کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

ناگفته‌ها از مونتاژکاری که به اسم داخلی‌سازی تمام می‌شود


کد خبر : ۴۲۲۵۵یکشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰:۲۹۳۰۶۹ بازدید

عضو انجمن لوازم خانگی با بیان اینکه قوانین و مقررات، فعالان اقتصادی را به مونتاژکاری ترغیب می‌کند، گفت: درآمد حاصل از واردات 5 برابر درآمد تولید ...
ناگفته‌ها از مونتاژکاری که به اسم داخلی‌سازی تمام می‌شودناگفته‌ها از مونتاژکاری که به اسم داخلی‌سازی تمام می‌شود

عضو انجمن لوازم خانگی با بیان اینکه قوانین و مقررات، فعالان اقتصادی را به مونتاژکاری ترغیب می‌کند، گفت: درآمد حاصل از واردات 5 برابر درآمد تولید داخل است و در حال حاضر قطعات مختلف از گمرکات متفاوت وارد و در داخل مونتاژ می‌شوند.

سعید موسوی در گفت‌ و گو با فارس، درباره تأکید مقام معظم رهبری بر لزوم رفع مونتاژ‌کاری در صنعت کشور، اظهار داشت: در حال حاضر مونتاژکاری به یک رویه کلی در تمام صنایع کشور تبدیل شده و راحت‌ترین کار برای صنعتگر این است که خود را درگیر توسعه محصول نکند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال اگر تولیدکننده‌ای بخواهد لباسشویی تولید کند باید ابتدا بر اساس سلیقه مردم و نیاز بازار یکسری قالب‌ها را طراحی کند، بعد به دنبال ساخت قالب و همچنین تأمین مواد اولیه مناسب برای تولید محصول برود تا به خودکفایی برسد و در این بخش نیازی به واردات نداشته باشیم.

موسوی تصریح کرد: متأسفانه اکثر سرمایه‌گذاران از ابتدا هدفشان دستیابی به پول است و به همین دلیل به دنبال واردات قطعات لوازم خانگی از گمرکات مختلف می‌روند و در نهایت، این قطعات را مونتاژ می‌کنند، مثلاً درب لباسشویی از یک گمرک و موتور آن از گمرک دیگر وارد می‌شود و در یک کارخانه که قرار بوده به تولید داخل اختصاص داشته باشد، مونتاژ می‌شود.

وی با بیان اینکه از این طریق، سرمایه‌گذار زودتر به پول خود می‌رسد و هزینه کارگری کمتری را نیز پرداخت می‌کند، گفت: اگر قرار بود صنعتگر این قطعات وارداتی را تولید کند، باید افراد بیشتری را استخدام می‌کرد و حقوق کارگر و حق بیمه پرداخت می‌کرد که در نهایت اشتغالزایی نیز به همراه داشت، اما متأسفانه سرمایه‌گذاران بیشتر به فکر سود خود هستند.


همراهی دولت با مونتاژکنندگان/قطع برق کارخانه‌ها

وی با اشاره به اینکه در عین حال، دولت نیز در این تصمیم نادرست با آنها همکاری می‌کند، گفت: وضع مالیات‌های بالا برای تولیدکنندگان و سهم 23 درصدی کارفرما از حق بیمه از جمله موانع موجود بر سر راه تولید در کشور است.

این عضو انجمن لوازم خانگی ادامه داد: مسائلی مانند تأخیر یک هفته‌ای در پرداخت پول برق، باعث قطع برق برخی کارخانه‌ها طی روزهای اخیر شده و این مسئله در مورد هزینه آب مصرفی کارخانه‌ها نیز برقرار است.

به گفته وی، واردکنندگان با چنین موانعی روبرو نیستند، در حالی که تولیدکننده باید به هزار ارگان و سازمان از جمله شهرداری و سازمان امور مالیاتی پاسخگو باشد.


تعرفه پایین مونتاژکاری نسبت به تولید داخل

وی در ادامه با بیان اینکه واردکنندگان قطعات لوازم خانگی نسبت به واردات از چین اقدام می‌کنند، گفت: بابت این واردات، تعرفه پایین‌تری نسبت به واردات محصول ساخته‌شده (CBU) و یا قطعات بزرگتر پرداخت می‌شود، اما در واقع این قطعات از گمرکات مختلف وارد می‌شود که شک‌برانگیز نیست و در نهایت، مونتاژ و در بازار به مردم عرضه می‌شود.


درآمد واردات 5 برابر تولید داخل

موسوی با بیان اینکه طراحی یک محصول حداقل یک سال زمان می‌برد، گفت: واردات در کمتر از دو ماه انجام می‌شود و از سویی، درآمد حاصل از واردات 5 تا 6 برابر درآمد حاصل از طراحی و تولید داخل است.

وی ادامه داد: قیمت تمام‌ شده تولیدات از حجم تولید متأثر است و اگر تیراژ تولید از یک مقدار مشخص کمتر باشد، تولید به‌ صرفه نخواهد بود و تولیدکننده نمی‌تواند با مونتاژکار رقابت کند.

وی اظهار داشت: واردکنندگان جدیدترین تکنولوژی را به کشور وارد می‌کنند در حالی که اگر تولیدکننده بخواهد نسبت به ساخت قالب جدید اقدام کند، زمان زیادی صرف می‌شود و در نهایت قالب جدیدتری به بازار می‌آید و نمی‌تواند هزینه قالب قبلی را دربیاورد، در نتیجه هزینه تولیدش افزایش می‌یابد.

این عضو انجمن لوازم خانگی با بیان اینکه یک لباسشویی 8 کیلویی حدود 1.5 میلیون تومان برای تولیدکننده هزینه دارد، گفت: تولیدکننده باید مقداری سود نیز بر روی این قیمت لحاظ کند، در حالی‌ که واردکننده، محصول وارداتی را با کیفیت پایین‌تر و قیمت کمتر عرضه می‌کند و در درازمدت نیز کسی از او جواب نمی‌خواهد،‌ زیرا محصولش قابل ردیابی نیست.


رشد 3 برابری قیمت داخلی فوم و افزایش بهای تولید یخچال

وی در ادامه با اشاره به افزایش یکباره قیمت فوم (مواد اولیه مورد نیاز برای عایق‌بندی بین کابین پلاستیکی و بدنه فلزی یخچال) از سوی شرکت‌های پتروشیمی داخلی و تأثیر آن بر قیمت تمام‌شده تولید یخچال گفت: قیمت هر کیلو فوم از 9 هزار تومان به 24 هزار تومان رسیده است و در هر دستگاه یخچال از 10 کیلوگرم فوم استفاده می‌شود که در نهایت رشد قیمت این ماده اولیه باعث بالا رفتن هزینه تولید یخچال شده است.

به گفته وی، وضعیت نامناسب تولید در کشور باعث شده بعضی کارخانه‌های تولید لوازم خانگی تعطیل شوند و یا تولیدشان را به یک پنجم کاهش دهند.

موسوی، عدم تولید بوردهای الکترونیکی را از دیگر مشکلات صنعت لوازم خانگی کشور عنوان کرد و گفت: واحدی که باید در کشور بورد تولید می‌کرد، نتوانست متناسب با نیاز بازار و پیشرفت تکنولوژی، این کار را انجام دهد و در نهایت این محصول به کشور وارد می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین با وجود بیش از 150 کارخانه تولید یخچال فریزر در کشور، تولید کمپرسور در داخل صورت نمی‌گیرد و این قطعه از طریق واردات تأمین می‌شود.

موسوی تصریح کرد: برای تولید این کمپرسورها به ریزپردازنده‌های حساسی نیاز داریم که برخی قطعات آن از جمله مقاومت‌ها در داخل تولید نمی‌شوند.


کارخانه‌های مدعی تولید داخل، نیمی از قطعات را وارد می‌کنند

وی تأکید کرد: کارخانه‌هایی که ادعای تولید داخلی لوازم خانگی را دارند بیش از نصف قطعات مصرفی خود را وارد و روی محصولاتشان نصب می‌کنند.

عضو انجمن لوازم خانگی با تأکید بر اینکه حمایت از تولیدکنندگان داخلی می‌تواند باعث تولید محصولات با کیفیت بالا و قابل رقابت با کالاهای وارداتی شود، گفت: اگر تولیدکنندگان از پرداخت مالیات‌های سنگین معاف شوند و یا سهم آنها از بیمه کاهش یابد و در عین حال تسهیلاتی برای تولید اختصاص یابد، می‌توانند فعالیت تیراژ و کیفیت تولیدات خود را افزایش دهند.

وی هزینه پایین نیروی کار را از جمله مزیت‌های کشور عنوان کرد و گفت: به جای پرداخت هزینه بابت حمل و نقل قطعات وارداتی می‌توانیم تسهیلاتی را به تولیدکنندگان اختصاص دهیم تا بابت تولید داخلی قطعات و افزایش کیفیت تولیدات هزینه کنند.

به گفته موسوی شرایط اقتصادی کشور طوری تغییر کرده که تولیدکنندگان به سمت مونتاژکاری رفته‌اند و مونتاژکنندگان نیز دلال شده‌اند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها