کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

3 عامل تقویت شاخص بورس تهران در روزهای اخیر


کد خبر : ۴۳۵۸۵یکشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶:۳۷۶۲۰ بازدید

معاون بورس اوراق بهادار تهران گفت: کاهش نرخ سکه، نرخ ارز و سود بانکی سه عامل اثرگذار تقویت بازار سرمایه است که در صورت افزایش تعداد عرضه و ...
3 عامل تقویت شاخص بورس تهران در روزهای اخیر3 عامل تقویت شاخص بورس تهران در روزهای اخیر

معاون بورس اوراق بهادار تهران گفت: کاهش نرخ سکه، نرخ ارز و سود بانکی سه عامل اثرگذار تقویت بازار سرمایه است که در صورت افزایش تعداد عرضه و تقاضا، ورود و خروج و حفظ نقدشوندگی این رشد پایدار خواهد بود.

 

به گزارش ایران‌جیب به نقل از شبکه خبر؛ حسینی مقدم معاون بورس اوراق بهادار تهران در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: رشد بورس در هفت هشت ماهه اخیر با کیفیت ترین رشد در چند سال اخیر بوده است. این دوره از رشد شاخص که 16 درصد و بیش از 16 درصد را تجربه کرده به رشد سوداوری شرکت ها برمی گردد و هم اینکه متغیرها خود را نشان داده اند که موجب رشد شاخص شده است.

وی افزود: خیلی از شرکت ها با توجه به صادرات محور بودن قیمت محصولاتشان در دیگر بازارها تعیین می‌شود، بنابراین ثمره متغیرهای سیاسی خود را به نوعی نشان داده است و نمود خود را در سوداوری شرکت‌ها نشان داده است و از ابتدای سال شاهد رشد 16 درصدی بوده ایم.

امروز پنجاهمین سالگرد بورس است نکته مهم در مقایسه سال 96 با سال 95 به طور متوسط 35 درصد عملکرد شرکت ها در شش ماهه سال 96 نسبت به شش ماهه سال 95 بهتر بوده است. اما اولین پیش بینی ها نسبت به رشد سال 95 این بود که رشد 8 درصدی داشت، پس موید این رشد شاخص سوداوری شرکت هایی بوده است که نقش پررنگ تری در رشد شاخص ها داشته اند.

بهروز خدارحمی کارشناس بورس گفت: بازار بورس از ابتدای سال به سمت تحلیل محوری رفته است که نشان می دهد سهام و صنایعی پیشرو هستند که بنیاد خوبی هم دارند. مجموع اتفاقاتی که افتاده است این امید و نوید را می دهد که بازار از هوشمندی برخوردار شده و روند پایداری را شاهد باشیم.

وی افزود: این دوره جز معدود اتفاقاتی است که بازار سهامی را انتخاب می کند که شایسته رشد هم هستند. صنایعی که فرصت های رشد بهتری داشته اند می توانند رشد پیدا کنند، وضعیت بهتری دارند. صرف نظر از کوچک و بزرگ بودن، صنایعی که متغیرهای بنیادی خوبی دارند بیشتر به پیشرفت می رسند و فرصت بهبود دارند.

مقدم در ادامه درباره بازار حراج سکه گفت: بانک مرکزی تاکید دارد که نرخ بهره در این حد بماند بنابریان برخی از سرمایه گذاران شاید دوست ندارند در بازاری که ساکن است بمانند. او افزود: نرخ ارز یک متغیر اثر گذار در بازار سرمایه و بورس است. بخش قابل توجهی از شرکت ها صادرات محورند و برخی واردات محور که بالا و پایین رفتن نرخ ارز در بازار تاثیر گذار است. 

خدارحمی نیز در این باره گفت: با توجه به مجموعه اصلاحات اقتصادی در چند سال گذشته که در بخش شبکه بانکی و موسسات اتفاق افتاده است این را نشان می دهد که سرمایه گذاران به سمت بازاری می روند که نشانی سوداگری ندارد. بخشی از این رشد جهش گونه می تواند متاثر از رشد متغیرها باشد.

مقدم در ادامه گفت: فلزات اساسی تاثیر بیشتری داشت و فراورده های نفتی نیز در رشد بورس تاثیر بیشتری داشته است. در بقیه صنعت ها رشد بالایی به اندازه این صنایع نداشته ایم. ممکن است دولت به عنوان قانونگذار با شرکت ها ارتباط داشته باشد، اما شرکت ها در بورس خصوصی هستند. 

خدارحمی در ادامه درباره معاملات درون بلوکی و تاثیر آن در شاخص های بورس گفت: این پتانسیل وجود دارد که این رونق به دیگر بخش های بازار سرمایه نیز ورود پیدا کند. 

ولی نادی قمی کارشناس بورس در ارتباط تلفنی گفت: آن چیزی که اتفاق افتاده این است که قیمت نفت، مس و سهام در جهان افزایش یافته و بازار سهام ما نیز تحت تاثیر بازار های پتروشیمی و مس و این قببیل محصولات است این صنایع پیش افتاده اند والبته نشان دهنده رونقی در اقتصاد نیست، اما می‌تواند مقدمه ای باشد در تحول اقتصاد که خوشبینی در رونق در بازار سرمایه را به دنبال دارد. خیلی از کارشناسان نیز پیش بینی کرده بودند که در شش ماهه دوم سال رونق در بازار سرمایه داشته باشیم.

عبدالمجید دهقان کارشناس بورس نیز در ارتباط تلفنی گفت: دلایلی که برای رشد شاخص ها مطرح شد یکی قیمت های جهانی و دیگری نرخ ارز بوده که تاثیر گذار بوده است. کاهش نرخ سود بانکی از سوی بانک مرکزی که موجب شد سرمایه ها به سمت بازار سرمایه برود نیز عامل تاثیرگذار بوده است به همین جهت ما همه به دنبال پایداری و ثبات در بازار بورس و سرمایه هستیم . نهاد ناظر بازار سرمایه که بازار بورس است قوانین و مقراراتی که باید اجرایی کند را به طور کامل اجرایی کند. بنابراین درجه نقدشوندگی که مورد انتظار مردم است، باید عملی شود. بازار باید در شرایط رقابتی باشد و افزایش تعداد عرضه کننده و متقاضی و ورود و خروج در رونق بازار بورس تاثیر اساسی دارد. 

مقدم در ادامه گفت: یکی از مهمترین رسالت های تغییرات دستورالعمل نقدشوندگی است تا به جایی برسیم که شرایط برای سرمایه گذاری برای همگان فراهم باشد. بنابراین وضعیت رو به رشد وجود دارد و اصلاح دستور العمل گام جدیدی در رونق بازار است. 

خدارحمی نیز در پاسخ گفت: حتی اخبار خوب در تغییر و در راستای نقد شوندگی تاثیر مثبتی بر بازار سرمایه داشته است و حفظ نقدشوندگی برای مشارکت کنندگان اثر خوبی خواهد داشت.

قمی نیز در ادامه درباره کاهش سود بانکی در رونق بازار به سمت تولید محور گفت: با توجه به اینکه نرخ سود بانکی در سطح بالایی بوده خیلی از کسب و کارها خوابیده است و کاهش نرخ سودهای بانکی روند خوبی بوده که امید می رود از این هم بیشتر کاهش پیدا کند، اما اینکه دولت نیز چه برنامه ای برای بازار سرمایه دارد مهم است.

مقدم در ادامه گفت: ما به عنوان متولیان بازار سرمایه برای قانونمندتر کردن بازار داریم. لوایحی برای اصلاح قانون بازار آماده شده که رشد کیفی را نظام مند تر اجرا کنیم. برنامه هایی داریم که از صنایعی که رشد سوداوری بیشتری دارند استفاده کنیم، همچنین با بازارهای بین المللی و همسایه ارتباط بیشتری داشته باشیم . شرکت ها نیز با استانداردهای بین المللی کار کنند که این موجب می شود که در سطح بین المللی شاهد رشد بهتر و رونق بیشتر در بازار سرمایه باشیم. 

دهقان کارشناس بورس در ادامه گفت: بازار بر پایه بازار سرمایه است که این در ایران برعکس بوده که بر اساس پول محور بوده است. وقتی مستقیما سرمایه های خرد مردم را به بازار سرمایه ببریم، دلالان حذف می شوند، اما وقتی به فضای بانکداری می بریم مشکلات بیشتر خواهد شد، بنابراین هرچه بازار سرمایه شفاف تر باشد موجب می شود که پول مستقیم به بازار سرمایه برود و رشد بیشتری داشته باشد و وزنه به سمت بازار سرمایه سنگین تر باشد.

مقدم در ادامه گفت: زیرساخت های فنی با بورس ها ایجاد شده و در مرحله تست است و باید به سطحی برسیم که دستورالعمل ها به مرحله اجرایی برسد و در یک ماه آینده شاهد اجرایی شدن مصوبه باشیم. 

خدارحمی در ادامه گفت: در بلند مدت به نظر می رسد اقبال به سمت سرمایه گذاری در بازار سرمایه و بورس بیشتر شود و اعتماد ها به بازار سرمایه بیشتر می شود و روند صعودی شروع شده است.

قمی در ادامه گفت: اگر شاخص بورس امروز در رونق قرار گرفته قیمت های جهانی مواد خام افزایش یافته است که اگر این قیمت ها فرو بریزد شاید انتظار سقوط بازار را داشته باشیم، بنابراین باید گفت انسان یک شبه ثروتمند نمی شود. 

دهقان نیز گفت: مردم بر اساس شایعات سهام را خرید و فروش نکنند. یکی از مسائل مهم این است که تابع سرمایه گذاری مردم بلند مدت باشد، چون اگر با هدف کوتاه مدت وارد بازار سرمایه شوند به مشکل بخورند. 

مقدم نیز گفت: انتظار این است که رشد شاخص نیازمند ورود به بازار سرمایه نباشد، بلکه سرمایه گذاری بلند مدت مد نظر باشد و با مشورت وارد بازار شوند. 

خدارحمی نیز گفت: مردم در سرمایه گذار دقت کنند و تحلیل محور تصمیم بگیرند تا نتایج بهتری شاهد باشند.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب