کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

آمار نگران‌کننده حوادث ناشی از کار


کد خبر : ۴۳۶۷۱سه شنبه، ۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱:۰۶۵۹۵ بازدید

تعداد حادثه دیدگان شغلی در سال گذشته 18 هزار و 522 نفر اعلام شد که نشان می‌دهد روزانه به طور میانگین 50.7 نفر در جریان شغل ...

تعداد حادثه دیدگان شغلی در سال گذشته 18 هزار و 522 نفر اعلام شد که نشان می‌دهد روزانه به طور میانگین 50.7 نفر در جریان شغل خود دچار حادثه شدند.

به گزارش ایران‌جیب از مهر، حوادث ناشی از کار به هر گونه پدیده یا اتفاق پیش بینی نشده‌ای گفته می‌شود که در اثر وجود شرایط ناامن حاصل می‌شود یا شرایط نامناسبی در فرآیند تولید یا روند کار پدید می‌آید.

بر اساس آمار به دست آمده از مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، از بین جمعیت بیمه شده اصلی سازمان تامین اجتماعی، در سال گذشته ۱۸ هزار و ۵۲۲ نفر در جریان شغل خود دچار حادثه شدند که این میزان در سال ۱۳۹۴ معادل ۱۸ هزار و ۷۸۶ نفر بوده است که نشان می‌دهد در سال گذشته این حوادث ۲۶۴ نفر کمتر از سال ۹۴ بوده است.

اگرچه تعداد حادثه دیدگان شغلی روند کاهشی داشته اما می‌توان گفت در سال گذشته روزانه ۵۰.۷ نفر در شغل خود دچار حادثه شدند که همچنان آمار نگران کننده‌ای را در حوادث ناشی از کار روایت می کند.

در عین حال بررسی‌ها نشان می‌دهد ۵ هزار و ۴۵۹ نفر از کل حادثه دیدگان ناشی از شغل در سال ۹۵، در سه ماهه پایانی سال گذشته رخ داده که ۲۹.۵ درصد از کل حوادث ناشی از کار را شامل می شود.

با این حال نگاهی به آمار حوادث ناشی از کار طی ۱۰ سال گذشته نیز حکایت از آن دارد که در سال ۱۳۸۶ تعداد ۲۴ هزار و ۷۵ مورد حادثه شغلی پدید آمد. در سال ۱۳۸۷ نیز این تعداد به ۲۲ هزار و ۱۳۴ مورد، در سال ۱۳۸۸ به ۲۱ هزار و ۷۴۰ مورد، در سال ۱۳۸۹ به ۲۲ هزار و ۵۵۹ مورد و در سال ۱۳۹۰ نیز به ۲۰ هزار و ۳۹۹ مورد رسید.

همچنین این میزان از ۲۰ هزار و ۵۳۲ نفر در سال ۹۱ به ۱۹ هزار و ۴۷۷ نفر در سال ۹۲ کاهش یافت تا حوادث ناشی از کار از سال ۹۲ روند نزولی به خود بگیرد.

همچنین میزان حوادث ناشی از کار در سال ۹۳ نیز با کاهش ۵۰۰ نفری به ۱۸ هزار و ۹۱۶ نفر رسید.

تعداد حوادث ناشی از کار

سال

تعداد

۱۳۸۶

۲۴۰۷۵

۱۳۸۷

۲۲۱۳۴

۱۳۸۸

۲۱۷۴۰

۱۳۸۹

۲۲۵۵۹

۱۳۹۰

۲۰۳۹۹

۱۳۹۱

۲۰۵۳۲

۱۳۹۲

۱۹۴۷۷

۱۳۹۳

۱۸۹۱۶

۱۳۹۴

۱۸۷۸۶

۱۳۹۵

۱۸۵۲۲

 

اما طی ادوار گذشته بیشترین حوادث ناشی از شغل در بخش ساختمان رخ داده به طوریکه گفته می‌شود حدود نیمی از حادثه دیدگان شغلی مربوط به این بخش است.

علاوه بر این طبقه اعلام مسئولان وزارت کار، هزینه ای که به واسطه حوادث ناشی از کار به کشور وارد می شود رقمی معادل ۶۰۰ هزار میلیارد ریال است و ۳۸ درصد پرداختی‌های صندوق تامین اجتماعی مربوط به این حوزه است؛ همچنین در سال ۹۴ به علت وقوع حوادث ناشی از کار، ۵ هزار میلیارد ریال غرامت غرامت پرداخت شده است.

آمار مذکور نشان می ‍دهد حوادث بالای ناشی از کار به رغم هزینه‌های گزاف برای کشور، همچنان یکی از ضعف‌های حوزه ایمنی کار به شمار می‌رود که محیط غیر ایمن کار در بسیاری از موارد علت وقوع این حوادث است.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها