کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

اقتصاد آفریقا قدرتمندتر از تصور جهان !


کد خبر : ۴۱۳۴۴جمعه، ۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱:۵۱۷۹۱ بازدید

تحلیل شاخص‌های تولید ناخالص ملی در افریقا این پیش‌فرض را می‌سازد که این منطقه در‌حال رفتن به سمت یک دوره بلندمدت رکورد ...
اقتصاد آفریقا قدرتمندتر از تصور جهان !اقتصاد آفریقا قدرتمندتر از تصور جهان !

سارا گلچین- تحلیل شاخص‌های تولید ناخالص ملی در افریقا این پیش‌فرض را می‌سازد که این منطقه در‌حال رفتن به سمت یک دوره بلندمدت رکورد است. براساس این آمار در سال ۲۰۱۶ میلادی (۱۳۹۵-۱۳۹۴) رشد در افریقا ۲.۲درصد کمتر شد.

نیجریه و افریقای جنوبی بزرگترین اقتصادهای منطقه هستند که این یعنی ۲ کشور جان‌پناه رشد اقتصادی قاره سیاه به شمار می‌آیند. به عبارت دیگر اگر نیجریه و افریقای جنوبی به پیشرفت اقتصادی دست‌یابند، رشد اقتصادی در سراسر قاره سیاه به‌وجود خواهد آمد. اما واقعیت امروز اقتصاد افریقا این است که در بازار هر دوی این کشورها انقباض پدید آمده است. درواقع عملکرد اقتصادی ضعیف این ۲ کشور باعث شده آمارهای اقتصادی کل قاره تضعیف شود. نیجریه با کاهش در قیمت نفت به یک مشکل بسیار بزرگ برخورد؛ مشکلی که با تصمیم‌های مختلف درباره سیاست‌ها و ارز بزرگ‌تر هم شد. افریقای جنوبی نیز مدت‌ها در رکود بود و آمارهای تازه منتشر شده از سوی اداره آمار این کشور نشان می‌دهند که در ۳ ماه دوم امسال میلادی (بهار ۹۶) این کشور با ثبت رشد سالانه ۲.۵درصد سرانجام توانست از رکود خارج شود.

رکود در افریقای جنوبی به دلایلی چون خشکسالی، کاهش اعتماد بالقوه، کاهش اعتماد کسب‌وکارها و کم‌شدن کالاها دچار رکود شد که سرانجام توانست بر آن پیروز و از آن خارج شود. اگر نیجریه و افریقای جنوبی بزرگترین اقتصادهای قاره سیاه هستند اما کم بودن رشد در این کشورها به هیچ‌وجه به معنی کاهش رشد در کل منطقه افریقا نیست. شماری از بازارهای افریقایی با ثبت رکورد در رشد فرصت را برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کردند. پیش‌بینی می‌شود اقتصاد ساحل عاج در سال ۲۰۱۹ میلادی (۱۳۹۸-۱۳۹۷) تا ۷.۵درصد رشد پیدا کند. این درحالی است که داده‌های بانک جهانی نشان می‌دهد سنگال دومین بازار پرسرعت رشد در غرب افریقا را دراختیار دارد. شرق افریقا نیز حرف‌های ویژه خود را برای گفتن دارد. کشورهای کنیا، اتیوپی، اوگاندا و تانزانیا همگی در یک دهه رشدهای ۶درصد و بالاتر را ثبت کردند. 

چرخش جریان‌های سرمایه‌ای به سمت افریقا

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۱۶میلادی (۱۳۹۵-۱۳۹۴) پس از کاهش اندک در سال ۲۰۱۵میلادی (۱۳۹۴-۱۳۹۳) دوباره فراهم شد. تحلیل شرکت «ارنست‌اند یانگ» (EY) نشان می‌دهد سال گذشته میلادی جریان سرمایه‌گذاری در افریقا ۳۱.۹درصد افزایش یافت. سهم قاره سیاه از جریان سرمایه از ۹.۴ درصد در سال ۲۰۱۵میلادی (۱۳۹۴-۱۳۹۳) به ۱۱.۴درصد در سال ۲۰۱۶میلادی (۱۳۹۵-۱۳۹۴) رسید. شرکت حسابداری و معتبر ارنست‌اند یانگ در بخش دیگری از گزارش خود اضافه کرد که افریقا از نظر جذب سرمایه‌گذاری خارجی دومین رشد پرشتاب را داشت. با وجود نااطمینانی‌های اقتصادی اخیر، افریقای جنوبی، مصر و نیجریه همچنان بخش بزرگی از جریان سرمایه‌گذاری خارجی را جذب خود می‌کنند اما در شرق و غرب قاره هم هستند کشورهایی که در جذب این سرمایه‌گذاری‌ها محوریت دارند. کشورهای غنا، سنگال و ساحل عاج ازجمله آنها هستند. بیشتر این سرمایه‌گذاری در بخش‌های زیرساخت، انرژی، دارو و فناوری است و بیشتر سرمایه‌گذاران هم آسیایی به ویژه از چین هستند. 

دسترسی آسان و ساخت زیرساخت‌ها

به بازارهای افریقایی بیشتر به چشم مرز و حد فاصل نگاه می‌شود و بنابراین مشکلاتی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که به مسائل حقوقی، ظرفیت پایین نقدینگی، نظارت‌های غیردقیق و نبود عمق در بازارهای افریقایی برمی‌گردد. این وضعیت اما به احتمال زیاد تغییر می‌کند. شماری از کشورهای افریقایی اکنون درحال ایجاد اصلاحاتی مثبت هستند تا بتوانند نیازهای اساسی سرمایه‌گذاران را پاسخ داده و تعهدات قانونی و ضرورت به گزارش دادن را رعایت کنند. 

موسسه‌ها نیاز به تضمین‌هایی دارند که وقتی در بازاری سرمایه‌گذاری می‌کنند پول‌شان قابل بازیابی در مواقع بحران باشد و زیرساخت‌ها نیز با استانداردهای بین‌المللی و بهترین شیوه‌نامه‌ها هماهنگ باشد. تلاش‌های بزرگی در سراسر افریقا انجام گرفته تا بازارها را با این انتظارات مطابقت دهد. 


راهی دراز تا افریقای ایده‌آل

اقدامات برای هماهنگ‌سازی بین‌المللی در افریقا باید ستایش شود اما کمبودهایی هم در این راه وجود دارد. وضع مقررات و تغییر بازارهای افریقا می‌تواند پیش‌بینی نشده باشد و بدون هرگونه هشدار یا مشورتی انجام شود. درواقع این‌کارها در افریقا چندان زمینه‌چینی ندارد. امنیت دارایی معیار کلیدی برای سرمایه‌گذاران خارجی است و با قوانینی چون «روشنامه جایگزین مدیران سرمایه‌گذاری جایگزین» (AIFMD) محافظت می‌شود. در این نوع قوانین تحریم‌هایی علیه سپرده‌گذارانی که نمی‌توانند به‌طور موثر نظارت بر دارایی‌ها داشته باشند، تحمیل می‌شود. به ‌همین ترتیب، توانایی بازگرداندن هرگونه سود و درآمد حاصل سرمایه‌گذاری خارجی به کشور خود است. یعنی سرمایه‌گذار خارجی باید خیالش راحت باشد که می‌تواند درآمد و سود حاصل از کار خود را به کشور خودش برساند. نیجریه اکنون کارهایی در این زمینه انجام داده و کنترل‌ها و محدودیت‌های بیشتری را اعمال می‌کند چراکه بازارش آشفتگی‌هایی دارد و ممکن است سرمایه‌گذار خارجی را دلسرد کند. در‌واقع این‌‌کار باعث می‌شود سرمایه‌گذار خارجی کمتر به این فکر کند که در این بازار آشفتگی وجود ندارد و سود سرمایه‌اش ممکن است به کشور خودش برنگردد. 


به دنبال آینده‌ای روشن

افریقا را نباید از زاویه دید سرمایه‌گذاران بین‌المللی در کشورهای افریقای جنوبی و نیجریه دید. بازار هر دوی این کشورها مدت‌ها تنش و آشفتگی را تجربه کرد. این وضعیت برای نیجریه همچنان ادامه دارد اما افریقای جنوبی به ‌تازگی توانسته از پس آن آشفتگی‌ها برآید. اما اگر افق دید گسترده‌تر باشد و افریقا را وسیع‌تر از تنها ۲کشور ببینیم، داستان نه‌تنها بدتر نمی‌شود که خوش‌تر هم می‌شود. درواقع افریقای یکپارچه داستانی زیبا برای روایت کردن دارد. در افریقا رشد سیر رو به بالا و مثبت دارد. ثبات اقتصادی در کنار تلاش برای اجرای استانداردهای لازم باهدف ایجاد زیرساخت‌های بازار، سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کند تا به این قاره رفته و نقدینگی را هم با خود ببرند تا افریقایی که از نظر بسیاری از مردم جهان در فقر دست و پا می‌زند چشمش به روزهای خوش‌تر از این روشن شود. از این‌رو افریقای امروز حال بهتری نسبت به سال‌های گذشته دارد هر چند اقتصادهای بزرگش با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند. 

منبع: euromoneyاخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها