کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

سایه روشن تجارت با اقلیم کردستان عراق


کد خبر : ۴۱۵۲۲چهارشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۷:۲۹۳۱۱۵ بازدید

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه بسته شدن مرز ایران با اقلیم کردستان عراق، اگرچه یک تصمیم مرتبط با امنیت ملی است، اما صادرات ...

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه بسته شدن مرز ایران با اقلیم کردستان عراق، اگرچه یک تصمیم مرتبط با امنیت ملی است، اما صادرات را کاهش می‌دهد، گفت: دولت از صادرکنندگان حمایت کند.

محمد لاهوتی در گفتگو با مهر در خصوص تصمیم دولت برای بسته‌شدن مرز ایران با اقلیم کردستان گفت: به هرحال عراق یکی از کشورهای هدف صادراتی ایران بوده و دومین بازار صادراتی ایران به شمار می‌رود، به این ترتیب بخش عمده‌ای از این تجارت، در اختیار اقلیم کردستان بوده است که این حجم، با توجه به اینکه بازار عراق بزرگترین بازار صادراتی ایران است و روابط سیاسی خوبی نیز بین دو کشور حاکم است؛ برای تجارت ایران حائز اهمیت است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: بسته شدن مرزها و عدم ارتباط اقتصادی ایران با اقلیم کردستان عراق، به طور قطع منجر به کاهش صادرات ایران خواهد شد؛ ضمن اینکه همواره تراز تجاری ایران با این اقلیم، مثبت بوده و واردات آنچنانی از آن صورت نمی‌گرفته است، بنابراین بسته شدن مرزها، از بعد اقتصادی و اهمیت صادراتی، خبر خوشحال کننده‌ای برای اقتصاد و صادرات ایران نیست؛ ولی از آنجا که موضوع، مرتبط با امنیت ملی بوده و مصوبه شورای عالی امنیت ملی به شمار می‌رود، باید از سطح کلان به آن نگاه کرد و آن را قطعی و لازم‌الاجرا دانست.

وی تصریح کرد: بر این اساس، فعالان اقتصادی نیز می‌بایست بر اساس شرایط جدید، برنامه‌ریزی کار خود را داشته و بیشتر تلاش کنند تا اهداف صادراتی‌شان، کشور عراق باشد تا این نقصان و کمبود، در بازار سایر مناطق عراق جبران شود؛ به عبارت دیگر، اگرچه با کاهش صادرات مواجه می‌شویم؛ اما نکته‌ای که مشخصا دولتمردان اقتصادی کشور باید به آن توجه کنند؛ حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگانی است که کالاهای خود را به این اقلیم صادر می‌کردند؛ بنابراین دولت باید از صادرکنندگان حمایت‌های لازم را به عمل آورد.

لاهوتی در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بسته شدن مرزهای ایران با اقلیم کردستان عراق، خارج از اختیار فعالان اقتصادی بخش خصوصی بوده و آنها نیز سرمایه‌گذاری هایی در این منطقه انجام داده‌اند؛ باید دولت با تامین ردیف بودجه یا تخصیص منابع، به حمایت از صادرکنندگان و جبران خسارت آنها بپردازد تا بخشی از این مشکل را برطرف کند؛ همچنین صندوق ضمانت صادرات ایران که در این منطقه، پوشش بیمه‌ای دارد نیز؛ باید از صادرکنندگان تحت پوشش حمایت کند؛ اگرچه بخش عمده‌ای از صادرات نیز، خارج از پوشش‌های صندوق ضمانت صادرات ایران است؛ بنابراین عملا فعال اقتصادی و صادرکننده ایرانی از این موضوع متضرر می شوند.

وی اظهار داشت: دولت باید در این شرایط، شعار حمایت از صادرات را سرلوحه کار خود قرار داده و در عمل آن را به اثبات برساند؛ به نحوی که خسارت صادرکنندگان را جبران کرده و همچون سایر کشورها، در شرایطی که برخی مسائل اقتصادی به دلیل سیاست‌های حاکمیتی سیاسی، دچار مشکل می‌شوند؛ از صادرکنندگان حمایت کند. درست همان حمایتی که دولت آلمان از سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی که با ایران مراوده داشته و به دلیل تحریم، مجبور به قطع روابط شدند، به عمل آورد و ضرر و زیان آنها را پرداخت نمود. این کار دقیقا ثبات سرمایه گذاری و امنیت آن را به یک فعال اقتصادی ارایه داده و این قدرت را می‌دهد که ریسک‌پذیری را افزایش دهد.

لاهوتی گفت: در عین حال اگر صادرکنندگان ایرانی بخواهند بازار سایر نقاط عراق را در شرایط فعلی به دست آورند، باید مورد حمایت جدی دولت قرار گیرند؛ چراکه بیشتر سهم بازار عراق را ترک ها در اختیار داشته و بنابراین پتانسیل و فرصت جذب سایر بازارهای عراق را هم دارند؛ ضمن اینکه باید به این پتانسیل، زیرساخت هایی که فعالان ترک در موضوع حمل و نقل، بسته‌بندی و دسترسی به تسهیلات ارزان قیمت دارند را هم اضافه کرد؛ به خصوص اینکه دولت ترکیه از صادرکنندگان حمایت می‌کند و همین امر، فرصت رقابت را از تجار ایرانی می‌گیرد؛ پس حال که ترکیه بازار اقلیم کردستان را از دست داده است، هجوم و تمرکز اصلی خود را بر بازار سایر بخش‌های عراق خواهد داشت و می‌خواهد کسری خود را جبران کند؛ بنابراین کار برای صادرکنندگان ایرانی بسیار سخت است.

وی در پاسخ به این سوال که حمایت را در حوزه عراق، چطور تعریف می‌کنید؟ گفت: اگر دولت در دو بخش، از صادرکنندگان حمایت کند، به طور قطع منجر به افزایش صادرات خواهد شد؛ به نحوی که کمک‌هزینه حمل و نقل ارایه دهد تا در کاهش قیمت تمام‌شده صادرات تجار ایرانی موثر باشد و هم اینکه نرخ تسهیلات صادراتی را به حد استانداردهای بین المللی برساند؛ البته در بسته حمایت از صادرات، این موضوع دیده شده است.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها