کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

واردات بی‌حساب تایر از کشورهایی بی نشان !


کد خبر : ۴۲۴۸۷یکشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵:۰۷۱۵۷۷ بازدید

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر ایران با انتقاد از آمار بالای واردات تایر به کشور گفت : متاسفانه بخش زیادی از واردات تایر از کشورهایی ...

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر ایران با انتقاد از آمار بالای واردات تایر به کشور گفت : متاسفانه بخش زیادی از واردات تایر از کشورهایی چون تیمور شرقی که به درستی مکان آن در نقشه مشخص نیست وارد می شود که این نشان از بی حساب بودن واردات و باز بودن دروازه های ورودی به کشور است .

محمد رضا  گنجی در گفتگو با خبرخودرو اظهار داشت : متاسفانه قوانین موجود و داشتن صرفا نمایندگی موجب شده که برخی از این نمایندگی های از هر کشوری اقدام به واردات کنند به طوری که امروز بخشی از تایرهایی که از تیمور شرقی واردات می شوند از طریق نمایندگی میشلن فرانسه در ایران وارد می شود در حالی که این نمایندگی از بهترین برندهای تایر در دنیا است اما تنها 26 صدم درصد از محصولات این برند از فرانسه وارد می کند و بیش از 99 درصد از تایرهای این برند از کشورهایی مثل تیمور و چین وارد می شود.

وی گفت : آیا کیفیت تولیدات ایرانی از تایرهایی که در تیمور شرقی تولید می شود پایین تر است که باید این حجم واردات تایر از این کشور صورت گیرد؟

این فعال در صنعت تولید تایر با اشاره به اینکه تایرهای وارداتی به لحاظ قیمت رقیب تایرهای ایرانی نیست ، اظهار داشت : امروز دغدغه تولیدکنندگان قیمت تایر های وارداتی نیست بلکه سهم بازار است که با واردات سهم بازار تایرهای داخلی را در اختیار می گیرند.

گنجی افزود : هم اکنون 10 کارخانه تولید تایر در کشور وجود دارد که به طور متوسط روزانه یک  میلیارد دلار در این کارخانجات سرمایه گذاری صورت گرفته و13  هزار و 500 نفر نیز به طور مستقیم در این بخش ها مشغول به فعالیت هستند اگر این تولیدات وارد شوند بالطبع کارخانجات باید با ظرفیت کمتری تولید کنند چنانچه هم اکنون این اتفاق رخ داده و در حال حاضر  تایرهای خارجی 30 درصد از سهم بازار تایر ایران را در اختیار گرفتند.

وی افزود : در شرایطی که تولیدات داخلی از کیفیت و استاندارد مطلوب و خوبی برخوردار است چرا باید سهم بازار تولیدات داخلی به شرکتهای خارجی و چینی داده شود.

به گفته وی هم اکنون در  کشورهایی مثل آمریکا ، برزیل ، آرژانتین و ترکیه برای حمایت از تولید داخل تعرفه های 80 تا 90 درصدی جهت واردات تایرهای چینی تعیین کردند.

وی تصریح کرد : امروز قیمت و سهم بازار دو بال موفقیت یک کارخانه تولیدی هستند اما چنانچه ظرفیت تولید کشور کامل باشد و باز هم نیاز در داخل وجود داشته باشد می توان نسبت به واردات اقدام نمود اما در شرایطی که همچنان امکان تولید در کشور وجود دارد چرا باید واردات داشته باشیم؟

وی گفت : هم اکنون برخی از کارخانجات تولید تایر با یک چهارم ظرفیت تولید می کنند به طوری که در مجموع 20 درصد ظرفیت خالی در صنعت تایر وجود دارد.


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری