کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

قیمت قطعی آپارتمان‌های 300 تا 350 میلیون تومان در تهران


کد خبر : ۴۱۹۸۳دوشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۸:۲۵۳۸۲۶ بازدید

سهم آپارتمان‌های قیمت متوسط در دامنه بودجه خانه اولی‌ها از کل معاملات ماهانه مسکن در تهران طی تابستان گذشته حدود هشت درصد بوده که ...

سهم آپارتمان‌های قیمت متوسط در دامنه بودجه خانه اولی‌ها از کل معاملات ماهانه مسکن در تهران طی تابستان گذشته حدود هشت درصد بوده که آپارتمان‌های بیش از پنج سال ساخت سهم بیشتری از این معاملات دارند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از دنیای‌اقتصاد، دامنه بودجه اغلب زوج‌های جوان خانه اولی در تهران با احتساب تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی از محل اوراق یا دو فقره تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم روی یک خانه (مجموعا تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان)، عموما بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است. در این بین زوج‌هایی که قدرت خرید آنها به رقمی بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان رسیده، می‌توانند سراغ آپارتمان‌های قیمت متوسط مناسب خانه اولی‌ها که واجد شرط سنی تا ۱۵ سال ساخت برای صندوق یکم یا تا ۲۰ سال ساخت برای وام از محل اوراق هستند، بروند. از طرفی سن بنای مطلوب خانه‌اولی‌ها طبعا آپارتمان‌های نوساز و تازه‌ساز با سن بنای تا پنج سال ساخت است.

اما کمبود آپارتمان نوساز در این دامنه قیمتی موجب شده سهم آپارتمان‌های با سن بیش از پنج سال از نوسازها پیشی بگیرد؛ به نحوی که در طول ماه‌های تیر، مرداد و شهریور امسال سهم آپارتمان‌های ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومانی از کل معاملات حدود هشت درصد بوده که از این میزان بین ۵۵ تا ۶۰ درصد از کل معاملات این گروه، مربوط به آپارتمان‌های میانسال و کهنه‌ساز با سن بنای ۶ سال و بیشتر بوده است.

آمار غیرقطعی معاملات مسکن انجام شده از ابتدای مهرماه تاکنون نیز حاکی از این است که نسبت هشت درصدی آپارتمان‌های ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیونی از کل معاملات تا روز گذشته حفظ شده و در این بین همچنان ۴۰ درصد از آپارتمان‌های این بازه قیمتی که فروش رفته، نوساز تا پنج سال ساخت بوده است.

تحقیقات «دنیای اقتصاد» درباره علت تکرار این سهم در آمار معاملات ماه‌های پیاپی از ابتدای تابستان تاکنون، حاکی از این است که به دلیل کمبود فایل نوساز در این دامنه قیمتی، بسیاری از خانه‌اولی‌ها حتی با برخورداری از بودجه متوسط رو به بالا در مقایسه با عموم زوج‌های جوان خانه اولی، توان خرید واحد نوساز نداشته و ناچار هستند به سمت آپارتمان‌های میانسال روی بیاورند.

مشاوران املاک با آنالیز انتخاب خانه‌اولی‌ها در بازار مسکن، علت دوم این وضعیت را اولویت دادن آنها به متراژ بزرگ‌تر به جای سن بنای کمتر می‌دانند. به گفته آنها، آپارتمان نوساز و تازه‌ساز در دامنه قیمتی ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان در بازار ملک اندک نیست اما اغلب آنها یک‌خوابه هستند و تا ۶۰ مترمربع مساحت دارند. این در حالی است که در بسیاری از مناطق مصرفی می‌توان آپارتمان‌های دو خوابه با متراژ میانگین ۷۰ مترمربع را در گروه آپارتمان‌های هفت تا ۱۲ ساله که به‌وسیله بازسازی، برای عرضه در بازار آماده شده‌اند، پیدا کرد. طبیعی است که در این صورت زوج‌های جوان با آینده‌نگری درباره فرزنددار شدن، آپارتمان دو خوابه میانسال را به نوساز کوچک‌متراژ ترجیح می‌دهند.

قیمت قطعی آپارتمان‌های 300 تا 350 میلیون تومان در تهراناخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها