کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

شام آخر


کد خبر : ۴۳۸۳یکشنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۱:۱۹۴۱۴۳ بازدید

براساس رویه گذشته دولت باید ساعت 24 امشب سهمیه بنزین اردیبهشت‌ را در کارت‌های سوخت شارژ کند اما به نظر می‌رسد از اول اردیبهشت‌ دیگر خبری از بنزین 400 تومانی نباشد و نرخ‌های جدید بنزین اعمال شود.

در حالی که قرار است معاون اجرایی رئیس‌جمهور یا یکی دیگر از مسؤولان ارشد قوه مجریه کشور تا پایان این هفته نرخ جدید بنزین را اعلام کند، گزینه‌های تک‌نرخی، 2 نرخی و حتی 3 نرخی نیز روی میز دولت قرار دارد.  هم‌اکنون بدون احتساب تفاوت نرخ بنزین سوپر و معمولی، بنزین با 2 نرخ 400 تومانی (سهمیه یارانه‌ای) و 700 تومانی (آزاد نیمه‌یارانه‌ای) عرضه می‌شود. قرار است طبق گفته رئیس‌جمهور تا پایان هفته جاری دومین مرحله از قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرایی شود. پیش از این معاون اول رئیس‌جمهور گفته بود که شب قبل از اجرای فاز دوم هدفمندی، نرخ جدید بنزین اعلام می‌شود.

از این رو در این هفته، قیمت جدید بنزین که معاون اجرایی رئیس‌جمهور مسؤول جمع‌بندی و اعلام نظر دولت در این باره شده است، اعلام می‌شود. پیگیری‌های خبرنگار تسنیم از دولت و وزارتخانه‌های مربوطه حاکی از این است که سه شیوه عرضه کلان بنزین به صورت تک‌نرخی، 2 نرخی و حتی 3 نرخی هنوز گزینه‌های محتمل روی میز دولت است به طوری که در هر بخش، تعداد سناریوها بیشتر می‌شود. در مجموع 9 سناریوی مجزا برای این کار پس از بررسی‌های چندماهه در دولت، نهایی شده که قرار است از بین این سناریوها، یکی نهایی شده و این هفته برای اجرا ابلاغ شود. گزینه‌های تک‌نرخی مطرح از عرضه بنزین با نرخ ثابت 800 تومان شروع می‌شود و عرضه بنزین با نرخ 1000 و 1200 نیز از دیگر گزینه‌های مطرح است. گزینه‌های 2 نرخی به صورت 700 و 1000 تومان، 800 و 1200 تومان و 1000 و 1500 تومان مطرح است به طوری که رقم کمتر، نرخ بنزین سهمیه‌ای و رقم دوم نرخ بنزین آزاد است. محتمل‌ترین گزینه عرضه بنزین سهمیه‌بندی با نرخ هر لیتر 800 تومان و همزمان نرخ آزاد 1200 است. گزینه‌های 3 نرخی نیز مورد بررسی دولت قرار گرفته و در این راستا سناریوهای عرضه با 3 نرخ 400، 700 و 1000 و عرضه با 3 نرخ 700، 1000 و 2000 مورد توجه قرار گرفته است. در این راستا به ترتیب از چپ به راست، عدد اول رقم بنزین سهمیه‌ای یارانه‌ای، رقم دوم نرخ بنزین سهمیه‌ای آزاد و رقم سوم نرخ بنزین آزاد با مصرف نامحدود است. شایان ذکر است تاکنون نرخ 700 تومانی بنزین آزاد به میزان 300 لیتر ماهانه همراه با سهمیه 60 لیتری بنزین 400 تومانی در کارت‌های هوشمند سوخت شارژ می‌شد که مالکان خودرو در صورتی که بیش از 360 لیتر نیاز به مصرف بنزین در طول یک ماه داشتند، از کارت جایگاهداران برای سوختگیری با همان نرخ 700 تومانی اقدام می‌کردند اما در صورت نهایی شدن سناریوهای بنزین 3 نرخی، پس از اتمام سهمیه بنزین آزاد با نرخ دوم، مالکان خودرو با همان کارت هوشمند سوخت خود می‌توانند بنزین آزاد با نرخ سوم را به صورت نامحدود دریافت کنند. علاوه بر این، شنیده‌ها حاکی از این است گزارشی برای اجرایی شدن سناریوی سه نرخی دیگری به صورت نرخ‌های 800، 1200 و 1500 به معاونان رئیس‌جمهور ارجاع شده است.

موافقت وزیر نفت با بنزین 2نرخی

براساس رویه گذشته دولت باید ساعت ۲۴ امشب ۳۱ فروردین، سهمیه بنزین اردیبهشت‌ را در کارت‌های سوخت شارژ کند اما به نظر می‌رسد از اول اردیبهشت‌ماه دیگر خبری از بنزین ۴۰۰ تومانی نباشد و نرخ‌های جدید بنزین اعمال شود. براساس گفته‌های رئیس‌جمهور قرار است از اردیبهشت ماه قیمت‌های جدید بنزین و گازوئیل در گام دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها اعلام شود که براین اساس به نظر می‌رسد از ساعت 24 امشب (31 فروردین ماه) نرخ‌های جدید بنزین اعلام شود و دیگر نباید منتظر 60 لیتر بنزین نیمه‌یارانه‌ای آن هم با نرخ 400 تومانی بود. سیدناصر سجادی، قائم‌مقام مدیرعامل شرکت ملی پخش در گفت‌وگو با فارس  با اشاره به اینکه حدود 2 میلیارد و 700 میلیون لیتر بنزین 400 تومانی در کارت‌های سوخت موجود است، گفت: پس از واریز سهمیه سوخت فروردین ماه مصرف‌کنندگان اقدام به ذخیره کردن سوخت در کارت‌های خود کردند تا بتوانند از این سوخت پس از اجرای گام دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و افزایش قیمت بنزین استفاده کنند. تاکنون سناریوهای مختلفی درباره نحوه قیمت‌گذاری بنزین و گازوئیل در فاز دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها مطرح شده که برخی از این سناریوها از بنزین تک‌نرخی و برخی نیز از بنزین با دونرخ نیمه‌یارانه‌ای و آزاد حکایت می‌کند. براساس گفته‌های مسؤولان دولتی، برخی وزرا و مسؤولان مانند وزیر نفت موافق بنزین تک‌نرخی هستند اما برخی از بنزین 2 نرخی حمایت می‌کنند. پیگیری‌ها حاکی از آن است که تا اوایل فروردین ماه جاری احتمال اجرا شدن سناریوی دونرخی شدن بنزین در گام دوم هدفمندکردن یارانه‌ها بیشتر از مابقی سناریوها بوده به طوری که احتمالا بنزین نیمه‌یارانه‌ای با نرخ 700 تومان و بنزین آزاد نیز بیش از 1000 و نزدیک به 1200 تومان عرضه خواهد شد. نکته قابل تامل در این است که اگرچه برخی از مسؤولان دولتی این سناریو را محتمل‌ترین سناریو می‌دانند اما هنوز خبرهایی از وزارت نفت به گوش می‌رسد که وزیر نفت با تک‌نرخی کردن قیمت بنزین در گام دوم هدفمندکردن یارانه‌ها موافق است از سوی دیگر وزیر نفت در یکی، دو هفته اخیر صحبت‌هایی از تعیین قیمت سی‌ان‌جی به میزان 55 تا 60 درصد قیمت بنزین سهمیه‌ای در فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها می‌کند که این موضوع نشان می‌دهد وزیر نفت نیز تعیین قیمت بنزین با 2 نرخ نیمه‌یارانه‌ای به صورت سهمیه‌ای و آزاد را پذیرفته است و باید منتظر اعلام بنزین دونرخی از سوی دولت باشیم. در پایان دوباره لازم به یادآوری است بر اساس گفته مسؤولان وزارت نفت، سهمیه بنزین 400 تومانی ذخیره شده در کارت‌های سوخت نمی‌سوزد و براساس مهلتی که دولت به مصرف‌کنندگان می‌دهد مردم می‌توانند از این بنزین ذخیره شده استفاده کنند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری