه شود. سکه‌هایی که در زمان پیش فروش با ودیعه ثبت نام شده بود، با نرخ سه میلیون و ۸۰ هزار تومان همراه با چهار درصد تخفیف تسویه می‌شود؛ اما سکه‌هایی که با قیمت قطعی پیش فروش شد، هیچ مابه‌التفاوتی در ازای آنها گرفته نخواهد شد.

امروز (چهارشنبه) همزمان با ۱۷ مرداد زمان سررسید سکه‌های پیش فروش شش ماهه است و در نتیجه افرادی که این سکه‌ها را پیش خرید کرده بودند می‌توانند با مراجعه به شعب بانک ملی سکه‌های خود را تحویل بگیرند؛ اما سکه‌های شش ماهه دارای دو حالت هستند که بخشی هر چند محدود شامل تسویه و پرداخت مابه التفاوت شده و بخشی  دیگر هیچ مبلغی نباید در ازای تحویل آن پرداخت شود.

ماجرا از این قرار است که در زمان شروع طرح پیش فروش سکه یعنی از بهمن ماه سال گذشته که بانک مرکزی در جریان نوسان تند بازار سکه و ارز طرح پیش فروش را در دستور کار قرار داد، قرار بر این شد تا سکه‌های با سررسید شش ماهه و یک ساله با دریافت ودیعه ثبت‌نام شوند؛ به طوری که برای هر دو زمان یک میلیون تومان برای سکه‌های تمام بهار آزادی دریافت شده و در زمان سررسید به قیمت روز مابه‌التفاوت از صاحب سکه دریافت می شد. در این جریان صاحبان سکه‌های با سررسید شش ماهه شامل تخفیف چهار درصدی و همچنین یک ساله تخفیف ۹ درصدی می شدند.

طرح پیش فروش سکه با پرداخت ودیعه حدود ۱۰ روزی در جریان بود و متوقف شد. در این مدت حدود ۵۰ هزار سکه پیش فروش شد و استقبال چندانی از آن وجود نداشت. از این تعداد نزدیک به ۲۵ هزار قطعه سکه برای دوره شش ماهه بود که اکنون زمان سررسید آن رسیده است و صاحبان می توانند در زمان مراجعه به شعب ما به‌التفاوت را پرداخت و سکه را تحویل بگیرند این در حالی است که برای تسویه نرخ روز مبنا قرار خواهد گرفت و بانک مرکزی برای امروز ظاهرا سه میلیون و ۷۹ هزار تومان را به عنوان قیمت نهایی اعلام کرده که باید از آن چهار درصد کمتر و به عنوان تخفیف به صاحب سکه داده شود. بنابراین جریان تسویه و پرداخت ما به التفاوت سکه‌ها به این گروه بر می‌گردد.

اما بعد از اینکه طرح پیش فروش سکه با ودیعه از استقبال چندانی برخوردار نشد و در مدتی کوتاه متوقف و بانک مرکزی طرح دیگری را در دستور کار قرار داد که در آن قیمت‌ها قطعی و همان اول  در زمان ثبت نام تسویه می شدند؛ به طوری که برای سکه‌های شش ماهه مبلغ یک میلیون و ۴۰۰ هزار  تومان و یک ساله یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تعیین کرد و از پایان بهمن ماه سال گذشته تا اواسط فروردین ماه به مرحله اجرا درآمد و حدود هفت میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه فروش رفت. البته در ادامه و اوایل فروردین ماه امسال سررسید سکه‌ها اضافه شد و قیمت نیز تغییر کرد؛ به‌گونه‌ای که سکه‌های پیش فروش در هفت سررسید یک ماهه با قیمت یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، ۹ ماهه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یک ساله یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ ماهه یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان فروخته شد.

بر این اساس از امروز سررسید سکه‌های شش ماهه آغاز شده است  و شامل سکه‌های پیش فروش قطعی نیز خواهد بود که حدود دو میلیون و ۵۶۰ هزار قطعه را در بر گرفته و توزیع آنها تا آبان ماه ادامه دارد. در حال حاضر قیمت سکه در بازار آزاد حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. این در حالی است که در روزهای گذشته قیمت بالاتر و تا چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هم رفته بود و در روال ریزشی کاهش یافته است. (ایسنا)اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها