کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

3 نگاه به آینده بازار مسکن

کدخبر:۴۱۸۳۴پنجشنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۹:۴۶۳۶۹۰ بازدید

سیاست‌گذاران و کارشناسان بخش مسکن در یک نشست مشترک، ضمن بررسی مهم‌ترین چالش‌های بخش مسکن در شرایط فعلی، عمده‌ترین ...
3 نگاه به آینده بازار مسکن

سیاست‌گذاران و کارشناسان بخش مسکن در یک نشست مشترک، ضمن بررسی مهم‌ترین چالش‌های بخش مسکن در شرایط فعلی، عمده‌ترین راهکارهای خروج از رکود و رونق‌بخشی به بازار ملک و در عین حال یک سناریوی کارشناسی درخصوص آینده پیش‌روی این بازار مطرح کردند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از دنیای‌اقتصاد، در این نشست همچنین کارشناسان و صاحب نظران اقتصاد مسکن ضمن بررسی مهم‌ترین شاخص‌ها و پارامترهای اثرگذار در بروز دوره‌های رکود و رونق، تحلیل خود را از شرایط پیش‌روی بازار مسکن ارائه کردند.

تیمور رحمانی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و صاحبنظر اقتصاد مسکن با اشاره به مهم‌ترین متغیرهای اقتصاد کلان اثرگذار در اقتصاد مسکن طی یک بازه زمانی ۵۸ ساله (فاصله سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۹۵)، انتظارات قابل پیش‌بینی برای آینده پیش‌روی بازار مسکن بر مبنای داده‌های کلان آماری را تشریح کرد. وی با بیان اینکه روندهای آماری نشان می‌دهد طی ۵۸ سال گذشته اقتصاد ایران، تولید ناخالص داخلی حقیقی، مهم‌ترین متغیر نشان‌دهنده بخش حقیقی اقتصاد ایران است، گفت: این متغیر طی دوره مورد بررسی یکی از اثرگذارترین متغیرها بر بخش مسکن بوده است که می‌توان با توجه به روند تغییرات و نوسانات آن، روند تغییرات پیش‌رو در بازار مسکن را تخمین زد و پیش‌بینی کرد.

رحمانی شاخص مهم دیگر اقتصاد کلان اثر‌گذار بر نوسانات بازار مسکن را میزان و چگونگی نوسانات درآمدهای نفتی طی ۵۸ سال اخیر عنوان کرد و گفت: هرچند نوسانات مربوط به درآمدهای نفتی در بازه زمانی گفته شده به مراتب بیشتر از نوسانات مربوط به تولید ناخالص داخلی بوده است، اما تغییرات این دو شاخص اساسا نقش مهمی در تحلیل روندهای بازار مسکن ایفا می‌کند؛ چراکه این دو متغیر ارتباط تنگاتنگی با سرمایه‌گذاری بخش مسکن و ساختمان طی حدود ۶ دهه گذشته داشته‌اند. وی در عین حال تصریح کرد: هر چند حجم نقدینگی نیز یکی از عوامل اثرگذار بر نوسانات بازار مسکن طی سال‌های گذشته بوده است، اما برخلاف باورهای عمومی که تاثیر این پارامتر را بر نوسانات بازار مسکن اثری قوی عنوان می‌کند، نقش این پارامتر در نوسانات بازار مسکن نسبت به دو پارامتر دیگر بسیار کمرنگ‌تر است؛ طوری‌که محاسبات و برآوردها نشان می‌دهد حجم نقدینگی نقش چندانی در شکل دادن به رفتار سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن ندارد و برخلاف تصور عام نقش این پارامتر چندان بارز نیست.

رحمانی با اشاره به دشوار بودن فرآیند پیش‌بینی بازار مسکن در دوره‌های بی‌ثباتی اقتصاد کلان گفت: زمانی که اقتصاد کلان در شرایط بی‌ثباتی قرار دارد همبستگی کمتری بین متغیرهای اقتصاد کلان و شرایط بازار مسکن وجود دارد، اما در شرایط ثبات این همبستگی بیشتر است. به گفته وی و برمبنای متغیرهای اقتصاد کلان و شرایط فعلی هر کدام از آنها در بلندمدت رشد حقیقی متغیرهای بخش مسکن متاثر از رشد حقیقی متغیرهای اقتصاد کلان است و نوسانات کوتاه‌مدت در این بخش، نباید مبنای سیاست‌گذاری کلان در حوزه مسکن قرار بگیرد. رحمانی همچنین تاکید کرد: ضمن اینکه دولت تنها مسوول تامین مسکن کم‌درآمدها در جامعه است، به‌طور کلی پاسخگویی درخصوص تحولات و نوسانات بازار ملک متاثر از متغیرهای اقتصاد کلان از حیطه وظایف دولت در حوزه مسکن خارج است.


پارادایم متناقض در بازار مسکن

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز در این نشست، با اشاره به مهم‌ترین مسائل و پرسش‌های موجود در بازار مسکن در مقطع زمانی فعلی گفت: بازار مسکن هم‌اکنون در شرایطی قرار دارد که از یکسو با مازاد واحدهای مسکونی و حجم قابل‌توجه واحدهای مسکونی خالی از سکنه و خانه‌های دوم روبه‌رو است و ازسوی دیگر نیازسنجی‌های صورت گرفته حاکی از نیاز به تامین سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی برای متقاضیان مصرفی است. علی چگینی ادامه داد از مهم‌ترین پرسش‌هایی که هم‌اکنون باید برای سیاست‌گذاری‌های جدید در حوزه مسکن در نظر گرفته شود اساسا به این موضوعات مربوط می‌شود که علل بروز این نوع پارادایم‌های متناقض در بازار مسکن چیست؟ و راهکارهای درمان چنین وضعیتی را می‌توان در چه عواملی جست‌وجو کرد؟ وی همچنین پاسخ به سوالاتی نظیر اینکه پارادایم مسلط آینده بخش مسکن در رابطه با رکود و رونق چیست و همچنین چاره‌جویی برای تدوین راهکارهایی به منظور جلوگیری از شکل‌گیری نوسانات شدید در بخش مسکن را از دیگر مسائلی عنوان کرد که متولی بخش مسکن در سیاست‌گذاری‌های خود باید مدنظر قرار دهد. چگینی در عین حال تصریح کرد: حل مسائل و مشکلات بخش مسکن تنها یک راه‌حل ندارد؛ بلکه باید مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها و راهکارها طراحی و تدوین شود تا از این طریق بتوان بازار مسکن، رکود و نوسانات قیمتی را کنترل کرد.

به گزارش دنیای اقتصاد، در این نشست که تحت عنوان پنل بازار مسکن و در جریان برپایی هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن برگزار شد، نویسنده طرح جامع مسکن با طرح یک هشدار به متولی بخش مسکن گفت: هم‌اکنون از هر ۱۰۰ خانوار جدیدی که تشکیل می‌شود بیش از ۶۰ خانوار به بازار استیجار وارد می‌شوند؛ این در حالی است که در اوایل دهه ۸۰ این نسبت کمتر از۴۰ درصد بود.

فردین یزدانی افزود: این واقعیت ضرورت توجه متولی و سیاست‌گذار بخش مسکن به ایجاد سازوکار کارآمد مسکن اجاره‌ای و اجتماعی را پررنگ‌تر می‌کند و در عین حال نیازمند اصلاح فوری در ساختارهای اقتصاد کلان مرتبط با موضوع مسکن است. وی با تاکید بر اینکه نرخ اجاره‌نشینی به شدت در کشور در حال افزایش است، افزایش تعداد مستاجران را یک شرایط همراه با هشدار و تهدیدآمیز برای دولت عنوان کرد و گفت: بر مبنای تازه‌ترین مطالعات انجام شده طرح جامع مسکن، تعداد خانوارهای فقیر نیازمند به سیاست‌‌های حمایتی از ۲ ونیم میلیون خانوار از اوایل دهه ۹۰ به ۳ میلیون خانوار در سال ۹۴ افزایش یافته است.

یزدانی عدم مدیریت صحیح بر بازار زمین را از عمده‌ترین دلایل افزایش شکاف بین درآمد افراد با قدرت خرید مسکن از سوی آنها عنوان کرد و گفت: تغییرات و نوسانات قیمت مستغلات و زمین، هزینه‌ فضایی سکونت برای مردم را افزایش داده است و در واقع منشأ شکل‌گیری حباب قیمت مسکن، نوسانات قیمتی زمین است. وی تصریح کرد: با این وجود مجموعه‌ شاخص‌ها و متغیرهای اثرگذار بر بازار مسکن نشان می‌دهد انتظار برای شکل‌گیری رونق مشابه رونق سال‌های ۸۶ و ۹۱ که به جهش قیمتی در بازار مسکن منجر شد در شرایط فعلی انتظاری غیرقابل‌تحقق و بعید است؛ چراکه علاوه‌بر وضعیت این متغیرها و شرایط اقتصاد کلان، سیاست‌های دولت در بخش مسکن و نظام بازار در مسیری قرار دارد که تنها رشد آرام، بطئی و ملایم بخش مسکن طی دو سال پیش‌رو قابل پیش‌بینی است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسین: 1396/7/2006:15:20،
79
119
از تعداد نظرها میشه فهمید که جایگاه مسکن در ایران کجاست...حالا یه عده هی بگید مسکن مرررررد!گربه دستش به گوشت نمیرسه ...دنبال ارزون شدن نباشید!
محمد : 1396/7/2008:08:00،
78
48
مردم صف کشیدن برای خرید ارز

کو مشتری برای برای خونه
مانا: 1396/7/2008:10:32،
81
41
رشد جمعیت رو به کاهش اون انفجار قیمتها ماله رشد جمعیت دهه 50 و60 بود نه الان دیگه
محمد: 1396/7/2008:15:48،
61
25
اینطور باشه که اینهمه نظر دلالی مثبت گرفته زیر خبرها یعنی همه منتظر مشتری نشستن که بفروشن که.
مهمترین مشکل هم ترامپه. اگه یه موقع جنگ بشه, کسی این آپارتمان ها رو متری 1 میلیون هم نخواهد خرید. حالا هی برید شعار بدید و موشک هوا کنید.
آگاه: 1396/7/2008:20:25،
47
76
افزایش قیمت محسوس زمین و مسکن از اوایل زمستان
جواب حسین : 1396/7/2009:01:44،
49
21
ملک و زمین و مسکن در ۵ سال گذشته بشدت افت ارزش داشته و ارزان شده فقط کافی است انسان کمی عقل معاش داشته باشد و سواد محاسبه ... در ۵ سال گذشته که تورم و سود بانکی حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد بوده است رشد مسکن فقط ۵ درصد بوده و در اصل در طی ۵ سال مسکن ۱۵۰ درصد ارزان شده است
عین الله(پاسخ به جواب حسین): 1396/7/2009:55:06،
32
34
5 سال قطره قطره جمع شد.حالا 5 شب با یه سونامی همش میره زیر آب یه چیزی هم باید رو پولت بزاری که بتونی همون ملکی که 5 سال پیش فروختی رو دوباره بخری.
پاسخ به جواب حسین عزیزم: 1396/7/2010:09:01،
23
39
طی 5 سال گذشته 150 درصد افت داشته؟؟؟؟!!!!!!
این چیزی که شما برای دلخوشیه خودتون و مستاجرین دیگه میگید بیشتر همون جنبه دلخوش کردن داره و بس.اگر قرار بود مسکن سود نداشته باشه الان همه سازنده ها و بنگاه ها باید میرفتن مسافر کشی نه اینکه هر روز یه خونه کلنگی کوبیده بشه و ساخته بشه.بنده خودم توی 6ماه از یه خونه 200 تومنی 60 تومن سود کردم.200 خریدم و 260 فروختم.کدوم بانک داره اینطوری بهت سود میده که ما هم بریم حساب باز کنیم.
پاسخ به اگاه: 1396/7/2010:48:15،
26
9
عزیزم قبلا میگفتی پاییز.اقلا اینبار بهارش نکن!
hadi: 1396/7/2007:19:57،
11
20
سلام دوستان کسی اطلاعی نداره شرایط جدید وام مسکن چه زمانی اجرا میشه؟
کوکی: 1396/7/2008:14:18،
6
11
منظورتون مسکن اجتماعیه؟؟؟؟
توی این سایت باشید به محضی که خبر بگیرم بهتون اطلاع میدم.
حامد: 1396/7/2007:53:26،
88
21
فقط باید املاک فروخت و الفرار
MGH: 1396/7/2008:12:30،
57
14
دقیقا آدم آینده نگر جایی نمی مونه که حداقل تا سی سال دیگه دارای تشنج و کشمکش خواهد بود. بهترین کار فروش دارایی و خزیدن به آن سمت است
علی: 1396/7/2007:53:48،
55
8
آگه رونق یعنی گرونی، پس تو اروپا و آمریکای شمالی و ژاپن هیچ وقت رونق نبوده و نخواهد بود
چغندر: 1396/7/2007:53:56،
50
82
مسکن کشیده بالا
سعید: 1396/7/2008:21:49،
65
13
از برج 8 پارسال دارن شبانه روز داد میزنن پیش رونق پیش روغن!.الانم دارن میگن پیش رونقه...
سود بانکی رو دستوری نصف کردن نتیجش این شد که پولها رفت تو استپ وی و 2008 و دلار و سکه و ماشین خارجی سر گذاشت به اسمون و دلار 4100 و سکه 1300 و بانکها رو هم ورشکست کردن.
قیمت اهن رو دستوری 70% بالا بردن در حالی که قیمت آهن تو تمام دنیا به شدت پایین اومده بود نتیجش رکود بازار اهن بود و بس.
الانم با رونقی که بازار طلا و سکه داره تمام رشته هاشون پنبه شده.تازه وقتی ترامپ از برجام اومد بیرون و بازار سکه و طلا پرواز کرد اقایون دلال مسکن باید سماق بمکن.
دلال: 1396/7/2009:11:17،
13
32
من خلاصه کامنت شما رو میگم:
سکه و ارز و ماشین های شما گرون میشه و اون هایی که مسکن گرفتن ارزون میشه.چرا ارزون میشه هم چون شما میگید.
ولمون کن بابا ما خودمون اینکاره ایم.
احمد: 1396/7/2020:08:24،
4
11
اینقدر سطحی و کودکانه تحلیل کردی که باید فقط سکوت کرد
بابک: 1396/7/2008:54:35،
32
3
متعجب از‌این مردم. با دلار خریدن هیچ در آمدی کسب نمیکنید . فقط ارزش پولتون نسبت به دلار ثابت نگه میدارید.مگر اینکه دلال دلار باشید. چه فاییدهای داره اخه؟ ۱۰۰۰۰۰ دلار هم بخری بعد از ۱۰ًسال بازم پولت همونه. اگه دلار گرون شه همه چیز‌گرون میشه. اگه الکی دلار‌نخرید انقد ارز‌بالا پایین نمیشه که هی‌ناله کنید
کوکی: 1396/7/2009:51:48،
15
9
دقیقا مردم بخاطر حفظ مالشون دارن دلار میخرن.میدونی عملا این دلار خریدن به چه معناست؟؟؟؟؟از بابت اجتماعی-اقتصادیش که بخوای حساب کنی یعنی مردم ، البته به حق راه رهایی از بدبخت نشدن رو تبدیل اموال به دلار میبینن که کاملا درسته.یه عده که نتونستن شرایط اجتماعی و اقتصادی رو تحمل کنن که کلا رفتند.یه سری هم که تو این مملکت موندن ، توی همین مملکت باز هم به حق ، دوزار پول ملی رو قبول ندارن.چون اگر بخوای با ریال زندگی کنی همیشه باید فقیر زندگی کنی.
کار درستی میکنن.من از همینجا میگم تا جایی که ممکنه دلار بخرید.نه بخاطر پولدار شدن بلکه بخاطر بدبخت نشدن.
بابک: 1396/7/2010:31:15،
10
6
تو شرایط ترس و بدبختی بهتر از این انتظار‌نمیره. متاسفانه‌همه کوته بین. با‌اینکارا دلار‌گرونتر میشه و باعث میشه همه چیز گرونتر بشه و در‌نهایت برای بعضی‌بد‌و‌برای بقیه بدتر‌میشه.
دلار نخرید
ایرانی: 1396/7/2009:04:03،
32
3
بهتر بود یکبار ایرانجیب نگاه به خرید مسکن رو از زاویه آمار درآمد و اشتغال به چالش میکشید. واقعیت امر اینه که با کاهش ارزش پول از سال 91 عمده درآمد قشر متوسط که تا دهک 8 جمعیت رو تشکیل میدن صرف خرید خوراک و پوشاک و اجاره بها و هزینه جاریشون میشه. آمار اعلام کرده در آمد متوسط کلان شهر ها 33 میلیون در سال بوده (دقت کنید که این متوسط با در نظر گرفتن درآمد دهک های 9 و 10 هست). حالا بگذریم از امار بیکاری و اشتغال کاذب و بیگاری گرفتن از نسل جدید که وارد کار میشن. وقتی قدرت خرید اونقدر پایین میاد که توان پس انداز وجود نداره فرقی نمیکنه برای جامعه که خونه 300 میلیونی بشه چهارصد یا پونصد میلیون. در هر حال اکثریت جامعه حتی قادر به فکر کردن برای خرید هم نمیتونن باشن. ببخشید طولانی شد
مهندس: 1396/7/2010:01:16،
27
12
من اگه پول داشتم مسکن نمی خریدم....

همون پول رو تو بانک ودلار می زارم و سود می کنم....

400 هزار تومن ماهی اجاره می دادم و هر وقت خواستم جابجا می شدم و پول تعمیر و کاهش قیمت خانه و مالیات نمی دادم

البته این جابجایی برای خانواده نسبتا پر جمعیت سخت است .....
سامان : 1396/7/2010:03:04،
35
9
متاسفانه واقعیت بازار چیز دیگه ای هست.مسکن 6 ساله تو رکوده .فقط عده ای سود جو 6 ساله میگن از ماه دیگه، 2 ماهه دیگه، زمستون، ولی دریغ از اینکه تا این لحظه هیچ اتفاقی نیفتاده.یه واژه جدید به اسم پیش رونق درآوردن که اصلا معنی ومفهومی نداره.خودتونو زیاد اذیت نیکنید .دیگه اون دوران برنمیگرده.
علی: 1396/7/2010:59:53،
23
10
این روزا هر کی یک ملیون تومن پول داره داره میدوه طرف چهار راه استانبول دلار بخره.
کلر بجایی رسیده که یه هشتک بنام هشتک #ندویم راه افتاده!
تو بازار مسکن همه فروشنده اند تا دلار و سکه بخرند.
از دلالها بپرسید.
گاد فادر: 1396/7/2015:13:39،
13
2
تا میتونید گرون کنید کنتور که نمیدازه تا میتونید گرون کنید اخرشم مثل سگ میخایید بیفتید بمیرید اینهمه زمین و املاکی که گرون کردید میزارید میرید
ما جوانا هم باید برای خرید یه خونه که از ابتدایی ترین نیازهامونه شب تا صبح صبح تا شب سگ دو بزنیم اخرشم دوباره گرون کنید

لعنت به همه کساییکه که با گرون کردن و سخت کردن عرصه بر مردم و جوانا سود میبرند لعنت بهشون
۱۰۰%: 1396/7/2016:17:44،
11
4
این چرت و پرت ها چیه مسکن رشد شو برای ابد کرد ۴۰۰ درصد از سال ۹۰ به بعد ناگهانی کرد و دیگه حد پتانسیل این بود و نمیتونه بیشتر از اپارتمان متری ۱۰تومن یا زمین متری ۱۸ تومن متوسط اش بیشتر شه چرا ؟ چون اگه بخواد بیشتر شه قیمتش از اروپا و کل دنیا بالاتر میزنه مگر اینکه دولت ارزش پول ۱۰۰ درصد دیگه سقوط بده و یورو و دلار رو ۶ هزار و ۸هزار برسونه تا مسکن ۱۰۰ درصد دیگه جای رشد پووچ که همون ارمان های این انقلاب هست اتفاق بیفته

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار