کانال تلگرام ایران جیب

اژه‌ای: به کما رفتن مشایی و بقایی صحت ندارد

کدخبر:۴۹۴۰۰یکشنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۰:۳۴۸۲۴ بازدید

سخنگوی قوه قضاییه در صد و بیست و هفتمین نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که اخیرا خبرهایی مبنی بر به کما رفتن ...

سخنگوی قوه قضاییه در صد و بیست و هفتمین نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که اخیرا خبرهایی مبنی بر به کما رفتن مشایی و بقایی مطرح می شود، این خبرها درست است؟گفت: هر دو نفر بازداشت هستند، مشایی در بازداشت موقت است و خبری از شکنجه و به کما رفتن این افراد درست نیست.

مهر: غلامحسین محسنی اژه‌ای در صد و بیست و هفتمین نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به هجمه های اخیر دشمنان علیه کشور گفت: امروز دشمنان به ویژه‌ آمریکا به قدری مستأصل شدند که به منفورترین افراد یعنی تروریست ها که دستشان به خون ۱۷ هزار شهید کشور آغشته است، متوسل شدند.

مردم مراقب جوانان خود باشند

وی افزود: از مردم می‌خواهم مراقب جوانان باشند تا فریب ضد انقلاب را نخورند. جوانان اگر می خواهند حرف شان را به گوش مسئولان برسانند این کار را بکنند اما مراقب نفوذ دشمنان در این فضا باشند.

واکنش اژه ای به برداشت ۲۵ هزار میلیارد از تنخواه دولت برای حل مشکل طلبکاران بانکی

وی در پاسخ به این سوال که آیا برداشت ۲۵ هزار میلیارد از تنخواه دولت در ارتباط با موسسات مالی و اینکه آیا این کار قانونی است، گفت: برای اینکه مردم حقشان پایمال نشود کار پرداخت طلب ها دنبال می شود. مبلغی به طلبکاران موسسات مالی پرداخت شده که از تنخواه بانک مرکزی نیست. تا چند هفته آینده هم مبالغی به همه سپرده گذاران موسسات مالی دارای پرونده، پرداخت می شود.

وی ادامه داد: تا الان به افرادی که سپرده‌هایی داشتند، مبلغی پرداخت شده که از تنخواه دولت یا پول بانک مرکزی نیست بلکه بانک مرکزی یک خط اعتباری به موسسه یا بانکی که متکفل شده، داده است. تا الان هم آن مبلغی که گفتید، خط اعتباری داده نشده اما شاید تا پایان کار همین مبلغ یا قدری هم بیشتر شود.

وی گفت: با این کار جمعیت قابل توجهی تسویه حساب می شوند. البته این پرداخت برای سپرده گذاران تا مبلغ یک میلیارد است.

اژه ای گفت: در جهت تسریع محاکمه مقصران مالی هم تلاش هایی شده است اما مهم تر از این مسئله، شناسایی اموال بدهکاران است. کار شناسایی که انجام شد، محاکمه راحت تر انجام می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که اراذل و اوباش پس از آزادی از زندان، اقدام به ایجاد رعب و وحشت می کنند چرا نظارتی بر روی این افراد انجام نشده است؟گفت: سوالی هست مبنی بر اینکه چرا افراد زود آزاد می شوند؟ در پاسخ باید گفت اگر این افراد کیفر خود را تحمل کردند دلیلی برای ادامه بازداشت وجود ندارد. این افراد زود آزاد نمی شوند بلکه عده ای از آنها به خاطر اتمام دوره بازداشت خود آزاد می شوند.عده ای از این افراد هم مشمول بازداشت موقت تا روز دادگاه هستند که این هم قانونی است. در خصوص ایجاد رعب در فضای مجازی از جمله تلگرام باید گفت که وقتی رسانه خارجی است و نمی توان جلوی جرم‌ در آن را گرفت که نباید دست روی دست گذاشت. قوه قضاییه به بازوان خود از جمله نیروی‌ انتظامی گزارش می کند یا در موردی خود نیروی انتظامی باید برخورد کند.

وی افزود: وقتی مجرم در این فضا جرمی انجام می دهد اما فراری می شود، در این موقع هم قوه قضاییه به مراجع امنیتی و اطلاعاتی گزارش می دهد.

به کما رفتن مشایی و بقایی صحت ندارد

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که اخیرا خبرهایی مبنی بر به کما رفتن مشایی و بقایی مطرح می شود، این خبرها درست است؟گفت: هر دو نفر بازداشت هستند، مشایی در بازداشت موقت است و خبری از شکنجه و به کما رفتن این افراد درست نیست.

وی در خصوص نامه سرگشاده خانواده بازداشتی های پرونده محیط زیستی گفت: از این نامه بی خبرم.

تخلف در سازمان زندانها و نیروی انتظامی هست اما شکنجه نیست

محسنی اژه ای گفت: شکنجه به هیچ‌وجه انجام نمی شود و هر کس شکایتی دارد اعلام کند. البته تخلف در سازمان زندانها و نیروی انتظامی را رد نمی کنم اما شکنجه صحت ندارد.

روند مهاجرت به پیام رسانهای داخلی خوب بوده است

وی در خصوص اظهارات جهرمی‌مبنی بر اینکه از چهل میلیون مشترک تلگرام، یک‌میلیون نفر از این پیام‌رسان خارج شدند، چرا فقط ۲/۵درصد مردم از دستور قوه قضاییه تبعیت کردند و اینکه آیا قوه قضاییه دستور جدیدی دارد گفت: ۴۰درصد از کاربران تلگرام به شکل دیگری از این فضا، فعالیت خود را ادامه می دهند که عدد بزرگی نیست. روند مهاجرت به فضای داخلی خوب است با این حال برخی از فلیتر شکن استفاده می کنند، اما مسئولان داخلی هم در حال تقویت این فضا ها هستند.

تظاهر به روزه خواری زیاد نیست

محسنی اژه‌ای در خصوص گزارشات روزه خواری گفت: گزارش جمع بندی شده در زمینه تظاهر به روزه خواری از سوی استان ها انجام نشده است چرا که میزان تظاهر به روزه خواری زیاد نیست. ممکن است برخی افراد روزه نباشند به هر حال نباید تظاهر به روزه خواری شود چرا که تظاهر به روزه خواری اشکال دارد و دادستانی ها در این رابطه اطلاعیه دادند که روزه خواری در ملاء عام تحت تعقیب قضایی قرار می گیرد.

گزارشی درباره گران‌فروشی نداشتیم

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا تاکنون گزارشات و تخلفاتی درباره گران فروشی به دستگاه قضایی رسیده است یا خیر گفت: تا کنون نشنیده‌ام که حداقل خبری درباره گران فروشی به دادسرای تهران رسیده باشد اما از شهرستان‌ها خبر ندارم. البته در تهران گزارشات در خصوص احتکار و تقلب و عدم رعایت مسائل بهداشتی، هم قبلاً بود و هم الان وجود دارد.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

ایسام

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی