کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نقدينگي راهي كدام بازار مي‌شود؟ بورس، ارز يا مسكن؟


کد خبر : ۴۶۳۹سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۷:۲۶:۴۰۴۵۷۹ بازدید

سرمايه‌گذاران روز گذشته در شرايطي رشد حدودا 195 واحدي شاخص كل را نظاره‌گر شدند كه طي هفته جاري، اين اولين روند مثبت بازار محسوب مي‌شود. به اين ترتيب شاخص كل بورس تهران ديروز رقم 77 هزار و 763 واحد را تجربه كرد.

بورس اوراق بهادار،  ديروز شاهد دادوستد بيش از 680 ميليون برگه اوراق بهادار به ارزش حدود 1908 ميليارد ريال بود كه با افت حدودا 36 درصدي روبه‌رو بود. در همين حال ارزش بازار بالغ بر 376 هزار ميليارد تومان شد كه در مقايسه با روز يكشنبه افت 16/0 درصدي را نشان مي‌دهد.

همچنين حجم كل معاملات،  رشد 11/8 درصدي را به ثبت رساند و به 680 ميليون سهم رسيد. كارشناسان با اشاره به اينكه بازار بعد از گذشت دو روز منفي در هفته جاري مثبت شده معتقدند اين تغييرات نشان‌دهنده بهبود ميان مدت و بلندمدت نيست و بايد گفت اين تغيير مسير يک اصلاح طبيعي در بازار محسوب مي‌شود. در اين ميان سوال اصلي اينجاست که چرا با وجود عملكرد مثبت و حمايت‌كننده صندوق توسعه بازار،  تلاش در جهت جلب حمايت حقوقي‌ها،  کاهش نرخ سود بانکي و حمايت‌هاي مستقيم دولت،  بورس به روال گذشته خود بر نمي‌گردد؟ در پاسخ به اين سوال بايد گفت از نظر شرايط اقتصادي و سياسي، کشور ما در حال حاضر در موقعيتي قرار گرفته که «تامل سرمايه‌گذاران» کاملا امري طبيعي به نظر مي‌رسد. چرا؟ به اين دليل که از بعد اقتصادي دولت برنامه‌هايي را در دست اجرا دارد که انتظار مي‌رود در سال جاري نشانه‌هايي از اثرگذاري اين برنامه‌ها را در اقتصاد كشور شاهد باشيم. توسعه بخش نفت و گاز، توسعه بخش خودرو، رشد صنعت پتروشيمي و برنامه‌هاي توسعه تجاري، تنظيم بازار ارز، نظارت بر سيستم بانکي و مواردي از اين دست همگي نقشه راه اقتصادي کشور را در سال 93 روشن خواهند کرد.

در عرصه سياسي نيز توافق هسته اي ايران و غرب که منجر به بسط و گسترش حضور سرمايه‌گذاران خارجي در عرصه اقتصادي نيز خواهد شد از ديگر موضوعاتي است که بر ديد ميان مدت فعالان اقتصادي و سرمايه‌گذاران تاثير بسزايي خواهد داشت. اين وضعيت محدود به يک بازار خاص نيست، چرا که «سياليت» ويژگي اصلي سرمايه محسوب مي‌شود، بر اين اساس طبعا سرمايه مکاني را که بازدهي بيشتري را عايد آن کند، انتخاب مي‌کند و در اين بين بر خلاف گذشته نمي‌توان به سهولت تحليل دقيقي از اين که کدام بازار، بازدهي بيشتري خواهد داشت، ارائه کرد. تحليلگران معتقدند سرمايه‌گذاران منتظر روشن شدن سياست‌هاي دولت و تثبيت برخي بازارها از جمله ارز و سکه و تعيين تکليف حوزه مسکن هستند. به طور طبيعي فصل دوم سال، زمان مناسب تري براي اکثر بازارها از بعد بازدهي محسوب مي‌شوند و انتظار مي‌رود احتياط امروز سرمايه‌گذاران به زودي به تعيين جهت حرکت سرمايه‌ها بيانجامد.

 نقدينگي منتظر براي ورود به بازار 

رئيس هيات مديره كارگزاري مهرآفرين درخصوص رشد روز گذشته شاخص بورس اظهار كرد: بازار از نوسانات هفته گذشته خارج شده و به سمت ثبات گام برداشته و منتظر اخبار مثبت براي تداوم روند صعودي است. شاهين چراغي در گفت‌وگو با «دنياي اقتصاد» گفت: با توجه به اينكه در دوره خاص زماني هستيم از يك سو و گزارش‌هاي مالي شركت‌ها در حال تكميل است و از سوي ديگر با نزديك شدن به شروع فصل مجامع، شاهد روندي مثبت در بازار خواهيم بود. اما چون هنوز بازار مالي و اقتصادي كشور مسير خود را مشخص نكرده و سرمايه‌ها در بستر مناسبي قرار نگرفته‌اند، روند بي‌ثبات و پرنوساني در بازارهاي سرمايه كشور شكل گرفته است.


نقدينگي راهي كدام بازار مي‌شود؟

چراغي در پاسخ به اين سوال كه چرا با توجه به مشخص‌شدن هدف‌گيري اقتصادي دولتي و همچنين آشكار شدن نسبی مسائل هسته‌اي بورس همچنان در شرایط سکون به سر مي‌برد؟ گفت: همچنان دلواپسي، نگراني و عدم اطمينان از مهم‌ترين عوامل نوسانات بورس است؛ سرمايه‌گذاران نگرانند كه مبادا سياست‌ها به سرعت تغيير كنند، به همين دليل احتياط بازار نسبت به قبل افزايش يافته است.
چراغي معتقد است، نقدينگي كه در حال حاضر در دست مردم است تاثير خود را تا خردادماه در يكي از بازارها از قبيل بورس، ارز يا مسكن بروز داده و باعث تشديد هر كدام از آنها خواهد شد؛ در واقع اين نقدينگي مانند آبي پشت سد است كه منتظر دريافت سيگنال از هر بازاري و در نتيجه ورود به آن است؛ به طوري كه در حال حاضر با تدبيري آگاهانه مي‌توان اين نقدينگي را كنترل و هدايت كرد، ولي چنانچه دير شود افسارگسيخته و مانند سيلاب به بازار صدمه خواهد زد.


 در بازار چه گذشت؟

به گزارش دنياي اقتصاد، ديروز نمادهاي شبندر،  واميد،  خودرو و خساپا بيشترين تاثير مثبت را بر  شاخص كل بر جاي گذاشتند.نمادهاي شدوص، رتکو، قنيشا و سکرما بيشترين افزايش قيمت را داشتند. از سوي ديگر بيشترين كاهش قيمت متعلق به دفارا، غدام، لسرما و دلقما بود.ديروز برترين تقاضاها در نمادهاي خساپا، خپارس، دروز،  خودرو و دزهراوي شكل گرفت و بنيرو، شمپچا، کبافق،  چافست و کهرام نيز نمادهاي پرعرضه بازار روز گذشته بودند. در همين حال نمادهاي وپارسح، خودرو، خپارس، رمپنا و وبيمه بيشترين ارزش معاملات را كسب كردند و نمادهاي وپارسح، خودرو،  وبيمه،  وبصادر و خپارس به ترتيب توانستند بيشترين حجم معاملات بازار را از آن خود كنند. 

 صدرنشيني خودرويي‌ها

در جريان معاملات روز گذشته، خودرو در صدر برترين صنايع بورسي قرار داشت که به نظر مي‌رسد اين رشد به دليل اخبار پيرامون اين صنعت باشد. در اين گروه سايپا اعلام کرد که به رکورد توليد 2هزار دستگاه خودرو در ارديبهشت ماه رسيده است. همچنين در نماد سايپا شنيده مي‌شود که شرکت قصد فروش سهام پارس خودرو خود را دارد. خبرهاي خوشي از آمدن پژو به ايران در پي مذاکرات نيمه اول آذر سال گذشته از جمله اخبار مثبت در اين صنعت بوده است. خبرهايي از اين دست نشان مي‌دهد که واقعا خودروسازان در حال تغيير و تحولاتي هستند و رشد قيمتي  آنها در بازار سهام نمي‌تواند سفته‌بازي باشد.
اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها