کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

اصلاح رفتار دارندگان دسته‌ چک


کد خبر : ۴۱۴۱۹دوشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۹:۲۸۴۸۵۳ بازدید

یک مسئول در بانک مرکزی گفت:با اجرای طرح نظام بانکی برای ارایه چک‌های یکپارچه، رفتار دارندگان دسته‌چک اصلاح می‌شود ومردم با ارسال کد 16 رقمی ...

یک مسئول در بانک مرکزی گفت:با اجرای طرح نظام بانکی برای ارایه چک‌های یکپارچه، رفتار دارندگان دسته‌چک اصلاح می‌شود ومردم با ارسال کد 16 رقمی هر برگ‌چک به سامانه،صلاحیت دارنده را کنترل می‌کنند.

مسعود رحیمی در گفتگو با مهر با بیان اینکه اجرای طرح یکپارچه سازی صدور دسته‌چک‌ها، میزان جعل چک‌های بانکی را به حداقل می‌رساند، گفت: چک تنها ابزار پرداخت رایج کشور است که قابلیت پرداخت آتی دارد و این ویژگی از گذشته‌های دور، مورد توجه و استقبال بازار قرار گرفته و اصطلاحا عنوان می‌شد که بازار مبتنی بر چک است؛ بنابراین افراد با راه‌اندازی یا تداوم کسب و کار باید یا سرمایه اولیه داشتند یا اینکه از وام و تسهیلات بانکی استفاده می‌کردند؛ در حالیکه هر دو مشکلات خاص خود را داشت؛ اما چک، قابلیت پرداخت آتی را برای افراد میسر می‌کرد.

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی افزود: طی دو دهه اخیر، با افزایش صدور چک بی‌محل به مرور اعتبار چک مخدوش شد و کسبه رفته رفته، اعتماد خود را به چک از دست می‌دادند؛ در نتیجه اینکه امروز چک بی‌اعتبار است و کارکرد تامین مالی خود را از دست داده؛ باعث شده که بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط از این راه عالی تامین مالی محروم شدند؛ بنابراین اکنون تمام تلاش بانک مرکزی این است که آبروی از دست رفته چک را برگرداند.

وی تصریح کرد: تا پیش از این، برگه‌های چک دارای ویژگی امنیتی ضدجعل نبودند و یا اگر بود، کافی نبود؛ ضمن اینکه اعتبارسنجی و بررسی اهلیت متقاضی دسته چک به درستی انجام نمی‌شد و شعبه بانک به راحتی می‌توانست به افراد دسته چک بدهند؛ ضمن اینکه گیرنده چک در زمان دریافت این برگه، به سابقه عملکردی صاحب دسته چک دسترسی نداشت؛ اما اکنون این فضا میسر شده است.

به گفته رحیمی، صلاحیت متقاضی چک به صورت متمرکز و یکپارچه در بانک مرکزی صورت می‌گیرد و فرآیند صدور دسته چک نیز بدون تائیدیه سیستمی بانک مرکزی امکان پذیر نیست؛ بنابراین رفتار دارندگان چک هم اصلاح خواهد شد و فرد پذیرنده چک می تواند با ارسال کد ۱۶ رقمی مخصوص بر روی برگه چک، اطلاعات دارنده دسته چک را کنترل نماید که او چک برگشتی نداشته باشد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها