کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

2 سناریو برای حذف دهک‌های پردرآمد


کد خبر : ۴۱۰۵سه شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۲:۱۱:۰۴۸۰۸۱ بازدید

نماینده مجلس با تأکید بر اینکه باید در شیوه فعلی هدفمندی یارانه‌ها تعییراتی ایجاد شود، گفت: ۲ ملاک مهم برای حذف دهک‌های پردرآمد جامعه مدنظر قانون‌گذار است که سناریوی درآمد ـ هزینه می‌تواند، مؤثر واقع شود.

هادی قوامی در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سئوال که دولت برای حذف یارانه نقدی خانوارهای پردرآمد و برخوردار جامعه چه ملاک‌هایی را باید مدنظر قرار دهد، اظهارداشت: طبق قانون بودجه سال ۹۳ کل کشور، در تبصره ۲۱، دولت باید عدد درآمدی را برای حذف یارانه نقدی تعیین کند. وی ادامه داد: اگر این عدد پایین در نظر گرفته شود، هدف قانون‌گذار محقق نخواهد شد و اکثریت جامعه همچنان یارانه بگیر خواهند بود.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مبنای درآمدی دهک‌ها باید طوری تنظیم شود که افراد ضعیف و دهک‌های پایین درآمدی بهره‌مندی بیشتری از یارانه داشته باشند، گفت: تعیین این عدد قطعاً برای دولت بسیار کار دشواری خواهد بود.

معافیت مالیاتی حقوق مبنای دریافت یارانه باشد
قوامی با تاکید بر اینکه یکی از ملاک‌های حذف یارانه خانوار پردرآمد، می‌تواند معافیت مالیاتی بر حقوق باشد، گفت: اکنون تا سقف یک میلیون تومان در ماه از پرداخت مالیات معاف هستند که این میزان حقوق دریافتی می‌تواند ملاک عمل برای دریافت یارانه قرار گیرد. وی گفت: ملاک دیگر هم می‌تواند بر مبنای هزینه‌درآمد خانوار مورد محاسبه قرار گیرد، به طوری که در سال ۹۱ این میزان یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که باید این نرخ به طور دقیق تعیین شود.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه اگر ملاک هزینه درآمد برای حذف یارانه خانوار مدنظر قرار گیرد، حدود ۳ دهک از جامعه حذف خواهند شد، تاکید کرد: اکنون قانونگذار بیشتر روی دو عدد معافیت مالیاتی بر درآمد و هزینه‌ درآمد تاکید بیشتری دارد.

لزوم توجه به تولید در هدفمندی یارانه‌ها
وی با اشاره به اینکه یارانه‌ها نباید تنها به صورت نقدی پرداخت شود، به مسئله مهم تولید در کشور پرداخت و افزود: در پرداخت یارانه‌ها باید به مسئله تولید و همچنین پرداخت‌های غیرنقدی توجه بیشتری شود. قوامی با تاکید بر اینکه باید دولت طوری عمل کند که مهاجرت معکوس جمعیت از شهر به روستا داشته باشیم، گفت: اگر در کلان‌شهرها همچنان جذابیت بالا باشد، به عدالت اجتماعی نخواهیم رسید.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر فردی در تهران هزینه بیشتری می‌پردازد، اما در مقابل فرد روستائی از امکانات بسیار کمی برخوردار است، بنابراین بحث ملاک قراردادن درآمد یکسان در کل کشور نمی‌تواند منتفی باشد، به عبارت دیگر اگر ملاک یک میلیون و ۸۰۰ تومان یا بیشتر برای حذف یارانه مبنا قرار گیرد، در کل کشور این میزان تعیین خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس افزود: اکنون باید کمک کنیم تا یارانه بگیران محدود شده و اشکال کمک به افراد نیز تغییر کند.

توزیع ۱۳۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی
وی با بیان اینکه در طول سالیان اجرای هدفمندی تاکنون بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان یارانه توزیع شده است، گفت: این میزان ۴ برابر بودجه عمرانی کشور است که در طول ۳ سال به مردم پرداخت شده است. قوامی گفت: در بند ۴ سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی باید یارانه‌ها به شکلی هدفمند در جهت رونق تولید، افزایش اشتغال و بهره‌وری هدایت شود.

وی افزود: به عنوان مثال اگر جاده‌های کشور و زیرساخت‌ها آماده نباشند، نمی‌توان انتظار بهره‌وری و کاهش هزینه تولید داشت؛ تمام توان مجلس، رسانه‌ها، قوه‌های مجریه، مقننه و قضاییه باید در جهت عملیاتی کردن سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی ، فرهنگ‌سازی کنند. وی گفت: همه دست‌اندرکاران در این زمینه نیز باید به دولت کمک کنند تا قانون بودجه ۹۳ به خوبی اجرا شده و زمینه‌های تحقق حماسه‌های اقتصادی در کشور که پیش از این آماده شده، عملیاتی شود.

قوامی با اشاره به اینکه باید در شیوه فعلی هدفمندی یارانه‌ها تغییراتی ایجاد شود، گفت: طبق اصل ۴۸ قانون اساسی باید به سمت عدالت اجتماعی حرکت کنیم، تا مردم به این سمت هدایت شوند. این نماینده مجلس با اشاره به اینکه در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی، باید بخش خصوصی واقعی شکل بگیرد، گفت: از ابتدا تاکنون ۱۳۰ هزار میلیارد تومان واگذاری انجام شد، اما متاسفانه بخش جدیدی به نام شبه دولتی‌ شکل گرفت.

موسسات مالی نتوانستند نقدینگی را به تولید بکشانند
وی ادامه داد: اکنون مؤسسات مالی و اعتباری نیز همانند قارچ سر درآورده‌اند و بهره‌های کلانی دریافت می‌کنند اما متاسفانه نتوانستیم ۷۰۰ هزار میلیارد تومان از نقدینگی موجود در کشور را به سمت بخش تولید هدایت کنیم.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری