کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

اخاذی 400 میلیونی سرهنگ قلابی با تهمت‌های اخلاقی


کد خبر : ۴۲۷۲۵شنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷:۰۸۶۶۴ بازدید

مردی که با جعل عنوان سرهنگی به شهروندان تهمت اخلاقی زده و ٤٠٠ ‌میلیون تومان اخاذی کرده بود، دستگیر شد.

شرق- در پی وقوع سرقت‌های مشابه که در آنها شخصی حدودا ٤٥ساله، تحت عنوان سرهنگ یکی از ارگان‌های نظامی و انتظامی اقدام به اخاذی از رانندگان مسافرکش و کسبه شهر تهران کرده بود، رسیدگی به موضوع در اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ آغاز شد. با شناسایی و پرس‌وجو از تعدادی از مال‌باختگان، تمامی آنها در اظهاراتی مشابه‌ عنوان کردند در زمان مسافرکشی یا حضور در محل کارشان شخصی به‌عنوان سرهنگ نیروهای نظامی و انتظامی به آنها مراجعه و به بهانه اینکه مال‌باختگان برای دو خانم جوان ایجاد مزاحمت کرده‌اند، آنها را تهدید به توقیف خودرو، تعطیلی محل کسب، ابطال مجوز کار، بازداشت و... کرده و به این شیوه و ترفند مبالغ بعضا چند‌ میلیون‌تومانی از آنان گرفته است.

یکی از مال‌باختگان در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «یک روز بعد از ظهر مشغول مسافرکشی بودم که دو نفر خانم به‌عنوان مسافر سوار ماشین شدند و آدرس خیابان دماوند را دادند. در حرکت بودم که بعد از پل خاقانی، یک موتورسوار با موتورسیکلت مشکی به من نزدیک شد و گفت: «بزن کنار!»؛ به محض توقف این شخص من را از ماشین بیرون آورد و کارت شناسایی نشان داد و گفت: «من مأمور هستم» و در ادامه مدارک شناسایی من را گرفت و گفت: «باید ماشین شما توقیف شود». عنوان کردم که من مسافرکش هستم اما در کمال تعجب این دو خانم مدعی شدند که ابتدا به‌عنوان مسافر سوار ماشین شدند اما من به آنها پیشنهاد دوستی دادم. هر چقدر با التماس گفتم این موضوع صحت ندارد، این شخص قبول نکرد و اصرار بر آن داشت که خودرو باید به پارکینگ منتقل و من نیز به دادگاه معرفی شوم. بالاخره پس از التماس و خواهش‌های فراوان، این شخص رضایت داد که با گرفتن پول مسئله را خاتمه دهد اما پیش از آن دو خانم را از ماشین پیاده کرد و آنها از محل رفتند. من نیز از ترس توقیف خودرو و معرفی‌شدن به دادگاه قبول کردم مبلغ سه ‌میلیون‌تومان مورد درخواست او را به کارتش واریز کنم».

مال‌باخته‌ای دیگر نیز به کارآگاهان گفت: «از میدان فرهنگ سعادت‌آباد عبور می‌کردم که دو خانم جوان دست بلند کردند و گفتند: «میدان شهرداری». میدان شهرداری در مسیر رفتن به منزلم بود. این دو خانم را به‌عنوان مسافر سوار کردم. هنگام ورود به بلوار دریا، ناگهان یک نفر با موتورسیکلت سیاه‌رنگ جلوی من را گرفت و با نشان‌دادن کارت شناسایی و معرفی خود با درجه سرهنگی، خودش را مأمور پلیس امنیت اخلاقی معرفی و عنوان کرد حداقل باید یک شب را در بازداشت بمانم و در ادامه مدعی شد: «اگر به دادگاه بروی حداقل ١٥‌میلیون تومان جریمه خواهی شد»؛ پس از گذشت نزدیک به یک ساعت بحث‌کردن، این شخص در ازای دریافت پنج ‌میلیون تومان راضی شد که من را رها کند؛ پس از واریز این مبلغ، او مدارک خودرو را به من تحویل داد و آن خانم‌ها نیز از ماشین پیاده شدند». مال‌باخته‌ای دیگر که داخل مغازه‌اش مورد اخاذی قرار گرفته بود،  نیز در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «در مغازه مشغول کار بودم که خانم جوانی وارد مغازه شد. بعد از گذشت حدودا دو دقیقه از حضور این خانم در مغازه مردی حدودا ٤٥ساله وارد مغازه شد و ضمن معرفی خودش به‌عنوان سرهنگ اداره اماکن عنوان کرد من قصد فریب این خانم جوان و آزار و اذیت وی را داشتم که در ادامه آن زن نیز اظهارات او را تأیید کرد. این شخص تهدید کرد مغازه من را تعطیل و مجوز کسب و کار مرا نیز باطل خواهد کرد؛ با خواهش و التماس فراوان، این شخص با گرفتن مبلغ یک‌میلیون و ٥٠٠‌ هزار تومان راضی شد تا اقدامی برای باطل‌کردن جواز من و تعطیلی مغازه‌ام نکند و در ادامه با آن خانم جوان نیز صحبت کرد تا او نیز شکایتی نداشته باشد».

با توجه به شیوه و شگرد سرقت‌ها، کارآگاهان با بررسی تراکنش‌های مالی صورت‌گرفته موفق به شناسایی صاحب حساب در محدوده میدان شوش شدند اما با مراجعه به محل سکونت صاحب حساب و انجام تحقیقات میدانی اطلاع پیدا کردند صاحب حساب از معتادان بلامکان و کارتن‌خوابی است که به احتمال بسیار زیاد، متهم پرونده با استفاده از مدارک متعلق به وی اقدام به افتتاح حساب کرده است ضمن آنکه هیچ‌کدام از مال‌باختگان نیز تصاویر به‌دست‌آمده از صاحب حساب را مورد شناسایی قرار ندادند.
در ادامه تحقیقات پلیسی، کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی با بهره‌گیری از تصاویر به‌دست‌آمده از مغازه‌های محل سرقت که مجهز به دوربین‌های مداربسته بودند، اقدام به شناسایی تصویر دو خانم جوان و در ادامه متهم اصلی پرونده کردند.

بررسی‌ها نشان داد تصاویر به‌دست‌آمده از زنان یکسان است که این امر حکایت از آن داشت که این دو خانم، همدست متهم اصلی پرونده هستند و با طرح و برنامه قبلی وارد محل سرقت‌ها شده‌اند. ضمن آنکه تصاویر این دو خانم جوان از سوی  مال‌باختگان مسافرکش نیز مورد شناسایی قرار گرفت.

با بهره‌گیری از اقدامات پلیسی و بانک اطلاعات مجرمان سابقه‌دار در پلیس آگاهی، کارآگاهان موفق به شناسایی یکی از مجرمان حرفه‌ای در زمینه جعل عناوین و کلاه‌برداری شدند که اردیبهشت سال جاری پس از گذشت مدت‌زمان کوتاهی از آخرین دستگیری از زندان آزاد و با همدستی دو خانم جوان اقدام به سرقت و زورگیری از رانندگان مسافرکش و کسبه شهر تهران کرده بود.  در شرایطی که حسین.ک (٤٢ساله) پس از آزادی از زندان بلافاصله از محل سکونتش متواری شده و زندگی مخفیانه‌ای را آغاز کرده بود، سرانجام در محدوده میدان شهدا شناسایی و دستگیر شد.

متهم پس از انتقال به اداره پنجم پلیس آگاهی و شناسایی از سوی  شکات و مال‌باختگان، صراحتا به جعل عناوین دولتی و نظامی اعتراف و دو همدست خود به‌ نام‌های زهرا. الف (٢٢ساله) و صغری. ح (٤٣ساله) را نیز معرفی کرد. با شناسایی مخفیگاه این دو متهم در محدوده میدان شوش و شهرری، این دو زن نیز دستگیر شدند و در همان تحقیقات اولیه صراحتا به همدستی با حسین اعتراف و عنوان کردند در هر سرقت، حسین به هر کدام از آنها ٥٠٠‌ هزار تومان به‌عنوان دستمزد پرداخت می‌کرد و آنها خودشان دقیقا اطلاع نداشتند حسین دقیقا چه مبلغی را از مال‌باختگان اخاذی و زورگیری کرده است. سرهنگ کارآگاه داوود فرد، معاون مبارزه با سرقت‌های خاص پلیس آگاهی تهران بزرگ، با تأیید این خبر عنوان کرد:« در ادامه رسیدگی به پرونده متهمان و در بررسی اظهارات مال‌باختگان و همچنین تراکنش حساب‌های به‌دست‌آمده از متهم اصلی پرونده، ارزش مالی این پرونده تاکنون به بیش از ٤٠٠‌ میلیون تومان رسیده و در حال حاضر اقدامات پلیسی برای شناسایی دیگر مال‌باختگان و جرائم ارتکابی متهمان در دستور کار اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد».

سرهنگ داوود فرد در ادامه گفت: با اعترافات صریح متهمان به انجام سرقت‌های متعدد در مناطق مختلف شهر تهران به‌ویژه در مناطق تهرانپارس، سعادت‌آباد، شهرک غرب، مطهری، تجریش، پاسداران، امام‌حسین، دماوند، ولیعصر، پیروزی و... و در بررسی پرونده‌های مشابه، تاکنون ده‌ها مال‌باخته شناسایی و به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ دعوت شده‌اند.

معاون مبارزه با سرقت‌های خاص پلیس آگاهی تهران بزرگ در پایان گفت: در ادامه رسیدگی به پرونده و به‌منظور شناسایی دیگر مال‌باختگان، دستور انتشار بدون پوشش تصویر متهم از سوی بازپرس پرونده صادر شده است و از شکاتی که موفق به شناسایی تصویر متهم شده‌اند، دعوت می‌شود برای طرح و پیگیری شکایات خود به نشانی اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند؛ همچنین از همه شهروندان که موفق به شناسایی تصویر متهم شده و اطلاعاتی درخصوص دیگر جرائم ارتکابی متهم دارند نیز درخواست می‌شود اطلاعات خود را از طریق شماره تماس‌های ٥١٠٥٥٥٠٥ و ٥١٠٥٥٤٠٨ در اختیار کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ  قرار دهند.اخبار مرتبط


میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو