کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

خرید دلار بهتر است یا سکه؟


کد خبر : ۴۸۳۵یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۲:۴۸۱۱۶۲۷ بازدید

بورس تهران طی هفته های گذشته روندی آرام و البته نزولی را پشت سرگذاشته است.

درحالی که بازدهی بورس تهران در پاییز سال گذشته به 132 درصد رسیده بود، بازار سهام ایران سال را با بازدهی 107 درصدی و سقوط 10 هزار واحدی به پایان رساند. مدیران بازار سرمایه پیش بینی کرده بودند که در سال 93 بورس بازدهی حداقل 66 درصدی را در کارنامه ثبت کند ولی بررسی روند فعالیت های بازارسهام نشان می دهد که وضعیت در بازار چندان مناسب نیست. طی سه هفته گذشته شاخص بورس تهران روندی آرام و نزولی را پشت سرگذاشته است.

در همین دوره زمانی بازارهای دلار و سکه نیز با زیان هایی همراه بودند. بررسی ها نشان می دهد دارایی سرمایه گذاران در بازار سکه، طی 10 روز 3.5 درصد کاهش داشته است. کسانی که در بازار دلار سرمایه گذاری کرده بودند نیز طی 7 روز 1.5 درصد از ارزش دارای هایشان کاسته شد. بررسی روند معاملات بازار مسکن نیز نشان می دهد که هنوز نمی توان به آینده این بازار خوشبین بود. تحلیل کارشناسان بازار مانند بیت الله ستاریان، برمبنای افزایش قیمت ملک استوار است. با این وجود به نظر می رسد که همچنان سرمایه گذاری در بازار مسکن برای سرمایه گذاران هنوز جذاب نشده باشد.

با این حال محمد رضا رهبر، عضو سابق هیات مدیره شرکت بورس اعتقاد دارد آنچه در بورس تهران رخ می دهد به معنای سقوط بازار سرمایه نیست. او می گوید:« اگرچه فضای کنونی بورس ارواق بهادار تهران و روند کاهشی شاخص ها از دی ماه سال گذشته تاکنون دور از انتظار سرمایه گذاران و نگران کننده است. اما نمی توان آن را یک بحران اساسی تلقی کرد. باارزیابی از بازار و بررسی روند شاخص های مهم بورس، مشخص می شود که بازار سرمایه در چهار سال گذشته، به جز سال 92 که رشد شاخص شتابان و خارج از تصور بود و رشدی معادل 131 درصد را تجربه کرد، در سایر سال ها از رشد منطقی و قابل قبولی برخوردار بوده است. طبیعی است که شاخص سهام و ارواق بهادار در هیچ بورسی به طور مستمر روند صعودی یا همواره کاهشی نداشته است. به عبارتی نوسان قیمت ها در ذات بورس وجود دارد. کاهش شاخص در مدت چند هفته نمی تواند علامتی برای وجود بحران در بورس باشد.»

به باور او این وضعیت نزولی بزودی جبران می شود. رهبر می گوید:« تجربه سال های گذشته نیز حاکی از این است که شاخص در سال های 75، 76 و 83 به شدت کاهش و در سال های بعد جبران شد. تعدیل و اصلاح شاخص ها نیز براساس سیاست های دولت و مصوبات مجلس و انتظارات سرمایه گذاران انجام می پذیرد. طبیعی است که سیاست های اخیر در رابطه با سیاست های پولی، سیاست های مالی، سیاست های تعرفه ای و عوراض و سیاست های بودجه ای به نفع بازار سرمایه نبوده است و تعدیل شاخص منطقی است. در رابطه با افزایش نرخ ارز، افزایش حقوق و دستمزدها، افزایش نرخ خوراک، افزایش حقوق مالکانه، افزایش نرخ حامل های انرژی و اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها، همه و همه قیمت تمام شده محصولات شرکت های بورسی را افزایش می دهد و موجب دلسردی و سلب اعتماد سرمایه گذاران می شود.»

او توضیح می دهد:« سازمان و شرکت های بورسی همواره برنامه هایی برای حمایت از سهامداران داشته اند و تلاش خود را مبذول می کنند ولی محدود کردن عرضه، بستن نمادها، توصیه به بانک ها و شرکت ها برای افزایش تفاضا همه و همه به صورت مسکن و مقطعی است. آنچه مهم است این است که علاج واقعه قبل از وقوع انجام دهیم. باید مکانیسمی وجود داشته باشد که تبعات تصمیم گیری های مقامات اقتصادی در بازار سرمایه تحلیل و موشکافی شود، نباید صرفا به خاطر کسب درآمد جزئی برای دولت، زیان اقتصادی بیشتری به جامعه و مردم و خود دولت، تحمیل شود. توجیه پذیر و تشخیص ابعاد مختلف تصمیمات اهمیت دارد.» به گفته او راهکارهایی که برای خروج از این وضعیت متصور است عبارت است از: جذب سرمایه گذاری خارجی و تشویق آنان به خرید سهام در بورس تهران از طریق مساعدت سفارتخانه ها، معرفی مزایایی حضور سرمایه گذاران خارجی در بورس تهران از طریق سمینارها، مذاکره شرکت ها با مشتریان و سرمایه گذاران خارجی خود برای مشارکت در خرید سهام، اعطای تسهیلات بیشتر برای خرید سهام، حضور بانک های خارجی در سیستم بانکی که به تبع آن شرکت های زیادی برای سرمایه گذاران حضور خواهند یافت. شفاف سازی اطلاعات شرکت ها و اعلام EPS واقعی آنان، اختصاص بخشی از هدفمندی یارانه به بخش تولید، خرید ارز صادراتی شرکت ها موجود در بورس به قیمت آزاد، نه قیمت رسمی بانک و نهادهای سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه، صدور مجوز افزایش قیمت محصولات شرکت های بورسی، صدور مجوز صادرات محصول و کالاهای تولیدی، کاهش عوارض، کاهش حقوق مالکانه، شفاف ساز تصمیمات دولت در رابطه با قیمت خوراک و حقوق مالکانه و عوراض برحسب برنامه های توسعه اقتصادی نه بودجه های سالیانه، صدور مجوز واردات مواد اولیه و ماشین آلات با نرخ ارز رسمی برای شرکت های بورسی.

با این وجود همچنان وضعیت بازار سرمایه حداقل از نگاه سرمایه گذاران خرد متزلزل است. از سوی دیگر بررسی روندی بازارهای دیگر نیز تایید می کند، امکان سرمایه گذاری مطمئن در بازارهای ارز و طلا وجود ندارد. بازار سرمایه به شدت به مذاکرات هسته ای چشم دوخته است. در صورتی که روند مذاکرات همچنان برمدار مثبت حرکت کند، احتمال بازگشت دوباره شاخص نیز ایجاد می شود.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری