کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

کارگران ایران همگی در راه تهران


کد خبر : ۴۷۶۹سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۳:۱۶۳۹۱۵ بازدید

آمارهای رسمی نشان می دهد نیروی کار کشور راه تهران را برای ادامه کسب و کار پیش گرفته اند.

 مهاجرت گسترده نیروی کار ساده از شهرستان ها به تهران موجب شده تا برخی صنایع و فعالان اقتصادی برای تامین نیروی کار مورد نظرشان با مشکلات بسیاری مواجه شودند. پس از اجرای طرخ هدفمندی یارانه ها و پرداخت یارانه نقدی به مردم، صاحبان صنایع بزرگ اعلام کردند، روستانشینان و کارگران فصلی دیگر علاقه خود برای حضور در محیط کار را از دست داده اند. در حال حاضر نیز ادامه مهاجرت کارگران به تهران سبب شده تا برخی استان های کشور با نگرانی تامین نیروی کار ساده مواجه شوند.

گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد طی سه دهه گذشته، سالانه به طور متوسط، یک میلیون نفر در مرزهای کشور جابه جای شده اند. بیشترین علت مهاجرت مهاجران داخلی در سال 90 با 46.2 مورد، پیروی از خانواده بوده است. کمترین علت هم با 5.8 مورد برای انجام یا پایان خدمت وظیفه انجام شده است. در این میان، 14.9 مورد از مهاجرت ها به دلیل جستجوی کار، کار بهتر یا انتقال شغلی، 14 درصد تحصیل یا پایان تحصیل، 10.6 درصد دستیابی به مسکن مناسب تر، 8.5 درصد هم اظهار نشده گزارش شده است.

همین طور در دوره پنج ساله 85 تا 1390، 3259040 مهاجرت شهر به شهر در کشور انجام شده است. همین طور هم 755546 مهاجرت از شهر ها به آبادی صورت گرفته است. در سوی دیگر، مهاجرت از مبدا آبادی به شهر، 655251 مورد و آبادی به آبادی هم 368708 مهاجرت بوده است.

درصدر استان های مهاجر پذیر تهران قرار دارد که به گفته علی اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور، «با 35.141 ثبت تغییر کدپستی در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور در سال 92 مهاجرپذیرترین استان کشور بوده است.»
 


بر اساس «قانون الزام اختصاص شماره ملی و کدپستی برای کلیه اتباع ایرانی» (مصوب سال 1376 مجلس شورای اسلامی) و طبق تبصره 3 این قانون، دارنده کارت ملی در صورت تغییر محل سکونت یا کار خود، بایستی مراتب را در اولین فرصت ممکن به سازمان ثبت احوال کشور اطلاع دهد. به این ترتیب، 1.440.775 مورد تغییر نشانی در سال 92 به ثبت رسیده است. براساس این تغییر نشانی های، استانهای تهران، البرز و اصفهان (به ترتیب با 35.141 - 9.851 - 5.046 ثبت تغییر نشانی) بیشترین جابجایی ثبت شده به داخل استان و استانهای تهران، البرز و خوزستان ( به ترتیب با 15.027 - 6.799 و 5.377 ثبت تغییر نشانی) بیشترین جابجایی ثبت شده به خارج از استان را دارا بوده‌اند.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب