کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

هشدار درباره ورود مردم ایران به معاملات بیت‌کوین


کد خبر : ۴۳۰۸۷دوشنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰:۱۴۴۵۹۶ بازدید

برنامه بانک مرکزی برای بیت کوین هنوز نهایی نشده اما باید توجه داشته باشیم که بیت کوین نوسانات شدیدی دارد و در یک سال اخیر ارزش آن 10 برابر شده است.

فارس- معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از پایداری شبکه بانکی در مناطق زلزله‌زده خبر داد و گفت: از صبح امروز جلساتی برگزار شد تا قطعی صورت نگیرد و ارائه خدمات بانکی ادامه یابد.

ناصر حکیمی در نشست خبری با اشاره به وقوع زلزله شب گذشته در غرب کشور و وضعیت شبکه بانکی در مناطق زلزله‌زده اظهار داشت: امیدوارم پایداری سرویس در نقاط آسیب‌دیده ادامه باید و به همین دلیل تیم‌های ویژه تجهیز شده است.

 

وی افزود: از صبح امروز جلساتی برگزار شد تا قطعی صورت نگیرد و ارائه خدمات بانکی ادامه یابد.


6 سند بانک مرکزی درباره فین‌تک‌ها 

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی درباره سیاست اخیر بانک مرکزی درباره فن آوری های مالی یا فین تک ها گفت: بانک مرکزی براساس بررسی ها و تجربیات بین المللی در زمینه فین تک ها، سیاست نامه ای را درباره این موضوع تهیه و ارائه کرد.

حکیمی تصریح کرد: با ارائه این سیاست نامه، چارچوب ها برای یک سال و نیم آینده مشخص و دیدگاه بانک مرکزی در این زمینه در قالب این سیاست نامه اعلام شد.

وی با بیان اینکه، سیاست های کلی دارای 6 سند است، اظهارداشت: سند اول در تیرماه به نام پرداخت ساز ارایه شد که بر اساس آن فین تک هایی ایجاد می شود که اطلاعات مربوط به پرداخت را توسعه می دهند.

معاون فناورهای نوین بانک مرکزی پرداخت یار را دومین سندی اعلام کرد و اظهارداشت: امکان استفاده از خدمات پذیرش کارت ها توسط فین تک فراهم شد.

وی ادامه داد: پرداخت بان به عنوان سند سوم چند روز آینده ابلاغ می شود که بر اساس آن فین تک هایی که ریز مقدارها را پوشش می دهند مثل کیف پول خرد و غیره را در  بر می گیرد.

حکیمی ادامه داد: سند چهارم اواخر دی ماه ابلاغ می شود که حساب یار نامیده می شود.

وی تصریح کرد: حساب یار نرم بین المللی است و بر همین اساس آپ هایی ایجاد می شود که مدیریت حساب در بانک های مختلف را فراهم می کند.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی سند پنجم را سندی درباره ارزهای رمزینه عنوان کرد و گفت: سند بیت کوین یا همان ارزهای رمزگذاری شده تا پایان نیمه اول سال آینده نهایی و منتشر خواهد شد.


سوداگران به بیت کوین هجوم برده‌اند

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اعلام اینکه ضوابط و چارچوب های استفاده از بیت کوین پس از اتمام مطالعات بانک مرکزی تدوین و اعلام خواهد شد، تصریح کرد: برنامه بانک مرکزی برای بیت کوین هنوز نهایی نشده اما باید توجه داشته باشیم که بیت کوین نوسانات شدیدی دارد و در یک سال اخیر ارزش آن 10 برابر شده است.

وی اضافه کرد: به همین دلیل یک عدم اطمینان وجود دارد که آیا می توان به این ارز اطمینان کرد زیرا هم اکنون به نظر می رسد برخی سوداگران به بیت کوین هجوم برده اند.


ابلاغ مقررات بیت‌کوین تا پایان امسال 

وی گفت: اگر بانک مرکزی زودتر به جمع‌بندی برسد تا پایان امسال نظر خود را درباره بیت‌کوین اعلام خواهد کرد. 

خبرنگار فارس در واکنش به این صحبت حکیمی پرسید آیا ایجاد فاصله بین تدوین مقررات و ضوابط بیت‌کوین که قرار است در نیمه دوم امسال اعلام شود با اعلام موضعی که پایان سال انجام خواهد شد خلائی را ایجاد نخواهد کرد؟ چرا که این فاصله بین تدوین ضوابط و اعلام موضع قطعا مشکلاتی را برای مردم ایجاد خواهد کرد.  حکیمی پاسخ داد: زمان اعلام سیاست‌ها و ضوابط ارزهای رمز گذاری شده فعلا همان نیمه اول سال آینده است اما اگر بررسی ها و مطالعات بانک مرکزی در سال جاری به اتمام برسد قطعا اعلام و منتشر خواهد شد. 

وی تاکید کرد: موضع بانک مرکزی همزمان با اعلام ضوابط و مقررات خواهد بود تا خلائی بین این دو ایجاد نشود. 

اما تلاش می‌کنیم با توجه به فراگیر شدن این مساله در سال جاری جمع بندی نهایی را اعلام و مقررات مربوطه را هم ابلاغ کنیم. 

وی گفت: دیدگاه‌های مختلفی در بانک‌های مرکزی جهان در باره این ارزها وجود دارد و دامنه وسیعی از دیدگاه ها شامل ممنوعیت کامل تا امکان استفاده از آن را در برمی‌گیرد.

حکیمی ادامه داد: مقداری سوداگری در بازار ارز دیجیتال وجود دارد و حتی بازاریابی هرمی را در این زمینه شاهدیم که در فضای مجازی دیده می شود.

این مقام مسئول افزود: با توجه به اینکه سیاستگذار به جمع بندی برای شناختن آن به عنوان ارز رسمی نشناخته، ریسک آن بالاست ضمن اینکه امکان فریب سرمایه گذار وجود دارد.

وی ضمن هشدار به مردم برای سرمایه‌گذاری در بازار بین کوین گفت: با توجه به نوسان شدید ارز دیجیتال، هنوز این ارز به طور رسمی از سوی بانک مرکزی شناخته نشده و ریسک خرید این نوع ارزها بالاست.

معاون فناوری‌های نوین افزود: برخی افراد و شبکه ها ابزارهایی ایجاد کرده اند که کوپن و ژتون ارز دیجیتال را عرضه می‌کنند اما معلوم نیست آیا این شبکه‌های مجازی داخلی واقعا در قبال پول دریافتی از مشتری بیت‌کوین می‌خرند یا خیر.

وی ادامه داد: بانک مرکزی پیشنهاد نمی‌کند که در این زمینه ورود کنند. تا زمانی که سیاستگذاری نکنیم، نمی‌توانیم آن را ممنوع اعلام کنیم اما می‌توانیم هشدار دهیم.

حکیمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بانک مرکزی برنامه‌ای برای جلوگیری از این معاملات ندارد، گفت: ذات ارزهای دیجیتال، نرم افزار است و حتی اگر فیلتر شود، از مسیر دیگری فعالیت می‌کند. از این رو به مردم هشدار می‌دهیم و پیشنهاد می‌کنیم که در این بازار فعلا سرمایه‌گذاری نکنند زیرا فضای فریب سرمایه‌گذاران در بازار داخلی بین کوین شکل گرفته احتمال مالباختگی در این بازار وجود دارد.


بیت کوین به صورت هرمی در حال رشد است 

وی با بیان اینکه بیت کوین از دو جنبه نوسان زیاد و رسمی نبودن آن و نداشتن پشتوانه بیت‌کوین را پرریسک عنوان کرد و گفت: در حال رصد این بازاریم و می‌بینیم که این ارز دیجیتال به شکل هرمی در حال رشد است. البته دستگاه‌های ذی ربط در برخورد با شبکه‌های هرمی ورود کنند.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ششمین سند بانک مرکزی را قرض‌های نفر به نفر اعلام کرد و افزود: فین‌تک‌ها می‌توانند این طرح را پیاده‌سازی کنند و این روش ابزار خوبی برای تامین مالی خرد است.

وی تاکید کرد: همکاری خوبی با فین‌تک‌های برای دسترسی مردم به خدمات پرداخت داشتیم و امیدواریم در طول سال آینده این تسهیل برای دسترسی به حوزه خدمات مالی هم برسد.

حکیمی همچنین با تایید مشکل عدم رصد منشاء معاملات بیت کوین، گفت: اولویت اول ما این است که ضوابط بین کوین با مقررات مبارزه با پولشویی و قوانین مرتبط با آن تطبیق داشته باشد و به هیچ عنوان این ابزار نباید مهملی برای پولشویی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: دقیقا به همین دلیل است که بانک مرکزی تا این لحظه همچنان در حال مطالعه راه‌های نظارت و اعمال مقررات ضد پولشویی در معاملات بین‌کوین است و موضع خود را نسبت به بیت کوین اعلان نکرده است. 


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری