کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

پیامدهای خطرناک ورود سپاه به لیست تروریستی آمریکا


کد خبر : ۴۱۷۲۵دوشنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۹:۱۹۱۲۲۷ بازدید

در روزهای گذشته و همزمان با اعلام انتشار قریب الوقوع استراتژی جدید دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران، گمانه زنی ها درباره احتمال ...

در روزهای گذشته و همزمان با اعلام انتشار قریب الوقوع استراتژی جدید دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران، گمانه زنی ها درباره احتمال قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی از سوی دولت آمریکا تقویت شده است.

اما معنا و پیامدهای این اقدام احتمالی دولت دونالد ترامپ چه خواهد بود؟

این اقدام دو پیامد بسیار مهم و خطرناک برای ایران و آمریکا و حتی منطقه و جهان خواهد شد:

۱- همانطور که اخیرا سرلشکر” محمد علی جعفری” فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با هشدار نسبت به عواقب و پیامدهای قرار دادن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی تاکید کرده، در چنین صورتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه را در حکم نیروهای تروریستی مشابه داعش تصور کرده و متناسب با آن برخورد خواهند کرد.

فرمانده کل سپاه به آمریکا هشدار داده در صورت قرار دادن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی، پایگاه های نظامی خود را به منطقه ای دورتر از شعاع ۲ هزار کیلومتری بُرد موثر موشک های بالستیک ایران، منتقل کند.

در صورت قرار گرفتن نام سپاه در لیست تروریستی آمریکا، به طور متقابل سپاه نیز این حق را خواهد داشت که ارتش آمریکا را یک سازمان تروریستی تصور کرده و متناسب با آن برخورد نماید.
به هر روی چنین سناریویی برای آینده ثبات و صلح منطقه بسیار خطرناک بوده و احتمال یک درگیری گسترده نظامی را به شدت بالا خواهد برد.

۲- به لحاظ اقتصادی فشارهای تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران به شدت افزایش خواهد یافت و بسیاری از شرکت های خارجی که در بخش های مهم اقتصادی ایران سرمایه گذاری کرده و یا قصد سرمایه گذاری دارند؛ با ادعای آمریکایی ها در مظان همکاری با یک سازمان تروریستی قرار خواهند گرفت و از این حیث موانع جدیدی برای اقتصاد ایران پس از گشایش نسبی برجام ایجاد خواهد شد.

از سوی دیگر سپاه یک نیروی نظامی رسمی و بسیار مهم در جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود و قرار گرفتن چنین سازمان نظامی در لیست تروریستی دولت آمریکا بسیاری از عملکردهای اقتصادی ، جابجایی های مالی و خریدهای سازمانی و تسلیحاتی و دیگر مراودات این سازمان عظیم نظامی – اقتصادی در ایران را مختل خواهد کرد.

۳- اما پیامد مهم دیگر قرار گرفتن سپاه در لیست سازمان های تروریستی آمریکا، مسدود شدن راه های تعامل نیروهای نظامی ایران و آمریکا در منطقه و بالا رفتن احتمال رویارویی نظامی دو کشور در خلیج فارس خواهد بود.

هم اینک ایالات متحده آمریکا حضور ناوگانی گسترده ای در پهنه خلیج فارس و دریای عمان دارد و در ماه های گذشته مدعی برخوردها و مواجهه های “خطرناک ،غیر حرفه ای و غیر ایمن” شناورهای سپاه با ناوگان خود در خلیج فارس و تنگه هرمز بوده است.

در صورت تروریستی قلمداد شدن سپاه از سوی آمریکا، نیروهای نظامی آمریکا در مواجهه های احتمالی با شناورهای سپاه در منطقه این شناورهارا نه شناورهای نظامی یک دولت دارای حاکمیت در منطقه، بلکه شناورهای یک سازمان تروریستی قلمداد خواهند کرد و متناسب با آن برخورد خواهند کرد. پرواضح است که در چنین شرایطی احتمال رویارویی های بی ملاحظه تر بسیار بالا خواهد رفت و ممکن است در آن صورت به جای شلیک های اخطار، اقدام به شلیک گلوله های واقعی به سمت شناورهای سپاه کند و در چنین صورتی کمترین احتمال وقوع یک درگیری گسترده بین ناوگان های سپاه و آمریکا در خلیج فارس خواهد بود.


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری