کانال تلگرام ایران جیب

نماینده مجلس: حبس الکترونیکی بهترین نوع مجازات برای زنان مجرم است

کدخبر:۴۹۶۲۲یکشنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۴:۲۵۷۸۳ بازدید

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تعیین مجازات برای زنان دارای فرزند باید با نگاه ویژه ای صورت ...

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تعیین مجازات برای زنان دارای فرزند باید با نگاه ویژه ای صورت بگیرد از حبس الکترونیکی به عنوان بهترین روش به منظور جایگزین حبس در زندان برای آنها یاد کرد.

به گزارش ایرنا، یحیی کمالی پور در بیان آسیب‌های ناشی از تعیین مجازات حبس برای زنان گفت: ما در حوزه تعیین مجازات‌ها باید مجازات‌هایی را تعیین کنیم که با جرایم ارتکابی متهمان متناسب باشد.

وی افزود: هم‌اکنون در زمینه تعیین مجازات برای زنان دارای فرزند باید به این نکته توجه کنیم که آنها هم بیشتر از سایر افراد در معرض آسیب قرار دارند و هم آسیب‌پذیرتر هستند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: قطعا تاکنون تعیین مجازات در حوزه زنان به همان صورتی بوده که نسبت به مردان هم وجود دارد و در قانون هم تعاریفی پیش‌بینی نشده است که اگر زنان مرتکب جرمی شدند آیا مستحق تخفیفات بیشتری هستند یا خیر؟ بنابراین رویه حاکم بر دستگاه قضایی فراخور نگاهی که قضات داشته‌اند برای مجرمان زن هم اعمال شده است.

کمالی پور بیان داشت: بنده معتقدم در حوزه زنان و اطفال باید نگاه ویژه‌تری فراتر از نگاهی که برای سایر مجرمان وجود دارد داشته باشیم و تا جایی که امکان دارد و شرع و قانون هم اجازه می‌دهد بتوانیم برای آنها مجازات‌هایی به غیر از زندان در نظر بگیریم.

کمالی پور با اشاره به مجازا‌ت‌های جایگزین حبس که می‌توان برای زنان و اطفال درنظر گرفت یادآور شد: حبس‌ الکترونیکی که متاسفانه در قانون آئین دادرسی کیفری برغم اینکه تصویب شده اما هنوز اجرا نشده و شرایط اجرای آن هم تاکنون فراهم نشده است می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای مجازات مجرمان زن باشد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس در تشریح جزییات حبس الکترونیکی اظهار کرد: این حبس به این صورت اعمال می‌شود که فرد مجرم در منزل خود می‌تواند به امورات زندگی عادی بپردازد، اما امکان خروج را ندارد و این روند نیز توسط دستبند الکترونیکی که به دست مجرم نصب می‌شود قابل کنترل است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در مورد کودکانی که در کنار مادران خود در زندان‌ها نگهداری می‌شوند، تصریح کرد: بنده بارها اعلام کرده‌ام که حضور اطفال در کنار مادران در زندان، آن هم در شرایطی که تلاش می‌کنند تا به شناخت محیط پیرامون خود بپردازند باعث تخریب روحی آنها می‌شود و کینه‌ای را در این شرایط می‌گیرند که آینده آنها را به خطر می‌اندازد، چرا که ممکن است حضور کودکان در کنار مادران زندانی در کوتاه مدت آرامش‌بخش باشد، اما قطعا در دراز مدت آسیب‌هایی را به طفل وارد می‌کند که قابل جبران نخواهد بود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اگر ما بتوانیم در کنار زندان‌ها مهدکودک‌هایی را خارج از این محیط ایجاد کنیم و مادرانشان این امکان را داشته باشند که به صورت روزانه با آنها ملاقات داشته باشند، به مراتب بهتر از این است که این اطفال را به بندهای زندان منتقل کنیم تا شاهد شرایط اسفناک موجود در این بندها باشند که بنابر مصلحت جامعه شاید برخی موارد آن قابل گفتن هم نباشد.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی