کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دامنه نوسانات نرخ ارز در بازار تهران کاهش یافت

کدخبر:۴۱۸۳۳پنجشنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۹:۴۳۱۶۷۳ بازدید

روز چهارشنبه، نوسانات دلار محدودتر شد و قیمت این ارز زیر مرز 4050 تومان باقی ماند. در پنجمین روز هفته، کف قیمت دلار در محدوده ...
دامنه نوسانات نرخ ارز در بازار تهران کاهش یافت

‌دنیای‌اقتصاد- روز چهارشنبه، نوسانات دلار محدودتر شد و قیمت این ارز زیر مرز 4050 تومان باقی ماند. در پنجمین روز هفته، کف قیمت دلار در محدوده 4010 تومان و سقف آن در محدوده 4040 تومان قرار داشت. به‌عبارت دیگر، این ارز در دامنه‌ای 30 تومانی نوسانات خود را ثبت کرد.

نتیجه روز کم‌نوسان دلار نسبت به سه روز پیشین، افت ۱۵ تومانی و رسیدن به قیمت ۴ هزار و ۲۵ تومان بود. به گفته فعالان، مهم‌ترین عاملی که در کاهش قیمت اثرگذار بود، عرضه بازیگران بازارساز بود. تعداد زیادی از بازیگران ارزی باور داشتند، افزایش عرضه حواله درهم از سوی برخی صرافی‌های دولتی بر روند بازار داخلی اثرگذار بود. در این روز نرخ حواله درهم از سوی این صرافی‌ها زیر مرز هزار و ۱۰۰ تومان عرضه شد. این در حالی است که گروه دیگری ترفند جدید بازارساز برای عرضه دلار را در افت قیمت موثر دانستند، تاکتیکی که شاید در کاهش قیمت موثر بود، ولی موجب صف‌نشینی برای دلار در بازار ارز شد.


تاکتیک جدید بازارساز

با توجه به تجربیات گذشته، به‌نظر می‌رسید بازارساز برای مدیریت دامنه نوسانات دلار دو رویکرد را می‌تواند به اجرا بگذارد: اول، عرضه دلار مداخله‌ای با قیمتی نزدیک به نرخ بازار، دوم، عرضه ارز در دامنه‌ای پایین‌تر از قیمت بازار. کارشناسان باور دارند، انتخاب رویکرد اول می‌توانست منجر به عقب‌نشینی تقاضا و کاهش خریدهای کاذب شود. با این حال بازارساز رویکرد دوم را انتخاب کرد، رویکردی که در عمل یک پیامد مثبت و یک پیامد منفی در بازار داشت.

روز گذشته، در حالی که قیمت دلار در مقاطعی در محدوده ۴ هزار و ۳۰ تومان قرار داشت، صرافی‌ها اقدام به عرضه ارز در نقاط ۴۰۰۷ و ۴۰۰۸ تومان کردند. ترفند عرضه ارز با قیمت پایین‌تر از نرخ بازار منجر به کاهش دامنه نوسان شد و در این روز خبر از افزایش‌های بی‌رویه و جا‌به‌جایی‌های سریع قیمت‌ها نبود؛ نکته مثبت دیگر این عمل، فاصله کمتر قیمت ارز مداخله‌ای با قیمت بازار نسبت به ادوار گذشته بود، با این حال همین مقدار فاصله نیز موجب شد که صف زیادی برای خرید ارز مقابل صرافی‌های منتخب شکل بگیرد.

به گفته یکی از بازیگران رسمی بازار، روز گذشته صرافی‌های رسمی به هر فرد که کارت ملی و کارت بانکی خود را ارائه می‌کرد، بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار عرضه می‌کردند. این ارز از سوی بازارساز تامین می‌شد و حاشیه سود ۱۰ تا ۱۵ تومانی برای صرافی‌های منتخب به همراه داشت. به‌عنوان مثال، به گفته یکی از فعالان بازار، روز چهارشنبه بازارساز با قیمت ۳هزار و ۹۹۵ تومان دلار را در اختیار این دسته از صرافی‌ها گذاشت و آنها این ارز را با قیمت ۴هزار و ۷ تومان به مصرف‌کننده عرضه کردند. در بازار برای خرید ارز دراین سطح قیمتی از صرافی‌ها صف شکل گرفت. صفی که جو هیجان را در روز کم‌نوسان دلار تا حدی بالا برده بود؛ متقاضیان خرید نیز از افراد معمولی تا نوسان‌گیران ارزی متغیر بودند. بیشتر مصرف‌کنندگان ارز به امید افزایش قیمت آینده در صف ایستاده بودند؛ دراین شرایط می‌توان انتظار داشت که ارز خریداری شده ازسوی این گروه به سرعت به بازار بازنگردد. به باور برخی کارشناسان، به‌نظر می‌رسد عرضه دلار با قیمت‌های بالاتر انگیزه افراد عادی برای خرید ارز را پایین‌تر می‌آورد. در کنار این، کارشناسان پیشنهاد می‌کنند بازارساز در کنار عرضه ارز راهکارهای دیگری مانند تنظیم تقاضا و پر کردن خلأ اطلاع‌رسانی، دامنه نوسانات را کنترل کند.


مدیریت نوسان

به گفته فعالان، بازارساز در اولین گام برای مدیریت نوسانات قیمت یا باید میزان تقاضا را تنظیم کند یا در صورت حفظ وضع فعلی، عرضه خود را افزایش بیشتری دهد. در کنار عوامل واقعی، متغیرهای دیگری نیز در رشد قیمت دلار در روزهای اخیر موثر بوده‌اند که ارتباط اندکی با واقعیت بازار داشتند. البته مقصود آن نیست که افزایش قیمت دلار تنها به این عوامل نسبت داده شود، ولی می‌توان گفت در مقاطعی رشد نوسان با عواملی غیر از روند بنیادی حمایت شده است.

یکی از موضوعاتی که در افزایش نوسان روزهای اخیر نقش داشت، خلأ اطلاع‌رسانی صحیح به بازار از مجرای رسمی بود. در واقع در شرایطی که بازار نوسانی می‌شود، بازارساز می‌تواند از طریق پیام‌های شفاف یا مصاحبه‌ها جریان‌سازی کند و مانع از تاثیرگذاری عوامل هیجانی در بازار شود. با این حال، به‌نظر می‌رسد، دیپلماسی ارتباطی کافی و از مجراهای مختلف با بازار وجود ندارد. در این شرایط، برخی سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی تحلیل‌های اشتباهی را مطرح می‌کنند که در دامن زدن به نوسانات نقش بازی می‌کند. به‌عنوان مثال، یکی از تحلیل‌های اشتباهی که در برخی رسانه‌ها برجسته می‌شود، تمایل دولت به افزایش قیمت دلار است. نظریه‌ای که هیچ گاه با معیارها و استانداردهای فعلی نمی‌توان به اثبات آن پرداخت و در حد یک گمانه‌زنی باقی می‌ماند. نبود شناخت درست و قدرت تحلیل در کنار برخوردهای سیاسی و غیرحرفه‌ای با مسائل بازار ارز موجب می‌شود که فضای اطلاع‌رسانی به جای اینکه واقعیت‌ها را پوشش دهد، بازار را دچار هیجان و تشویش کند.

در این شرایط، اطلاعات داخلی پایه‌ای می‌شود که برخی شبکه‌های ماهواره‌ای در سطح دیگری خواسته یا ناخواسته بازار را تهییج کنند. روز گذشته، برخی مردم عادی که در صف خرید ارز ایستاده بودند، عنوان می‌کردند که در برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای صحبت‌هایی از این دست شنیده‌اند «صرافی‌ها قیمت دلار نمی‌زنند یا اقدام به فروش نمی‌کنند»؛ «قیمت دلار در یک ماه گذشته حدود ۱۰درصد رشد کرده است»؛ «دلار ۴ هزار تومان شد و به سمت مرز ۵ هزار تومانی حرکت می‌کند». این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که وقتی وارد جزئیات شویم و این اطلاعات را بررسی کنیم به نادرست بودن آنها پی می‌بریم. به‌عنوان مثال، روز گذشته برخی صرافی‌ها در برخی مقاطع اقدام به فروش دلار نمی‌کردند، ولی این اتفاق به‌دلیل آن نبود که این صرافی‌ها ارزی برای عرضه نداشتند؛ بلکه از آنجا که بازارساز اقدام به عرضه ارز با نرخ مداخله‌ای کرده بود، آنها شانسی برای رقابت با قیمت بازارساز نداشتند و منتظر بودند که سهمیه ارز دریافتی آنها نیز از بازارساز برسد. در این شرایط، اکثرا به متقاضیان توصیه می‌شد که به صرافی‌های منتخب برای خرید ارز مراجعه کنند و هر متقاضی می‌توانست با کارت ملی خود اقدام به تهیه ارز کند. در واقع، عدم‌فروش برخی صرافی‌ها به معنای کمبود ارز در بازار نبود، بلکه به‌دلیل عرضه ارز دیگر فروشندگان رسمی با قیمت پایین‌تر بود که از بازارساز دریافت کرده بودند.

در کنار این در شرایطی که برخی از افزایش ۱۰ درصدی دلار صحبت می‌کنند، قیمت این ارز در یک ماه گذشته تنها ۳ درصد رشد کرده است. در شرایطی که تقاضای زیادی با تحریک این نوع اخبار وارد بازار شده است، بازارساز می‌تواند با برقراری ارتباط رسانه‌ای با بازار و شفاف‌سازی اطلاعات بازیگران و مردم را در جهت‌گیری موقعیت مناسب یاری کند. رئیس‌کل بانک مرکزی برای کمک به درک بازار از دیدگاه بازارساز، روز گذشته در کانال تلگرامی خود پیامی منتشر کرد که در بخشی از آن عنوان شده بود که ثبات بازار ارز یکی از اصلی‌ترین اهداف بانک مرکزی است. در بخش دیگری به جذاب بودن نرخ سود بانکی در مقایسه با بازار پرریسک ارزی اشاره شد.


پایان شتاب اونس طلا؟

روز چهارشنبه، سکه تمام هزار تومان افت کرد و به بهای یک میلیون و ۳۰۹ هزار تومان رسید. بخشی از افت سکه ناشی از پایان شتاب اونس طلا بود. طلا چهارشنبه نزدیک ۱۲۸۸ دلار باز شد و تا ساعت ۱۷ عصر به ۱۲۸۹ دلار رسید. سرعت رشد طلا در بازار دیروز کاهش شایان توجهی داشت تا پیش‌بینی کارشناسان رنگ و بوی کاهشی‌تری بگیرد. فلز زرد که دو روز ابتدایی هفته جهانی‌اش را صعودی طی می‌کرد، با رکوردشکنی بازار سهام، کاهش تاثیر تقاضای طلای فیزیکی هند و چین، تخت شدن بازار دلار و فشار تحلیلگران کاهش‌طلب شیب افزایشی خود را کم کرد. همچنین سه شاخص اصلی وال‌استریت یعنی داوجونز، S&P ۵۰۰ و NASDAQ همگی بیشترین ارزش تاریخی خود را در پایان بازار روز سه‌شنبه ثبت کردند. ارزش سهام Nikkei به بیشترین مقدار خود از سال ۱۹۹۶ رسید و شاخص MSCI در بخش آسیا-پاسیفیک نیز بالاترین ارزش خود را از سال ۲۰۰۷ میلادی لمس کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بدر: 1396/7/2000:16:23،
55
32
قطعا فردا كاهـشي خواهد بود هموطنهاي عزيز نخريد ضرر ميكنيد
نیما: 1396/7/2000:48:12،
10
4
هنوز ترامپ از هیچ برنامه و تحریمی رونمایی نکرده و هیچ حرفی از برنامه خودش نزده اوضاع اینه !
علی: 1396/7/2001:06:48،
12
20
قطعا و صد درصد افزایشی که هست و خواهد بود بدون شک حالا ۲ درصد یا ۲۰ درصد یا ۲۰۰ درصد بستگی به گزارش ترامپ در ۲۰ مهر و واکنش های بعد از آن دارد
نیلو: 1396/7/2006:54:34،
14
8
عرضه دلار با قیمتی که اختلاف زیاد با بازار داره از چند منظر اشتباه محضه
1- مرز نشینان ترغیب میشن دلار ارزان بخرن و در آن سوی مرز گرانتر بفروشن یا تبدیل به یورو کنن و در داخل گرانتر بفروشن.
2- دلال ها جلوی صرافی های دولتی صف می کشن تا برای سودی معادل 50 تا 100 هرار تومان دلار ارزان بخرن و گرون بفروشند.
3- مردم عادی هم فکر می کنند اگر ارز به این قیمت تهیه کنند کلی سود می کنند و سرمایشون رو بیخود به دلار تبدیل می کنند.

راهکار؛
قیمت ارز در صرافی های دولتی بازار ساز نباید بیشتر از 5تا10 تومان با بازار اختلاف داشته باشه.
تب : 1396/7/2007:35:24،
7
3
ریال

بی اررررررزش
@: 1396/7/2013:05:27،
4
4
پارسالم اوايل پاييز رفت رو 4200 بعد اومد رو 3700 ... هول نشين ضرر میکنين اين تغییرات ثيمت ارز هیجاني است!
علی: 1396/7/2000:17:07،
43
39
روحانی اجازه نمیده نوسان دلار بالای 4000بره کاملا شفافه
عادل: 1396/7/2000:26:38،
18
11
وای اگه ثابت بمونه و بازار ساز تزریق کنه اونوقت دلارهایی که مردم خریدن برای سود و با کاهش قیمت مواجه شدن وارد بازار میشه و تا 3700پایین میاد
هادی : 1396/7/2000:35:08،
23
3
در همه ممالک پیشرفته وقتی اقلامی افزایش قیمت ناگهانی پیدا کند مردم دست از خرید آن اقلام می کشند . ولی در ایران بدتر ملت هجوم میاورند تا افسار گسیخته و غیر قابل کنترل شود .
amir: 1396/7/2000:46:18،
13
13
جو ندید ۴۰۰۰ت میخوان جا بندازن
انگار نه که از انتخابات تا حالا۳۰۰ت رفته روش
در ضمن دلار بالای۲۰۰۰ت هیچ توجیهی نداره
هرچی بالاتر بدبختی فلاکت ذلت منوتو بیشتر
دوستان یکم باهم باشیم......
کمپین_ندویدن: 1396/7/2001:23:04،
20
4
سلام دوستان

بجای کمپین های نخریدن بیایید کمپین ندویدن و صف نکشیدن راه بیاندازید

نه گفتن به تمام شتابزدگی ها تنها راه نجات مردممونه

تا کی دویدن و تا کی عقب افتادن ؟؟!
و از اون مهمتر با این شتابزدگی عده ای رو فربه تر کردن

#کمپین_ندویدن
وحید یوسفی: 1396/7/2001:34:38،
13
16
نرخ دلاری که با یه حرف رئیس جمهور آمریکا بره بالا با یه فوت میاد پایین. کی ترامپ رو جز آدم حساب میکنه آخه؟
مطمئن باشید نقض برجام بیشتر از اونی که برای ایران ضرر داشته باشه برای خود آمریکا مضره. چون نقض برجام به معنی نقض توافق هسته ایه که باعث میشه ایران هم بزنه زیر تعهداتش. اون سال 91 که دلار اونجوری شد از بی کفایتی دولت قبل بود و تا این دولت سر کاره این اتفاقات نخواهد افتاد. من یادمه دقیقا پارسال هم دلار تا 4130 رفت بالا. خود من 2440 دلار یا ده میلیون تومن خریدم پارسال که دو روزه 98 تومن سود کردم و وقتی دیدم داره میاد پایین بردم فروختم. یه وقت نرید بخرید. الان ضرر میکنید بخرید. چون مسیر کاهشی دلار به زودی آغاز میشه.
یه نفر: 1396/7/2008:12:58،
12
2
از وقتی که چشم هام رو به این دنیا باز کردم یعنی 35 سال که این حرف ها رو می شنوم
ولی نمی دونم چرا وضعیت مملکت و ریال ایران انقدر آشفته است حتی از سوریه و عراق ؟!
اگر آمریکا هیچ غلطی نمی تونه بکنه با دلارش مملکت ما رو هر لحظه با یه انگشتش پایین و بالا می کنه
علی: 1396/7/2008:31:54،
10
6
برجام یه بازی چه هست دادا
بود و نبودش نه تنها دلاری بلکه قرونی برا مردم ایران فایده نداره
مهدی: 1396/7/2011:10:17،
5
2
والا تا4100هم نمیره هر کس هر چی پول داشته داده دلار هنوزم دلار تو بازار زیاده
کبرا : 1396/7/2002:28:30،
16
5
دلار بیستر از این نمی شه دلال ها خوشحال نباشین
صادق: 1396/7/2002:45:02،
7
10
نرخ ارز بر گرفته از راهبرد اقتصادي دولت در نزديك شدن به قيمت واقعي باشيب ملايم و همچنين سياستهاي خارجي قطعا امسال در بهترين حالت ٤٥٠٠تومان ودر بدترين حالت بالاي ٦٠٠٠ هزارتومان خواهد بود شك نكنيد
وقتی برای زندگی: 1396/7/2006:19:44،
13
2
کشورهای جنگ زده هم این وضع رو ندارند،هر روز گرونی ،هر روز‌خبر دزدی و اختلاس،اون وضع بیمارستان ها و کاری که دکترها می کنند،تو سطح شهر هر روز توهین و تحقیر ،یه عمر تو مدرسه و دانشگاه فقط تلف شد ،هم روح و روانمون رو داغون کرد تا عمیق ترین لایه های ناخودآگاهمون رو خراب کرده که دیگه نمی شه درستش کرد،اون از سربازی اجباری ،اون از بیکاری ،اون از شرایط ناعادلانه و پارتی بازی.هر روز تهدید جنگ.چه گناهی کردیم خدایا ما به درگاهت که این جوری عقوبت می دیم؟
م.ح.: 1396/7/2006:46:56،
7
8
باسلام
این هم حاصل برجام غنی سازی تعلیق هیچ تحریمی لغو نشده است.
برد-برد به همین‌میگویند
بیب: 1396/7/2008:30:22،
5
4
دادا شهرستان 4070 بود
چرا هر کی هر کیه
ت: 1396/7/2011:08:18،
2
2
تهران 4015دولت داره تزریق میکنه
کارشناس: 1396/7/2008:41:27،
12
8
دلار بعد از خروج امریکا از برجام یک کله تا 4500 خواهد رفت و در نهابت روی 5000 تومان تک نرخی خواهد شد.
هر کس بعد 40 سال گول این حرفهای خنده دار امریکا چکاره است و امریکا ضرر میکند و ترامپ کیه رو بخوره واقعا بهتره یه سری به خودش بزنه.ترامپ رهبر بزرگترین قدرت اقتصادی و نظامی جهانه و یک صحبت 2 دقیقه ایش پایه های اقتصاد بعضی ها رو میلرزونه.
امریکا پس از خروج از برجام صادرات نفت حضرات رو نشانه میگیره بنا بر این حضرات ارزی نخواهند داشت که بتونن بازار رو کنترل کنن و عملا کنترل از دستشون در میره دقیقا همونطور که زمان احمدی نژاد کرد و اون دولت هم جز گرفتن جمشید بسم الله کاری نتونست بکنه چون عملا دلاری نداشت
خودم: 1396/7/2011:09:15،
2
5
بستگی به مدیریت داره من اگه 20000تا دلار بخرم یه هفته بالا نره میفروشم به هر قیمتی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار